Grażyna Leja jednak nie współpracowała z SB

  Grażyna Leja jednak nie współpracowała z SB

  Artur Drożdżak

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Grażyna Leja, b. pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. turystyki i była wiceminister sportu i turystyki w rządzie Donalda Tuska, została we wtorek oczyszczona przez krakowski sąd z zarzutu kłamstwa lustracyjnego. Zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej Leja miała w latach 80. podnajmować mieszkanie mężczyźnie, który był funkcjonariuszem kontrwywiadu wojskowego. Leja zaprzeczała, sąd przyznał jej rację. Wyrok nie jest prawomocny.
  Grażyna Leja była wiceministrem sportu w rządzie Tuska

  Grażyna Leja była wiceministrem sportu w rządzie Tuska ©Ludwik Kostuś

  Czytaj także: Pożar mieszkania na os. Na Skarpie. Dwie osoby zginęły śmiercią tragiczną [ZDJĘCIA]  W styczniu 2008 roku Leja złożyła dymisję z powodu informacji o jej rzekomych kontaktach z tajnymi służbami PRL. Jak wówczas oświadczyła, skłoniło ją do tego poczucie lojalności wobec rządu. Zaprzeczyła stanowczo, aby w jakikolwiek sposób współpracowała z bezpieką. Wcześniej była trzy razy lustrowana i w archiwach IPN nie było dokumentów mogących rzucić na nią cień podejrzenia. Po wybuchu afery sama wniosła o autolustrację. Jej sprawa toczy się przed krakowskim sądem od ponad trzech lat.

  W pierwszym procesie wnikliwie badano sprawę mieszkania małżonków Leja przy ul. Zakątek, bo zdaniem IPN Leja miała je udostępniać Andrzejowi S., oficerowi kontrwywiadu, by mógł spotykać się tam z tajnymi agentami. I właśnie o to lokum sąd na procesie pytał męża lustrowanej. Świadek Józef Leja twierdził, że kupił je kilka miesięcy po ślubie w 1976 r. za pieniądze zarobione w USA.

  - Dopiero od 2-3 lat wiem, że znajomy Andrzej S., którego uważałem za zawodowego żołnierza, komandosa, pracował też w kontrwywiadzie wojskowym. Nasza znajomość była luźna, towarzyska, bywaliśmy u siebie, bo nasze żony znały się jeszcze z Oświęcimia - nie ukrywał świadek. Zapewniał, że klucze do niedużego mieszkania przy ul. Zakątek mieli tylko członkowie rodziny i opiekunka do dziecka. Nie było możliwości, by odbywały się w nim jakieś spotkania bez wiedzy jego i żony. - A Grażyna na pewno nie miała przede mną żadnych tajemnic, wtedy i teraz - dodał.

  Jako świadka przesłuchano także emerytowaną pracownicę PZU, wspólną znajomą Lei i Andrzeja S. - To był mój sąsiad, od słowa do słowa mnie zwerbował. Zgodziłam się na współpracę z tajnymi służbami w 1979 r., miałam pseudonim "Tulipan", pisałam meldunki, a teraz nie śpię z tego powodu po nocach - zeznawała 60-latka. Andrzej S. chciał, by zdobywała informacje o sąsiadach z bloku, w którym mieszkali wojskowi i ich rodziny. Twierdziła, że do spotkań z Andrzejem S. nigdy nie dochodziło w mieszkaniu Grażyny Lei.

  Sąd przyjął jednak, że do współpracy z kontrwywiadem wojskowym doszło i na trzy lata pozbawił Leję prawa pełnienia funkcji publicznych i prawa wyboru do Sejmu i Senatu. Ten wyrok uchylił sąd apelacyjny w 2010 r. i uznał, że ze względu na braki w materiale dowodowym, sprawa musi zostać ponownie rozpoznana. W drugim procesie inny skład sędziowski przyjął, że do współpracy z kontrwywiadem nie doszło i oczyścił ją z zarzutu kłamstwa lustracyjnego. Leja zajmuje się dziś biznesem. Komentując wyrok w mediach, mówiła wczoraj, że proces wywrócił jej karierę, ale nie złamał życia.


  Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!

  Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!

  Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nikt

  Lufa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 47

  Tak ,teraz nikt nie współpracował tylko ciekawe skąd wzięły sie ikłady i układziki pozwalające prowadzić interesy na państwowym majątku.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skończcie z tym rozliczaniem...

  Rh- (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 23

  jak pani TW Tulipan wydaje jakieś oświadczenia o oskarżoenj to jest to śmieszne a nawet niesmaczne. Ale to teraz taka praktyka, że esbeckie gnidy (TW a nawet oficerowie prowadzący) wydają przed...rozwiń całość

  jak pani TW Tulipan wydaje jakieś oświadczenia o oskarżoenj to jest to śmieszne a nawet niesmaczne. Ale to teraz taka praktyka, że esbeckie gnidy (TW a nawet oficerowie prowadzący) wydają przed sądami zaświadczenia o dziewictwie złamanych/zastraszonych/zwerbowanych przez nich ludzi. Kiedy jakiś sąd zajmie się jakimś etatowym esbekiem zamiast wciąż nękać różnych tam drobnych TW???zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jaasne.

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 37

  Teraz to nikt nie współpracował. A gdzie tam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo