https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Nowej Hucie powstaje Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych. Pierwszy etap inwestycji, czyli Zakład Recyklingu Tworzyw Sztucznych już jest

Aleksandra Łabędź
Otwarcie Zakładu Recyklingu Tworzyw Sztucznych
Otwarcie Zakładu Recyklingu Tworzyw Sztucznych Andrzej Banaś
Na terenach poprzemysłowych Nowej Huty, w rejonie ulic Igołomskiej i Cementowej, powstaje Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych. W poniedziałek, 30 września miało miejsce otwarcie Zakładu Recyklingu Tworzyw Sztucznych. Zarazem było to również zakończenie I etapu realizacji tej inwestycji. Budowa Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych w Krakowie jest kolejnym bardzo ważnym krokiem w kierunku wdrażania Gospodarki Obiegu Zamkniętego. W wyniku realizacji założonych planów powstanie kompleks nowoczesnych, w pełni zautomatyzowanych instalacji służących przetwarzaniu odpadów. Będą one funkcjonować z wykorzystaniem innowacyjnych technologii oraz najnowszych osiągnięć z zakresu automatyki i robotyki

Jak informują krakowscy urzędnicy: "Uruchomienie Zakładu Recyklingu Tworzyw Sztucznych umożliwia realizację recyklingu folii w ramach Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Krakowie. Otrzymany regranulat może być używany na przykład do wytwarzania plastikowych worków lub pojemników. Wybudowana linia technologiczna pozwala na produkcję 10 000 mg regranulatu rocznie".

Proces wytwarzania folii

W zakładzie, gdzie jest hala produkcyjna o powierzchni prawie 1 ha, zainstalowano dwie linie technologiczne:

  • przygotowania folii do recyklingu poprzez wyodrębnienie folii polietylenowej z różnych rodzajów folii;
  • recyklingu.

- Przygotowanie folii do recyklingu polega na jej stopniowym rozdrabnianiu przy jednoczesnym usuwaniu zanieczyszczeń ferromagnetycznych oraz rozdzieleniu folii polietylenowej na frakcje: transparentną i kolorową. Na linii do recyklingu materiał jest poddawany dalszemu rozdrabnianiu, myciu zimną i ciepłą wodą oraz osuszaniu. Następnie materiał jest wytłaczany w celu uzyskania regranulatu, który jest poddawany chłodzeniu i odświeżaniu. Nad jakością uzyskiwanego produktu czuwa laboratorium - wyjaśnia krakowski magistrat.

Pierwszy etap budowy Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych

W marcu 2023 roku na poprzemysłowym terenie Huty ArcelorMittal Poland o powierzchni prawie 7 hektarów Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Spółka w Krakowie rozpoczęło budowę Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych. W pierwszej kolejności powstał Zakład Recyklingu Tworzyw Sztucznych wraz z halą magazynową, budynkiem socjalnym, administracyjno-biurowym, portiernią oraz niezbędną infrastrukturą techniczną.

Całkowity koszt realizacji Zakładu Recyklingu Tworzyw Sztucznych wynosi łącznie 245 milionów złotych. Na realizację I etapu Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych w Krakowie MPO Kraków pozyskało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości: 149,5 mln zł w formie pożyczki i 30 mln zł w formie dotacji.

Budowa pierwszego etapu Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych została ukończona w 2024 roku. Jeszcze w czerwcu 2024 roku uzyskano wszystkie wymagane prawem pozwolenia umożliwiające funkcjonowanie Zakładu Recyklingu Tworzyw Sztucznych.

Odpady kierowane do Zakładu Recyklingu Tworzyw Sztucznych to tzw. „frakcja płaska” wyodrębniania w procesie sortowania z odpadów komunalnych – zarówno z selektywnie zbieranych tworzyw sztucznych, jak również z odpadów zmieszanych. Jest to polietylenowa folia transparentna oraz kolorowa.

W całej instalacji działa 39 przenośników taśmowych o łącznej długości ok. 400 m i łącznej powierzchni ok. 610 m2. Na linii technologicznej do segregacji folii funkcjonuje 5 separatorów optycznych.

W sklepach jest coraz drożej i nadchodzą kolejne podwyżki

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska