Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzybobranie 2023. Pierwsze borowiki pojawiają się już w lasach Beskidu Sądeckiego. W tym roku może być wysyp grzybów. Zobacz piękne zbiory

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Bronisław Kozieński - Bronek z Obidzy także w maju znalazł ten dorodny okaz. Pierwsze grzyby pojawiają się już w lasach Beskidu Sądeckiego
Bronisław Kozieński - Bronek z Obidzy także w maju znalazł ten dorodny okaz. Pierwsze grzyby pojawiają się już w lasach Beskidu Sądeckiego Bronisław Kozieński Facebook
Grzybobranie 2023. Najlepszym terminem na obfite zbiory dla grzybiarzy jest połowa lata i jesień. Wtedy to w sądeckich lasach pojawia się większość popularnych gatunków m.in. podgrzybki, maślaki, koźlarze i kanie. Niezmiennie najbardziej pożądanym przez grzybiarzy jest borowik szlachetny zwany prawdziwkiem. Grzybiarze mają za sobą pierwsze zbiory. Prawdziwki zbierali jeszcze w maju. Być może ten rok będzie obfitował w grzyby.

Grzyby w maju, kto to widział?

Lasy w Beskidzie Sądeckim i Wyspowym obfitują w grzyby i owoce. Te tereny to prawdziwy raj dla grzybiarzy. Grzybobranie 2023 rozpoczęło się w maju. Wraz ze zdjęciami zbiorów na grupie w mediach społecznościowych Grzyby Małopolska pojawiło się też sporo niedowiarków. Wiele osób nie mogło uwierzyć, że tak szybko w tym roku rozpoczyna się seozn. Tym bardziej, ze w sezonie 2022 grzybów było jak na lekarstwo, a wysyp zaczął się dopiero na jesień

Bronisław Kozieński, z zamiłowania poeta, autor tomów wierszy, w których sposób szczególny i oryginalny promuje region - znany pod pseudonimem Bronek z Obidzy, lubi być blisko natury także jeszcze w maju z lasu przyniósł dorodnego borowika. Zdjęcie zamieścił w mediach społecznościowych.

Zobacz efekty grzybobrania.

Zbierając grzyby pamiętaj :

  • Zbierać tylko grzyby znane, nie każdy - wyglądający na nietrujący - jest jadalny! Można skorzystać z naszego ATLASU Grzybów.
  • Grzybów trujących nie wkładaj do kosza razem z jadalnymi. Istnieje ryzyko, że fragment takiego grzyba może się w transporcie odłamać i przypadkowo trafić na przykład do potrawy.
  • Jeśli nie jesteś pewny, czy zebrane grzyby są jadalne, skorzystaj z porady eksperta. Często poradą służą internauci, którzy na grupach dotyczących grzybobrania konsultują między sobą swoje zbiory.
Grzybobranie 2021 w sądeckich lasach

Grzybobranie 2021. Piękne zbiory prawdziwków. Pełny koszyk p...

Bezpieczne grzybobranie. Policjanci radzą, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w lesie

Aby wyprawa do lasu nie skończyła się tragicznie, policjanci apelują, by nie zapominać o własnym bezpieczeństwie oraz zachować szczególną ostrożność podczas grzybobrania.

- Udając się do lasu dokładnie zabezpieczmy pojazd, pozamykajmy drzwi, okna, pozostawmy auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei. Nie pozostawiajmy w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów). Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne - informuje Aneta Izworska z sądeckiej policji.

  • Warto pamiętać o elementach odblaskowych, które mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej. Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie. Przełom lata i jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest dość niska i może być wtedy zagrożone nasze życie lub zdrowie. Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie. Ważne żeby zabrać ze sobą coś do picia i jedzenia.
  • Policjanci podpowiadają, aby nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami na grzybobranie, bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy.
  • Ważne aby zwracać uwagę na punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy. Stosujmy się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu.

QUIZ Jadalny czy niejadalny? Sprawdź, jak dobrze znasz się na grzybach!

- Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, natychmiast zaalarmujmy policjantów. Jeśli zabłądzimy w lesie, nie zwlekając zaalarmujmy policję, starajmy się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na szybsze odnalezienie.

Kiedy odnajdziemy drogę do domu niezwłocznie powiadommy Policję, że już nie potrzebujemy pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach - informuje sądecka policja.

Nowy Sącz. Nowy most na Kamienicy nabiera kształtów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska