Skąd wzięło się Halloween?
Halloween kojarzy się głównie z wydrążoną dynią z wyciętymi ustami i oczami, do której często wkłada się świecie lub lampki. Nie do końca wiadomo, dlaczego symbolem tego święta jest akurat dynia. Spekuluje się, że może mieć to związek z legendą o Oszczędnym Jacku, który przez różne konszachty z diabłem nie został wpuszczony do nieba i od tego czasu błąka się po świecie z latarnią z wydrążonej rzepy. Rzepa została jednak na potrzeby Halloween zamieniona na dynię, która jest zdecydowanie łatwiejsza do wydrążenia.
Geneza święta duchów także nie jest do końca znana. Możliwe, że wywodzi się z Samhain, celtyckiego obrządku, podczas którego żegnano lato, witano zimę i czczono zmarłych. Dobre duchy zapraszano do domów, natomiast złe odstraszano. Wierzono, że to kostiumy i maski odstraszają niedobre duchy - stąd zwyczaj przebierania się podczas Halloween.
Halloween 2020: kiedy wypada najstraszniejsze święto w roku?
Halloween, czyli święto kostiumów, duchów, czarownic i zjaw, wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych rokrocznie wypada w ten sam dzień, 31 października. W tym roku jest to sobota, zatem stanowi idealną okazję do poświętowania w gronie znajomych lub wybrania się na bal przebierańców.
Halloween 2020. Jak obchodzi się Halloween?
Halloween najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. W tych krajach organizowane się specjalne imprezy i wydarzenia, a dzieci przebierają się w halloweenowe kostiumy i chodzą od domu do domu w poszukiwaniu cukierków i upominków. To właśnie z Halloween związana jest zabawa o nazwie "cukierek albo psikus", w której przebrane za zjawy, duchy, wampiry lub postaci z bajek dzieci chodzą po domach i proszą o cukierki. Jeśli ich nie dostaną, robią domownikom jakiegoś psikusa.
Halloween w Polsce
W Polsce Halloween pojawiło się w latach. 90. W naszym kraju Halloween nie jest obchodzone tak hucznie jak w innych krajach. Z roku na rok zyskuje na popularności, jednak nie jest aż tak celebrowane. Ma to również związek z religią. Ze względu na święto Wszystkich Świętych wypadające 1 listopada, czyli zaraz po Halloween, będące czasem wyciszenia i kontemplacji, Kościół nie postrzega "strasznego" święta zbyt pozytywnie.
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
