13 z 27

CM Scanmed, Kraków
█ O wyborze zawodu:
Bycie ratownikiem medycznym to dla mnie nie tylko zawód, ale przede wszystkim - powołanie. Powołanie do pomocy osobom chorym, potrzebującym. Moja pierwsza styczność z tego rodzaju pomocą medyczną rozpoczęła się w 2009 roku, kiedy uczestniczyłam w kursie pierwszej pomocy. Po zdanym egzaminie wstąpiłam wtedy w szeregi Maltańskiej Służby Medycznej w Krakowie. Na co dzień pracuję jako koordynator transportu medycznego w firmie Scanmed S.A. w Krakowie. Angażuję się również jako wolontariusz w Stowarzyszeniu Maltańczycy w Nowym Sączu.
█ O motywacji do pracy:
Motywacją do pracy jest zawsze dla mnie człowiek potrzebujący pomocy. Staram się wykorzystać wówczas jak najlepiej zdobytą wiedzę i umiejętności medyczne, by właściwie zareagować i zaradzić potrzebom.
█ O dobrych stronach profesji:
Najbardziej cieszy mnie fakt, że osoba potrzebująca pomocy otrzymuje ją na czas i w profesjonalny sposób.
█ O nominacji do nagrody w plebiscycie Hipokrates:
Jestem totalnie zaskoczona tą nominacją, bo dla mnie pomaganie innym jest czymś, co nie mieści się w żadnych kategoriach plebiscytu.
14 z 27

Szpital Miejski w Rabce-Zdroju, Rabka-Zdrój
█ O wyborze zawodu:
Pracuję w zawodzie prawie 20 lat. Odkąd sięgam pamięcią, zawsze chciałam być pielęgniarką: pomagać schorowanym, udzielać wsparcia fizycznego i psychicznego. Rozmowa z pacjentami i ich rodzinami na trudne tematy zawsze było dla mnie wielkim wyzwaniem.
█ O motywacji do pracy:
Przede wszystkim: współpraca całego zespołu oddziału medycyny paliatywnej, w którym pracuję jako pielęgniarka oddziałowa. Empatyczne podejście do pacjenta, każde miłe słowo, uśmiech na twarzy jest na wagę złota. Obecny zespół - ordynator, pielęgniarki, opiekunki, fizjoterapeuta, sekretarka, psycholog, salowe, kapelan. Jak jedna z pacjentek powiedziała: "Taki zespół to jak wygrać 6 w lotto". Całkowicie się z tym zgadzam. Motywacją są pozytywne wpisy na mediach społecznościowych.
█ O dobrych stronach profesji:
Zarządzanie całym zespołem polegające na współpracy wszystkich grup zawodowych to główne wyzwanie. Prowadzenie bardzo trudnych rozmów z pacjentami i ich rodzinami na tematy życia i śmierci.
█ O nominacji do nagrody w plebiscycie Hipokrates:
Sam fakt nominacji jest dla mnie zaszczytem, ogromnym osiągnięciem, ale również wyzwaniem. Poczucie bycia potrzebnym i docenionym. Na nominację zasługuje cały zespół oddziału medycyny paliatywnej szpitala miejskiego Rabka Zdrój. ,,Bo tu pracują Anioły' - jak napisała jedna z pacjentek.
15 z 27

Specjalistyczny Gabinet Pediatryczny, NZOZ Krakus, Kraków
█ O wyborze zawodu:
Wychowałem się w rodzinie lekarskiej. Moja mama Wanda Pękacka jest emerytowanym lekarzem dentystą. Całe dzieciństwo spędziłem na obserwacji jej pracy polegającej na niesieniu pomocy dzieciom i dorosłym. Tak więc ja również, niejako w sposób naturalny, wytworzyłem w sobie współczucie dla chorych, cierpiących dzieci. Na studiach zainteresowany byłem pediatrą i chirurgią. Ostateczną decyzję podjąłem w momencie, gdy zostałem ojcem, a moja pierwsza córka w wieku 9 miesięcy poważnie zachorowała i uznałem, że muszę się zająć jej leczeniem. Ponadto praca lekarza pediatry daje wielką satysfakcję, gdyż - jak to wielokrotnie powtarzam matkom moich małych pacjentów - w pediatrii będzie tyko lepiej, ponieważ dzieci rosną i z czasem chorują coraz rzadziej. To daje matkom nadzieję, że faktycznie będzie tylko lepiej. Pozdrawiam serdecznie wszystkich rodziców moich małych pacjentów.
█ O motywacji do pracy:
Dziecko jest bardzo wdzięcznym pacjentem. Choć małe dziecko jeszcze nie mówi, to - przy pewnym doświadczeniu i skrupulatnym badaniu oraz przy dokładnym zebraniu wywiadu od rodziców - można faktycznie rozpoznać jego dolegliwości. Małe dziecko nigdy nie symuluje. Jego zachowanie jest jak księga, którą tylko trzeba nauczyć się czytać. Oczywiście, należy również zdobyć zaufanie zarówno dziecka, jak i jego rodziców.
█ O dobrych stronach profesji:
Radość i satysfakcję z wyleczenia chorego dziecka, które jest najcenniejszym skarbem dla jego rodziny. Ponadto uśmiech wyleczonego z choroby dziecka, już zdrowego, jest największą nagrodą dla lekarza.
█ O nominacji do nagrody w plebiscycie Hipokrates:
Jest mi bardzo miło, że często nieznani mi pacjenci, anonimowo zgłosili moją osobę do nominacji w tym plebiscycie, co jest świadectwem, że moja praca jest doceniona.
16 z 27

Szpital Powiatowy im. Bł. Marty Wieckiej, Bochnia
█ O wyborze zawodu:
Chciałem zostać lekarzem od czasów liceum i zainteresowania na lekcjach biologii. Ciekawość nauki, w połączeniu z chęcią pomocy innym, sprawiła, że aplikowałem na studia medyczne. W rodzinie nie miałem przedstawicieli tego zawodu.
█ O motywacji do pracy:
Przede wszystkim wdzięczność pacjentów wracających do zdrowia.
█ O dobrych stronach profesji:
Brak powtarzalności. Każda operacja jest inna, nie ma dwóch takich samych pacjentów, co motywuje do ciągłej czujności i samorozwoju.
█ O nominacji do nagrody w plebiscycie Hipokrates:
Przede wszystkim jako dowód uznania za dobrze wykonywaną pracę i motywację do ciągłego rozwoju, poszerzania wiedzy i umiejętności.