Stary Hotel Cracovia zostanie zburzony i odtworzony jako dwa biurowce połączone pod ziemią. Obiekt będzie miał blisko 29 tys. mkw. powierzchni całkowitej, z czego ponad 18 tys. mkw. przeznaczono pod wynajem. Zaprojektowano 62 miejsca parkingowe. Wysokość budynku to 24,2 m. - To współczesny obiekt biurowy o najwyższym standardzie, skierowany do użytkowników wymagających rozwiązań opartych na idei zrównoważonego rozwoju w zakresie efektywności energetycznej i transportu do i z miejsca pracy – mówi Marek Dunikowski z Biura Architektonicznego DDJM.
Zobacz też inne inwestycje w Krakowie
Przed budynkami od strony al. Focha, obecny parking wypełniony przez samochody zamienić ma się w ogólnodostępny plac. Architekci z DDJM twierdzą, że podeszli do zagadnienia znacznie szerzej i nie ograniczyli się jedynie do zaprojektowania bryły budynku, dzięki czemu otoczenie zyska zupełnie nową jakość i znacznie ciekawsze walory przestrzenne. W nowej koncepcji plac przed budynkiem od strony alei Focha, kształtowany jest jako miejsce o doniosłej dla otoczenia funkcji publicznej. Natomiast projektowana przestrzeń w osi al. Focha pełni rolę otwarcia widokowego i łącznika funkcjonalnego pomiędzy Alejami Trzech Wieszczów i Błoniami, a w kierunku północ-południe nawiązuje charakterem i funkcją do nowego placu przed Muzeum Narodowym.
Poprzez wprowadzenie do projektu przejścia w budynku inwestycja ma kształtować zupełnie nową przestrzeń publiczną w ciągu od frontu Muzeum Narodowego, aż do ulicy Syrokomli. - Za nową wartość w przestrzeni miejskiej z pewnością można uznać otwarcie wnętrza dotychczas ogrodzonej działki na ruch pieszy i rowerowy. Powstałe w projekcie wnętrza urbanistyczne wytworzą nowe perspektywy widokowe – na elewację Stadionu Cracovii, zabytkowe kamienice przy alei Zygmunta Krasińskiego, czy na nieeksponowaną wcześniej mozaikę na tylnej elewacji Kina Kijów – wylicza Dunikowski.
Zabytkowe mozaiki we wnętrzu dawnego hotelu będą w całości odrestaurowane i przeniesione do holi nowych budynków. Nowy projekt w skali bryły i całego założenia odtwarza charakterystyczne „powidoki” – daszek nad głównym wejściem i platformę tarasową od strony alei Krasińskiego. - Dobrane materiały i rozwiązania na poziomie detalu i elewacji – wysokiej jakości okładzina oraz wielkie tafle szklane na wysokość całej kondygnacji – w połączeniu z rygorystycznie prostą bryłą, nadają całemu założeniu wyjątkowej, szlachetnej powagi właściwej dla prestiżowej inwestycji w tak kluczowej dla miasta lokalizacji – podkreśla Dunikowski.
Źródło: Gazeta Krakowska
