https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak (nie) zostać wybranym

Przemek Franczak
Przemek Franczak
Przemek Franczak fot. Andrzej Banaś
Prowadzone w lokalnych oddziałach największych partii politycznych poszukiwania kontrkandydatów dla prezydenta Jacka Majchrowskiego w wyborach samorządowych przypominały do złudzenia zebranie w szkole, podczas którego rodzice uczniów muszą zmierzyć się z wytypowaniem tak zwanej trójki klasowej.

Kto na szkolnych zebraniach bywa, ten doskonale wie, o czym mowa, może nawet kilka dni temu na takowym siedział i w skrytości ducha, gdy już wychowawca zarzucił newralgiczny temat, powtarzał sobie: byle nie ja, byle nie ja, żeby tylko ktoś nie wpadł na pomysł, żebym to był ja.

- A może pan? A może pani?

Cóż, metoda na chybił trafił sprawdza się tu najlepiej, zupełnie tak samo jak w przypadku przedwyborczych udręk w krakowskich PO i PiS.

Wskazówka dla osób bez społecznikowskiego zacięcia: chowanie się w szkolnych ławkach za plecami innych nie sprawdza się już tak dobrze jak w latach młodości, niestety. Nie należy udawać, że nie słyszało się pytania, tylko trzeba wytrzymać uderzenie gorąca (podobne do tego, gdy dawno, dawno temu nauczyciel fizyki wzywał cię do odpowiedzi) i spojrzenia kilkunastu par oczu (podobne do tych, gdy dawno, dawno temu ten sam nauczyciel fizyki wzywał cię do tej samej odpowiedzi) i zachować się asertywnie (za co dawno, dawno temu nauczyciel fizyki wpisałby ci do dziennika lufę).

- Proszę wybaczyć, ale nawał obowiązków i liczba służbowych podróży sprawiają, że nie mógłbym poświęcić się tej funkcji z należytą starannością.

Tak, podróże służbowe działają świetnie, w podświadomości odbiorców komunikatu od razu pojawia się wizja Dnia Nauczyciela, podczas którego nie ma kto wręczać kwiatów. Krótko mówiąc, wybory trwają do momentu, aż ktoś w porywie serca - ewentualnie w chwili słabości - się zgodzi, za co inni spoglądają na niego z niekłamaną wdzięcznością.

No, krakowskie PO i PiS jak malowane.

- A może pan na prezydenta? A może pani? Pan? Pani? Jacyś chętni?

Po długich, rozpaczliwych poszukiwaniach znaleziono wreszcie tych, którzy mają dyskretnie, bez specjalnego rozgłosu - co by nie rujnować wizerunku partii - z Majchrowskim przegrać. Marta Patena, kandydatka PO, to w końcu matematyczka (z długą szkolną praktyką, niejedną klasową trójkę wybierała), dobrze więc wie - rachunek prawdopodobieństwa się kłania - że prędzej będzie supportować Stinga na krakowskim koncercie niż zluzuje w ratuszu urzędującego prezydenta.

Podobnie ma się sprawa z Markiem Lasotą, kandydatem PiS, choć związanym z PO. Wprawdzie niektórzy twierdzą, że jego wystawienie to sprytny zabieg i Lasota ma szansę, ale to chyba głównie ci, którzy z pytania "a może pan?", zgrabnie się wywinęli.

Co wiesz o Krakowie? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
MIESZKAŃCY KRAKOWA
Mieszkańcy Krakowa decydują sami. Przyszłość Krakowa: DACH NAD GŁOWĄ dla każdego obywatela miasta, WYKSZTALCENIE w kierunku indywidualnych zdolności OPIEKA ZDROWOTNA bezwarunkowa dla wszystkich/WSZYSTKO ZGODNIE Z KONSTYTUCJĄ/

Program wyborczy Komitetu Wyborczego Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów oraz kandydata na prezydenta miasta Krakowa Graniwida Sikorskiego.

Programem jest taki rozwój Krakowa który zapewni dobre miejsce do mieszkania jego mieszkańcom. Celem jest społeczny charakter władzy uchwałodawczej i wybór Prezydenta realizującego te cele.
1.Skupienie się na podstawowych potrzebach, takich jak praca, mieszkanie, służba zdrowia, edukacja:
2.Przywrócenie należnej roli Radzie Miasta Krakowa. Każdy projekt Uchwał winien być opiniowany przez Komisję Rady, oraz konsultowany przez czynniki społeczne.
3.Zmiany w strukturze organizacyjnej Urzędu Miasta Krakowa poprzez utworzenie stanowiska Z-cy Prezydenta ds. Polityki Zatrudnienia, Spraw Społecznych, Mieszkalnictwa i Budownictwa Komunalnego kosztem połączenia stanowisk Z-cy Prezydenta ds. Edukacji i Kultury. Celem jest skupienie zadań i odpowiedzialności w tym zakresie.
4.Domaganie się od władz państwowych urealnienia zaniżonych dotacji i subwencji na zadania zlecone i realizowane przez Miasto.
5.Natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży gruntów znajdujących się w posiadaniu miasta.
6.Prowadzenie polityki społecznej faktycznie przeciwdziałającego bezrobociu, wykluczenia społecznego i bezdomności.
7.Realizowanie polityki mieszkaniowej i zapobiegania bezdomności, zgodnie z propozycjami strony społecznej „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
zatrzymanie eksmisji z kamienic będących od dziesięcioleci własnością
Skarbu Państwa/Miasta i rozbieranych pomiędzy sobą przez najwyższych
urzędników bezprawnie na podstawie podstawianych fałszywych
dokumentów, weryfikacja tych dokumentów i utworzenie Spółdzielni
komunalnych z zastosowaniem istniejącego prawa zasiedzenia i pierwokupu
przez długoletnich mieszkańców. Miasto przejmuje wszystkie pustostany
niezamieszkałe powyżej 20 lat z przeznaczeniem dla młodych rodzin lub
samotnych jako pierwsze mieszkanie mieszkańców Krakowa.
8.Wyeliminowanie patologii powodującej wykluczenie i bezdomność poprzez:
uzdrowienie sytuacji mieszkaniowej dla zasiedziałych obywateli miasta, Budownictwo komunalne na terenach Gminy które pozostały dla zabudowy.
9.Weryfikacja programów i kontrola środków unijnych przeznaczonych na zabezpieczenie mieszkań dla młodych małżeństw na odpowiednich warunkach i dla wszystkich obywateli naszego miasta.
Realizacja tego rozliczana przez społeczne komisje składające się z
profesjonalistów i wszystkich zainteresowanych. Doprowadzenie do
przejrzystości działań publicznych.
10.Wprowadzenie nadzwyczajnych egzaminów państwowych dla obejmowania
odpowiedzialnych stanowisk urzędniczych powiązanych z realną odpowiedzialnością karną za łamanie przepisów prawa.
11.zgodność inwestycji ze środowiskiem - pełna harmonia i balans przemysłu i przyrody.
M
MIESZKAŃCY KRAKOWA
12.Realizowanie polityki ochrony środowiska oraz jakości życia mieszkańców poprzez zwiększenie ilości terenów zielonych, parków miejskich, program sadzenia drzew szlachetnych, rozwój parków o charakterze leśnym / Lasek Łęgowski, Lasek Mogilski, Borek Fałęcki, Las na Pasterniku. Pełna ochrona środowiska naturalnego Zakrzówka, Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, ochrona terenów zielonych w Podgórkach Tynieckich i Parku Jerzmanowskiego.
Wykorzystanie i ochrona przyrodnicza wybrzeży Wisły, Dłubni, Białuchy,
Wilgi i Rudawy, zalewów Bagry, Staw Płaszowski i Staw na Dąbiu oraz
terenów zielonych w Śródmieściu i innych dzielnicach Krakowa.
Odwoływanie się do ekspertów uczelni co do zagospodarowania i utrzymania terenów
zielonych / Uniwersytet Rolniczy, Politechnika Krakowska, AWF i AGH/.
Zwiększenie ilości ławek umożliwiających odpoczynek.
13.Popieranie kultury oraz bibliotek publicznych jako ośrodków kultury oraz zwiększenie programów informatyzacji oraz pomoc mieszkańcom w opanowaniu Internetu.
14.Zwiększenie programów zdrowotnych realizowanych przez Gminę Kraków.
15.Zwiększenie wpływu na koszty ogrzewania i zanieczyszczenia powietrza poprzez rozwój sieci ciepłowniczej i przejęcie kontroli nad elektrociepłownią Łęg.
16.Od usług, handlu i przemysłu które znajduje się na terenie miasta Krakowa a zwłaszcza z obcym kapitałem odprowadzenie miastu należnego podatku.
17.Likwidacja niskiej emisji dymów z pieców węglowych w Śródmieściu Krakowa, miasto dofinansuje doprowadzenie linii MPC do kamienic i domów. Wystąpienie o fundusze europejskie na ochronę środowiska.
18.Ściąganie inwestorów umożliwiających znalezienie lepszej pracy, tworzenie warunków dla rozwoju biznesu zarówno małego, średniego jak i dużego. Kreowanie przez Gminę nowych miejsc pracy poprzez realizowanie inwestycji.
19.Zorganizowanie sezonowych robót publicznych /sprzątanie miasta, utrzymanie zieleni i nadzorowanie placów zabaw dla dzieci a szczególnie boisk szkolnych/. Wspieranie inicjatywy indywidualnych i zbiorowych mieszkańców co do robót zarobkowych.
20.Przejrzystością inwestycji i udział mieszkańców w projektach porządkiem podziału funduszy wg ważności i potrzeb inwestycji :
udrożnienie Krakowa i budowa parkingów.
21.Więcej konsultacji gminy z mieszkańcami co do planu zagospodarowania Krakowa w terenie. Lepsze przygotowanie placów zabaw dla dzieci i młodzieży.
22.Rozwój komunikacji publicznej i ścieżek rowerowych.
23.Jednolity bilet roczny dla mieszkańców Krakowa komunikacji miejskiej.
24.Remonty chodników i dróg osiedlowych.
25.Przywrócenie w szkołach stołówek.
26.Wnioskowanie o urzędowe wyznaczenie terminu remontu elewacji , szczególnie w śródmieściu i graniczących ze śródmieściem dzielnicach.
27.Opieka nad emerytami, rencistami i osobami niepełnosprawnymi poprzez:
kreowanie dla nich nowych miejsc pracy, zapewnienie udziału w życiu
społecznym i kulturalnym miasta, zapewnienie im lepszej opieki zdrowotnej i
faktycznego dostępu do usług publicznych.
28.Likwidacja Straży Miejskiej i zwiększenie pieszych patroli Policji przez całą dobę.
29.Likwidacja Rad Dzielnic, na to miejsce społeczne komitety osiedlowe.

Pełnomocnik Komitetu Wyborczego Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów - Graniwid Sikorski e-maile [email protected]
Tel. 604-489-954
M
MIESZKAŃCY KRAKOWA
Forum w Obronie Godności Kraków, 22 maja 2011r.
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68

Pan Jacek Majchrowski

Prezydent Miasta Krakowa

31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych ¾

Szanowny Panie Prezydencie

Przerażeni i oburzeni zapowiadanymi podwyżkami: czynszów, cen usług komunalnych, opłat podatków lokalnych oraz realizowaną polityką mieszkaniową i socjalną.
Zwracamy się po raz kolejny o zmianę polityki władz miasta. Dotyczy to realizowanej polityki mieszkaniowej, jak i pogarszającej się sytuacji emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych jak i bezdomnych. Sposób działania władz samorządowych w Krakowie kreuję nędze i bezdomność znacznego odłamu mieszkańców Krakowa. Koszty i skutki tej polityki są przerzucane na najsłabszych i średniozamożnych mieszkańców miasta.
Forum od kilku lat wskazuje na te bolące problemy, stara się pokazywać drogi wyjścia z tej sytuacji. Wielokrotnie zwracaliśmy się do Pana Prezydenta oto, żeby Pan osobiście wziął odpowiedzialność za politykę mieszkaniową. Występowaliśmy też do wojewody małopolskiego, jak i Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa w tych sprawach.
Opiniowaliśmy także projekt zmian w zakresie spraw mieszkaniowych. Wskazywaliśmy, że jest to dokument groźny i zapowiadający dalszą pauperyzację dużych grup ludności miasta, jak i nasilenie bezdomności. Nie ma w tych projektach uchwał definicji lokalu komunalnego, zapowiada się drastyczną podwyżkę czynszów, wynajmowanie lokali komunalnych jedynie na czas określony, utrzymano pojęcie lokalu o obniżonym standardzie, utrzymano zaniżone kryterium dochodowe oparte na najniższej emeryturze, przydzielania lokali komunalnych dla osób zamieszkujących w Krakowie i innych miejscowościach. Także inne proponowane rozwiązania są zagrożeniem dla lokatorów. A przecież czynsz i kryteria pomocy mieszkaniowej winny być realne i rozsądne. Negatywnie zaopiniowaliśmy te projekty.
Zwracaliśmy także uwagę na gwałtownie rosnące ceny usług komunalnych takich jak:
koszty ogrzewania mieszkań, dostaw wody i oczyszczanie ścieków, usług cmentarnych i innych. Organizowaliśmy też demonstracje i wiece mające na celu uzmysłowienie władzom grozy sytuacji. Występowaliśmy również do rządu i innych władz państwowych pismami o zmianę realizowanej przez nie polityki społecznej i mieszkaniowej.
Wszystkich do których zwracaliśmy się prosiliśmy, o dialog społeczny. Formą tego dialogu jest zwołanie „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
Podczas manifestacji 19 kwietnia 2011r. uzyskaliśmy poparcie i obietnicę ustną wicewojewody małopolskiego Pana Andrzeja Harężlaka. W dniu 16 maja 2011r. podczas manifestacji spotkał się z nami Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław Kośmider.
Niestety jego wystąpienie było butne i konfrontacyjne. Chwalił się liczbą oddanych na siebie głosów podczas wyborów samorządowych i nie chciał podjąć dialogu z manifestantami.
A przecież gdyby to nawet była prawda, to o poziomie demokracji świadczy stosunek do mniejszości o czym Pan Przewodniczący zdaje się zapominać. Nie baczył przy tym na to, że nawet Pan Premier Donald Tusk zdaje się rozumieć te problemy powołując w ostatnim czasie Pana Bartosza Arłukowicza na stanowisko Pełnomocnika ds. osób wykluczonych. Zdawał się także nie być przygotowany do rozmów. Wskazywał przy tym jako odpowiedzialnego za politykę mieszkaniową i społeczną w mieście Pana Prezydenta. Mówił, że Rada Miasta uchwala budżet w zakresie polityki mieszkaniowej nawet wyższy niż proponuje Pan Prezydent.
Co do „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego” stwierdził, że może go zwołać Pan Prezydent
Majchrowski, tak jak w przypadku spalarni śmieci.
M
MIESZKAŃCY KRAKOWA
Panie Prezydencie
Zagrożona jest egzystencja znacznej części mieszkańców Krakowa i zaproponowana cała fala podwyżek powoduje, że zwracamy się ponownie o zmianę polityki mieszkaniowej i społecznej w mieście. Żądamy ponownie wstrzymania planowanych podwyżek opłat komunalnych, czynszów za mieszkania kwaterunkowych, wody, wywozu śmieci, komunikacji, podatku od nieruchomości i innych zaproponowanych przez Pana Prezydenta.
Niech Pan Prezydent wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa nie idzie tą drogą, gdyż sieje ona zgrozę. Jakże modlimy się, aby Pan Prezydent wraz z Radą Miasta Krakowa tak jak Szaweł który na drodze do Damaszku dostał olśnienia i jako święty Paweł z Tarsu rozwijał się i żył sprawiedliwie, bogobojnie i napełniał się pociechą Ducha Świętego i wrócił na drogę wiary. Jeszcze raz prosimy i błagamy o wycofanie się z planowanych podwyżek cen , opłat i taryf miejskich. Trzeba dostrzec ten dramat ludności miasta i wrócić na drogę dialogu społecznego. Domagamy się aby Pan wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa zwołał „Okrągły Stół Mieszkaniowy” gdzie zamierzamy poruszać zagadnienia takie jak:
rozwój budownictwa komunalnego, zagospodarowanie pustostanów, sprawdzenie legalności przejęcia kamienic a także pozostałe problemy mieszkaniowe, popieranie działań obywateli zmierzających do uzyskania własnego mieszkania, natychmiastowego zaprzestania dzikich eksmisji lokatorów, wysokości czynszów mieszkaniowych oraz innych.
Żądamy poszanowania praw emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych, bezrobotnych i bezdomnych, podjęcie rzeczywistej walki z ubóstwem, wykluczeniem społecznym, bezdomnością, zdecydowaną poprawę działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, wprowadzenie rzeczywistego nadzoru i współpracy z Grodzkim Urzędem Pracy, zapewnienie rzeczywistej pomocy bezrobotnym, zwłaszcza osobom niepełnosprawnym, kontrolę działalności noclegowni i zapewnienie realnej opieki tej grupie wykluczonych, zapewnienie lepszego dostępu do opieki zdrowotnej.
Trzeba jasno powiedzieć, że kontynuowanie dotychczasowej polityki to wpędzanie wielu ludzi w nędze i upokorzenie. Trzeba w końcu temu powiedzieć DOŚĆ. Władze miasta argumentują, że realizują zadania, które zostały przekazane samorządowi przez władze rządowe, ale nie dały na to całości środków finansowych na ich realizację. Forum zwracało w przeszłości uwagę na ten problem. Dotyczy to zwłaszcza edukacji, gdzie przez lata kolejni prezydenci tolerowali tą sytuację i nie protestowali przeciw niej. Mało tego, z własnej inicjatywy dokładali środki do zadań rządowych. Przyzwyczaili tym władze centralne do przerzucania zadań bez zapewnienia odpowiednich środków finansowych.
Dzisiaj padają ofiarą takiej polityki. Nie można jej dłużej tolerować. Należy bezwzględnie przyjąć zasadę, tyle uprawnień ile odpowiedzialności i środków finansowych na nią przeznaczonych. Oszczędności trzeba zacząć od budowy pomników i tablic, które w dobie kryzysu są zbędne.
Jeszcze raz prosimy i wzywamy trzeba iść drogą dialogu społecznego. Tego Forum życzy i oczekuje.

Załącznik:
1. Pismo Forum do Dyrektora Wydziału Mieszkalnictwa Pani Katarzyny Bury
z 18 grudnia 2010 r. dotyczące zmiany przepisów w zakresie spraw mieszkalnych.

Przewodniczący Forum

Graniwid Sikorski

Otrzymują:
1 x Adresat
1 x Wojewoda Małopolski Pan Stanisław Kracik
ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków
1 x Przewodnicząca Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław Kośmider
Plac Wszystkich Świętych ¾ 31-004 Kraków
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska