https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak postępować z odpadami po powodzi? Nowe wytyczne resortu klimatu

Magdalena Ignaciuk
Opracowanie:
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało wytyczne ws. postępowania z odpadami z obszaru objętego stanem klęski żywiołowej.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało wytyczne ws. postępowania z odpadami z obszaru objętego stanem klęski żywiołowej. Przemysław Swiderski/ Polska Press
W obliczu niedawnych powodzi, które dotknęły części Polski, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło szczegółowe wytyczne dotyczące postępowania z odpadami na terenach objętych stanem klęski żywiołowej. Dokument, skierowany do Wojewódzkich Zespołów Zarządzania Kryzysowego, ma na celu usprawnienie procesu usuwania i przetwarzania odpadów w najbardziej efektywny i bezpieczny dla środowiska sposób.

Kluczowe zasady postępowania z odpadami

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że kluczowym elementem jest szybkie i skoordynowane działanie. W dokumencie, podpisanym 25 września 2024 roku przez wiceministrę klimatu i środowiska Anitę Sowińską, zawarto informacje dotyczące klasyfikacji, zbierania, magazynowania, przetwarzania, oraz transportu odpadów. Wytyczne mają na celu nie tylko efektywne usuwanie odpadów, ale również zapewnienie bezpieczeństwa ludzi i ochronę środowiska.

– Wszystkie czynności administracyjne powinny, o ile to możliwe, być realizowane bez zbędnej zwłoki, przy ścisłej współpracy z: właściwym wojewódzkim inspektorem ochrony środowiska, w razie potrzeby z właściwym organem ochrony środowiska, który wydał zezwolenie na gospodarowanie odpadami oraz w razie potrzeby z właściwym państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym, jak i właściwą komendą powiatową państwowej straży pożarnej – wskazano.

Segregacja i przetwarzanie odpadów

Jednym z głównych punktów wytycznych jest segregacja odpadów. MKiŚ zaleca, aby odpady, które mogą zawierać niebezpieczne substancje, były wydzielane i przekazywane do specjalistycznych zakładów. Taka procedura ma na celu nie tylko ochronę środowiska, ale również uniknięcie problemów sanitarnych, które mogą wyniknąć z niewłaściwego składowania odpadów.

– Odpady powstałe w wyniku powodzi należy w miarę możliwości segregować. Te, które mogą zawierać niebezpieczne elementy i które da się wyodrębnić z ogólnej masy powstałych odpadów należy przekazać do wyspecjalizowanych podmiotów – posiadających wymagane zezwolenia – dodano.

Wyzwania logistyczne i prawne

Wytyczne MKiŚ uwzględniają również wyzwania logistyczne, takie jak przekraczanie mocy przerobowych instalacji. Zaleca się wówczas rozważenie transportu odpadów do innych miejsc, które dysponują odpowiednimi zezwoleniami. Działania te muszą być podejmowane zgodnie z przepisami ustawy o stanie klęski żywiołowej oraz znowelizowanego rozporządzenia Rady Ministrów.

– Podstawą prawną do podejmowania przez właściwe organy administracji działań interwencyjnych są przepisy ustawy z 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej oraz wydanego na jej podstawie znowelizowanego rozporządzenia Rady Ministrów z 16 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego – wyjaśniono.

MKiŚ zachęca do zapoznania się z pełnymi wytycznymi, które mają na celu nie tylko poradzenie sobie z aktualnymi skutkami klęsk żywiołowych, ale również przygotowanie na przyszłość. Dokument jest dostępny dla odpowiednich wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego, a jego implementacja ma kluczowe znaczenie dla ochrony środowiska i zdrowia publicznego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rhw
Odpadów by nie było gdyby resort klimatu i pseudo ekolodzy nie blokowali budowę zbiorników i regulację szczególnie Odry ! Ja bym te odpady wysłał do Niemieckich ekologów bronią[wulgaryzm]h Odry przed regulacją - NIEMCY SOBIE ZAPEWNE Z NIMI PORADZĄ - przepakują i wyślą do przerobu i utylizacji do Polski !
P
Pol
Wpadną bobry i złożą samokrytykę, potem odbudują wały, choć-"prognozy nie są zbyt alarmujące" potem postawi się na wałach niemieckie wiatraki a za kaskę ze sprzedaży energii kupimy stare elektryki od niemca:-) kluska już się poci na samą myśl pewnie, ale pani klusko, to żart taki. Wytłumaczę jak już wszyscy pujdziecie siedzieć, bo będzie was łatwiej znaleźć:-)
g
gosc
W miarę możliwości segregować ?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska