Krokus to właściwie szafran spiski. To roślina, która występuje w Karpatach Zachodnich. W Polsce najliczniej występuje w Tatrach i na polanach podtatrzańskich. W górach najwięcej krokusów rośnie w Dolinie Chochołowskiej. Przyrodnicy szacują, że na samej polanie może kwitnąć ok. 50 mln kwiatów. Sporo krokusów rośnie także na Polanie Kalatówki, jak i w Dolinie Kościeliskiej. Fioletowe kwiaty licznie możemy podziwiać także w podhalańskiej miejscowościach – Zakopanem, Witowie, Poroninie, czy Kościelisku.
Na samym Podhalu od kilku dni mamy już etap masowego kwitnienia. Filetowe dywany można podziwiać na wielu łąkach. Na tatrzańską falę kwitnienia dopiero przyjdzie czas. Nastąpi to gdy tylko nadejdzie kilka ciepłych dni.
Wybierający się w Tatry na podziwianie krokusów muszą jednak pamiętać, że kwiaty te są pod ścisłą ochroną – jak zresztą wszystko co znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
- To oznacza, że nie wolno ich zrywać, deptać, czy parkować na nich samochodami – mówi Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.- Podziwiać je powinniśmy ze szlaku. Nie schodźmy ze szlaku na polanę krokusową.
To jest także złamanie przepisy i zakazie schodzenia ze szlaku. Na czas kwitnienia krokusów TPN co roku wygrana krokusowe pola specjalnymi fladrami, a w słoneczne weekendy – gdy prognozowany jest najazd turystów – na Kalatówkach, czy w Chochołowskiej odbywają się patrole krokusowe – pracowników parku, jak i wolontariuszy. Mają oni za zadanie pilnować turystów, by ci nie niszczyli krokusów.
- Chcemy, by te kwiaty nadal rosły w Tatrach i cieszyły swoją urodą kolejnych turystów. Dlatego podziwiajmy je, ale z daleka – apeluje przyrodnik.
Najprawdopodobniej czas masowego kwitnienia krokusów czeka nas pod sam koniec marca. Według prognoz wówczas możemy liczyć na kilka słonecznych dni po rząd i dodatnie temperatury także w nocy. Taka aura będzie sprzyjać krokusom.
Trwa budowa schroniska PTTK na Hali Kondratowej w Tatrach. P...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
