Komitet wyborczy Razem otwiera wyborczą stawkę
Podczas wtorkowej konferencji ogłoszono, że komitet wyborczy Sładek jako pierwszy złożył w Państwowej Komisji Wyborczej wymaganą liczbę podpisów. Formalności zostały dopełnione i możemy to potwierdzić – Ewa Sładek jest oficjalnie kandydatką do Senatu” – poinformowała Aleksandra Owca, współprzewodnicząca Partii Razem i radna miasta Krakowa. Kandydatką, która zabierze do Senatu postulaty, które od dawna wybrzmiewały na ulicach polskich miast. Która będzie te sprawy realnie załatwiać, a nie tylko o nich opowiadać. Kandydatką autentyczną, bo od lat działa na rzecz kobiet, organizuje krakowską Manifę, walczy o równe prawa i wolność decydowania o sobie.
Ewa Sładek: senat nie może być polityczną emeryturą
– Dziękuję ponad 3000 osób, które podpisały się pod moją kandydaturą – rozpoczęła swoje przemówienie Ewa Sładek. – Odkąd pamiętam, polską scenę polityczną betonuje jałowy spór Tuska z Kaczyńskim, w którym sprawy bliskie każdej i każdemu z nas stają się zakładnikami politycznej walki. Ale inna polityka jest możliwa i ja chcę być jej częścią. Chcę w Senacie reprezentować krakowianki i krakowian oraz sprawy, które są dla nas naprawdę istotne. Bo wierzę w państwo, które jest po naszej stronie.
Sładek przedstawiła najważniejsze postulaty swojej kampanii:
· Koniec z politycznym kolesiostwem – parlamentarzyści i samorządowcy nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek publicznych. Państwo to nie folwark dla polityków.
· 8% PKB na zdrowie – koniec z kolejkami do lekarzy i szpitali na skraju bankructwa. Zdrowie to nie przywilej, a podstawowe prawo.
· Mieszkania na wynajem zamiast spekulacji – młodzi nie mogą mieszkać całe życie u rodziców, gdy banki i deweloperzy notują rekordowe zyski.
· 3% PKB na naukę i badania – Polska nie może być krajem taniej siły roboczej. Potrzebujemy innowacji i inwestycji w naukę na europejskim poziomie.
· Legalna i dostępna aborcja – bez żadnych kompromisów. To kwestia zdrowia i życia Polek.
Wybory uzupełniające do Senatu RP
Prezydent Andrzej Duda zarządził wybory uzupełniające do Senatu RP w okręgu 33 obejmującym krakowskie dzielnice: I – Stare Miasto, V – Krowodrza, VI – Bronowice, VII – Zwierzyniec, VIII – Dębniki, IX – Łagiewniki-Borek Fałęcki, X – Swoszowice, XI – Podgórze Duchackie, XII – Bieżanów-Prokocim oraz XIII – Podgórze.
Wybory uzupełniające do Senatu w Krakowie odbędą się z powodu zwolnienia miejsca w Izbie Wyższej przez Bogdana Klicha (Platforma-Koalicja Obywatelska), który został powołany na chargé d’affaires ambasady RP w Stanach Zjednoczonych.
