Innowacyjny zabieg w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym...

  Innowacyjny zabieg w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II

  Iwona Krzywda

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Archiwum

  Archiwum ©brak

  Specjaliści z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. JPII wykonali pierwszy w Polsce zabieg przezkoniuszkowej implantacji stent-graftu do aorty piersiowej u pacjentki z dużym pękającym tętniakiem.
  Archiwum

  Archiwum ©brak

  Innowacyjną operację przeprowadzono w oddziale chirurgii naczyń z pododdziałem zabiegów endowaskularnych krakowskiej lecznicy. Zabieg wykonał czteroosobowy zespół w składzie: dr n. med. Robert Sobczyński, kardiochirurg, dr n. med. Mariusz Trystuła – chirurg naczyniowy, dr n. med. Jarosław Trębacz – kardiolog interwencyjny oraz dr n. med. Marek Kazibudzki – chirurg naczyniowy.

  Pacjentka, która wymagała niestandardowej pomocy, trafiła pod opiekę krakowskich specjalistów z dużym pękającym tętniakiem aorty piersiowej.

  Ze względu na jej stan i niedrożne tętnice, lekarze nie mogli skorzystać ze standardowego sposobu leczenia wykorzystywanego w takich sytuacjach przez chirurgów naczyniowych, czyli wprowadzenia specjalnej protezy zabezpieczającej przed pęknięciem tętniaka przez tętnicę udową i aortę brzuszną.

  Stent-graft do aorty piersiowej założyli więc przez koniuszek i lewą komorę serca, korzystając z doświadczenia zespołu kardiologów i kardiochirurgów, którzy na co dzień wymieniają w taki sposób uszkodzone zastawki.

  Nowatorski zabieg zakończył się sukcesem. Krakowscy lekarze wykorzystali taką metodę jako pierwsi w Polsce. Na całym świecie przeprowadzono do tej pory zaledwie 9 podobnych operacji.  KONIECZNIE SPRAWDŹ:  FLESZ: 12 listopada wolny od pracy, ale nie dla wszystkich


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »