Czytaj także:
Jak tłumaczy sołtys Harmęż Edyta Bogusz, dębów trzeba było się pozbyć, gdyż - jej zdaniem - zagrażały przechodniom i kierowcom. Drzewa naraziły się też lokalnej władzy, ponieważ... utrudniały odśnieżanie chodnika.
Mieszkańcy Harmęż nie potrafią nadążyć za tokiem rozumowania lokalnych urzędników. Jeszcze trzy lata temu (kiedy u sterów władzy była inna ekipa) i w tym miejscu powstawała nowa droga oraz chodnik, dwa dęby ocalały, bo uznano, że są zdrowe, więc nie wolno ich wycinać. Przez to droga jest węższa i bardziej kręta.
Nastała nowa władza, a wraz z nią zmiany. O wycięcie drzew wnioskował Zarząd Dróg Powiatowych w Oświęcimiu. Nie napotkał sprzeciwu ze strony ani starostwa, ani Urzędu Gminy w Oświęcimiu.
Józef Krawczyk, starosta oświęcimski, przekonuje, że sprawę zawalił jego poprzednik Józef Kała.
Twierdzi, że stare drzewa mogą w końcu zrobić komuś krzywdę. - Niektóre zaszłe sprawy staramy się teraz prostować - mówi Józef Krawczyk.
Gmina przekonuje, że zanim wydała pozwolenie na wycięcie dębów, skierowała sprawę do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie. - Nasza decyzja została wydana zgodnie z jego zaleceniami - mówi Agnieszka Molenda z Urzędu gminy w Oświęcimiu.
Zdziwiony takim obrotem sprawy jest poprzedni starosta, a obecnie wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. - Jestem zaskoczony tym, co się dzieje. Droga powstała, chodnik też jest, a drzewa nikomu krzywdy nie robią, więc nie ma sensu się ich nagle pozbywać - mówi Józef Kała.
Jego zdanie podzielają mieszkańcy Harmęż, którzy zawiązali komitet obrony wiekowych dębów przy ul. Borowskiego. - Ładnie zaczynają rządy w naszej gminie i sołectwie. Od wycinki 200-letnich drzew - denerwuje się Józef Madej, mieszkaniec Harmęż. - To się nadaje do prokuratury.
Sołtys Harmęż ma już pomysł, jak spożytkować drewno z 200-letnich dębów. - Złożyłam już wniosek, aby jedno z drzew przekazać na opał dla najuboższych mieszkańców sołectwa - mówi Edyta Bogusz.
Wybierz najpopularniejszego wójta i burmistrza Małopolski! Trwa głosowanie!
Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!
Wielka galeria! Zobacz archiwalne zdjęcia strojów Wisły Kraków z ostatnich stu lat!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!