Władze postanowiły nie czekać na programy z dofinansowaniem do takich inwestycji, gdyż znacząco wydłużyłoby to czas wykonania budowy.
W tym rozdaniu nabór z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zostanie ogłoszony we wrześniu, a procedura może potrwać kilka miesięcy. Gmina nie ma gwarancji, że otrzyma dotację.
– Obiecaliśmy mieszkańcom wodociąg i zbudujemy go z własnego budżetu do końca przyszłego roku. Niebawem zostanie ogłoszony przetarg – zapowiada Józef Rysak, wójt gminy. Budowę sieci oszacowano na około 4 mln zł.
Będzie do niej mogło podłączyć około 180 gospodarstw. – Mieszkańcy czekają na wodociąg. Na pewno większość będzie podłączać do sieci swoje domy. Tym bardziej są zainteresowani, gdyż woda ze studni jest bardzo twarda i pozostawia kamień – mówi Edyta Jasonek, sołtys Dobranowic.
Kamil Zapała, sołtys Rudna Górnego uważa, że osoby niezdecydowane przekonają się do wodociągu, który bardzo ułatwi im życie. – Jesteśmy rejonem warzywniczym, a wody w studniach zaczyna brakować. Liczy się więc każda kropla wody. Warto więc podłączyć swoje domy do gminnej sieci – mówi sołtys.
Przyłączenie posesji do kolektora leży w gestii mieszkańców, ale władze gminy chcą im ułatwić podłączenie i firma budująca sieć będzie mogła je wykonać odpłatnie.
W gminie przy budowie wodociągu przyjęto zasadę jednorazowej, solidarnej opłaty. Za każde przyłącze wszyscy płacą 2 tys. zł w formie darowizny. Na takie rozwiązanie zdecydowało się 114
właścicieli gospodarstw z obu wiosek. Pozostali będą mogli na własną rękę wykonać przyłącze, ale muszą się liczyć z kosztami załatwienia dokumentacji, wodomierza i zlecenia wykonania przyłącza komuś z uprawnieniami.
WIDEO: Trzy Szybkie. Monika Bogdanowska: Nigdzie nie spotkałam się z takim stanem miasta jak w Krakowie
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
