Muzyk Grzegorz Ciechowski zmarł nagle w wieku 44 lat 22 grudnia 2001 roku po operacji tętniaka serca. Tuż przed zabiegiem zdążył jeszcze napisać testament. Jego prochy złożono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Grzegorz Ciechowski wciąż żywy w naszej pamięci
Choć lidera Republiki nie ma już wśród nas 21 lat, pozostało wiele miejsc, które nam o nim przypominają. Jego imieniem nazwano niektóre miejsca w Polsce, m.in.:
- Skwer w warszawskiej dzielnicy Targówek,
- Plac przed Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu,
- Jedna z ulic w Poznaniu,
- Amfiteatr w Tczewie.
Zespół Republika został uhonorowany w Toruniu w Piernikowej Alei Gwiazd, specjalną płytą mosiężną na trotuarze na Rynku Staromiejskim. W grudniu 2014 roku Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety kolekcjonerskie poświęcone Grzegorzowi Ciechowskiemu. Co roku organizowany jest też Festiwal Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie (urodził się w tym mieście), gdzie jego utwory śpiewają znani artyści.
Ciechowski liderem zespołu Republika. Te utwory zostaną z nami na zawsze
Grzegorz Ciechowski związał się z zespołem Republika na początku lat 80. W 1979 roku dołączył do zespołu Res Publica, prowadzonego przez Jana Castora, szybko został jego liderem, napisał sam większość utworów grupy, która od 1980 roku przyjęła nazwę Republika.
Grupa szybko zyskała popularność dzięki takim utworom jak "Kombinat", "Biała flaga" czy "Telefony", które jednocześnie były największymi hitami zespołu.
Jednak kilka lat później, po wydaniu dwóch albumów, zespół się rozpadł, a Ciechowski rozpoczął karierę solową pod pseudonimem Obywatel G.C. Wtedy powstały takie utwory jak "Nie pytaj o Polskę" czy "Tak... tak..., to ja".
W latach 90. nastąpiła reaktywacja Republiki, co zaowocowało kolejnymi trzema albumami, na których znalazły się takie utwory jak "Mamona" czy "Odchodząc".
Ciechowski jako Grzegorz z Ciechowa w 1996 roku wydał też solowy album z muzyką inspirowaną polskim folklorem.
Były lider Republiki komponował muzykę filmową (Stan Strachu reż. Janusz Kijowski, serial Wiedźmin reż. Marek Brodzki), współpracował z wieloma artystami, między innymi z Kayah, Justyną Steczkowską, zespołem Lady Pank.
Życie rodzinne Grzegorza Ciechowskiego
Muzyk w latach 70. ożenił się z Jolantą Muchlińską. Związek nie przetrwał jednak przez jego romans z aktorką i reżyserką Małgorzatą Potocką, z którą związany był od końca 1985 roku do 1994. Miał z nią córkę Weronikę. W 1994 roku jego żoną została Anna Wędrowska, z którą miał troje dzieci: Helenę (ur. 1995), Brunona (ur. 1996) i Józefinę (ur. 2002, już po śmierci artysty).

dś