Hokejowe MŚ: Słowacy i Szwajcarzy wracają do domu

Andrzej Stanowski
Na hokejowych mistrzostwach świata w serii południowej Czechy wygrały ze Szwajcarię 5:4, a Słowacja po dogrywce pokonała USA 3:2.

Dla Szwajcarów był to mecz ostatniej szansy. jeśli chcieli grać w ćwierćfinałach, musieli zdobyć trzy punkty. Zaczęło się dla nich dobrze, od 11 min prowadzili 1:0, ale jeszcze w tej tercji rywale wyrównali. Potem Czesi odskoczyli na 3:1, w ostatniej tercji na 5:2. Szwajcarzy walczyli ambitnie do końca, zdobyli jeszcze dwa gole, ale przegrali 4:5.
Ta porażka oznacza, że nie zakwalifikowali się do ćwierćfinałów, przegrali rywalizację Z Danią, co jest dużą niespodzianką. Czesi po wygranej niezależnie od wyników innych spotkań w tej grupie zajęli pierwsze miejsce, co oznacza, że w ćwierćfinale zagrają z USA.

Także dla Słowaków był to mecz z gatunku być albo nie być. Tylko wygrana za trzy punkty pozwalała im wyprzedzić w tabeli USA i zagrać w ćwierćfinale. To był niesamowicie zacięty mecz. Słowacy prowadzili od 18 min, w drugiej tercji Amerykanie doprowadzili do remisu. W 43 min zespół USA wyszedł na prowadzenie, ale w 10 minut był remis. W ostatniej minucie Słowacy wycofali bramkarza, ale gola nie zdobyli. Ten jeden punktów premiował zespół USA. W dogrywce już w 59 Marko Danio zdobył gola dla Słowacji, ale było to pyrrusowe zwycięstwo. Amerykanie zajęli czwarte miejsce w gr. B, Słowacy piąte.

Wyniki, gr. A: Czechy – Szwajcaria 5:4 (1:1, 1:0, 3:3), gr. B: Słowacja – USA 3:2 po dogrywce (1:0, 0:1, 1:1, 1:0).