Innowacyjną operację przeprowadzono w oddziale chirurgii naczyń z pododdziałem zabiegów endowaskularnych krakowskiej lecznicy. Zabieg wykonał czteroosobowy zespół w składzie: dr n. med. Robert Sobczyński, kardiochirurg, dr n. med. Mariusz Trystuła – chirurg naczyniowy, dr n. med. Jarosław Trębacz – kardiolog interwencyjny oraz dr n. med. Marek Kazibudzki – chirurg naczyniowy.
Pacjentka, która wymagała niestandardowej pomocy, trafiła pod opiekę krakowskich specjalistów z dużym pękającym tętniakiem aorty piersiowej.
Ze względu na jej stan i niedrożne tętnice, lekarze nie mogli skorzystać ze standardowego sposobu leczenia wykorzystywanego w takich sytuacjach przez chirurgów naczyniowych, czyli wprowadzenia specjalnej protezy zabezpieczającej przed pęknięciem tętniaka przez tętnicę udową i aortę brzuszną.
Stent-graft do aorty piersiowej założyli więc przez koniuszek i lewą komorę serca, korzystając z doświadczenia zespołu kardiologów i kardiochirurgów, którzy na co dzień wymieniają w taki sposób uszkodzone zastawki.
Nowatorski zabieg zakończył się sukcesem. Krakowscy lekarze wykorzystali taką metodę jako pierwsi w Polsce. Na całym świecie przeprowadzono do tej pory zaledwie 9 podobnych operacji.
W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II pow...
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: 12 listopada wolny od pracy, ale nie dla wszystkich