Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN: Uczcijmy rocznice powstania Państwa Podziemnego

Marta Paluch
Uczcijmy 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego – apelują IPN, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Episkopat. Jak? Mozna wywiesić flagę, zapalić znicz na grobach zołnierzy, wziąć dzieci na wystawę. Wszystko to 27 września.

– Przed 75 laty, 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego, będącego fenomenem na skalę światową. Instytut Pamięci Narodowej i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej apelują o zorganizowanie w całej Polsce lokalnych obchodów rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego pod wspólnym hasłem „My z niego wszyscy…" – napisali prezes IPN Łukasz Kamiński i prezes ŚZŻAK Leszek Żukowski. Do apelu przyłączył się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Akcję organizowano z myślą, by obchody nie ograniczały się tylko do Warszawy, ale odbyły się także w szkołach, domach kultury, czy w lokalnych miejscach pamięci.

Jakmówią w IPN, każda placówka edukacyjna może w prosty sposób uczcić ten dzień: wywiesić flagę, zaprosić do szkoły świadka historii, zorganizować akcję informacyjną o Polskim Państwie Podziemnym, wydrukować i zaprezentować wystawę o jego przywódcach, czy zapalić znicze poległym.

Pomocą mają służyć przygotowane przez Biuro Edukacji Publicznej IPN materiały edukacyjne: www.pamiec.pl/ppp Są tam: scenariusz uroczystości, wystawa i pocztówki do wydrukowania, a także artykuły, relacje świadków historii oraz wypowiedzi historyków dotyczące Polskiego Państwa Podziemnego. Podczas szkolnych uroczystości można wykorzystać, dostępny od 22 IX, okolicznościowy spot.

Równolegle ruszyła akcja przypominania dziedzictwa i ideałów Polskiego Państwa Podziemnego. W całym kraju rozdawana jest broszura „Testament Polski Walczącej. Ostatnie przesłanie Polskiego Państwa Podziemnego". Zawiera odezwę Rady Jedności Narodowej z 1 lipca 1945 roku, którą Rada wydała podejmując uchwałę o swoim rozwiązaniu. Oprócz tekstu odezwy w broszurze znalazł się także list prezesa IPN oraz krótki wstęp na temat programu politycznego Polskiego Państwa Podziemnego autorstwa dr. Marka Gałęzowskiego.

Rozpoczęła się także w całej Polsce kampania plakatowa na nośnikach wielkoformatowych, przypominającą program, jaki pozostawiła po sobie Polska Walcząca. Na citylightach (plakaty głównie na wiatach przystankowych) znalazło się osiem motywów, z których każdy odpowiada jednemu z ośmiu punktów Programu Demokracji Polskiej z odezwy RJN.

Na billboardach wykorzystano natomiast postać ppłk. Stanisława Oleksiaka „Kozica", honorowego prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK. Hasło na billboardach brzmi: „Przekazujemy nasz Testament następnym pokoleniom". Ekipa IPN TV przygotowała także spot telewizyjny.

Co wiesz o Krakowie? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska