Odpowiedzi na te m.in. pytania poznamy podczas lektury książek, które jesienią ukażą się nakładem krakowskich wydawnictw.
Hitem wydawniczym Znaku Literanova mogą okazać się "Historyczne rozmowy o życiu z Johnem F. Kennedym", które z żoną prezydenta USA - Jacqueline Kennedy - przeprowadził Arthur M. Schlesinger Jr. Emocje towarzyszące wydaniu książki 7 listopada podgrzewa fakt, że piękna Jacqueline przez lata milczała o swoim życiu w Białym Domu.
Milczenie przerwała tylko raz, kilka miesięcy po zamachu na jej męża w Dallas, w 1963 roku. Udzieliła wówczas siedmiu wywiadów, które zgodnie z jej życzeniem nie zostały opublikowane i pozostały w ukryciu przez ponad 50 lat. Decyzję o ich ujawnieniu podjęła rok temu córka prezydenckiej pary - Caroline Kennedy.
Dzięki "Historycznym rozmowom..." poznamy kulisy spotkań prezydenckiej pary z największymi tego świata, m.in. z Winstonem Churchillem, Indirą Gandhi czy Charlesem de Gaulle'em. Dowiemy się także, jakie emocje towarzyszyły Kennedy'emu w czasie kryzysu kubańskiego. Z książki Schlesingera wyłania się także autentyczny portret Jacqueline Kennedy - przykładnej żony, która lubiła też czasem poplotkować. Obraz pierwszej damy uzupełniają, dołączone do książki, nagrania jej rozmów ze Schlesingerem.
Znak Literanova wyda również nową powieść Eduardo Mendozy o intrygującym tytule "Walka kotów". Czytelnicy przeniosą się za jej pośrednictwem do Madrytu lat 30. ubiegłego wieku, gdzie pewien historyk sztuki odkrywa tajemnicę nieznanego obrazu Velasqueza. Powieść w konwencji detektywistycznej trafi do księgarń na początku października.
Miesiąc później nastąpi premiera powieści Janusza Leona Wiśniewskiego oraz Irady Wowenko, pt. "Miłość oraz inne dysonanse", która w Rosji okazała się już bestsellerem. Akcja powieści rozgrywa się zresztą w Moskwie, gdzie przecinają się życiowe drogi bohaterów.
Co może wyniknąć ze spotkania tych dwojga? Jak to bywa u Janusza L. Wiśniewskiego, połączy ich płomienny romans, pełen gorącej namiętności.
Na początku października Znak zaoferuje czytelnikom "Cichociemnych", w której autor - Kacper Śledziński - prezentuje prawdziwą historię spadochroniarzy znanych dobrze telewidzom z serialu TVP pt. "Czasu honoru". Listopad należał będzie natomiast do Wojciecha Manna, który w Znaku wyda "Kroniki wariata z kraju i ze świata". Popularny dziennikarz powołał do życia w swojej nowej książce ekscentrycznego bohatera - Żelaznego Karła Wasyla.
Jesienią kusić będzie czytelników także Wydawnictwo Literackie. Jego nakładem ukaże się już 20 września ostatnia książka Oriany Fallaci pt. "Kapelusz cały w czereśniach". Poznamy w niej sto lat rodu cenionej na całym świecie włoskiej dziennikarki.
Warto będzie także sięgnąć po "Pisarza naiwnego i sentymentalnego" Orhana Pamuka (noblista pojawi się w Krakowie w październiku jako gość literackiego Festiwalu Conrada). Turecki autor podejmuje próbę odpowiedzi na nurtujące go, jak i wielu czytelników, pytania - co czujemy, gdy czytamy powieść? I dokąd zmierza nasz umysł podczas lektury?
Pogryzł kontrolera MPK, nie wiedział, że ma HIV
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!