- Bezpieczeństwo pasażerów, ale także pracowników, jest dla nas najważniejszą wartością. To dlatego, odlatując z krakowskiego lotniska, podlegacie Państwo obowiązkowej kontroli bezpieczeństwa – mówi Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

Prosto do CEL-u
Jak zatem przygotować się podróży? Co można zabrać z sobą na pokład, a co musi znaleźć się w bagażu rejestrowanym, czyli takim, który trafia do luku w samolocie? Jak bezstresowo przejść kontrolę bezpieczeństwa? Aby tego się dowiedzieć nie ma lepszego miejsca niż Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport.
– Na naszym lotnisku o bezpieczeństwo dbają m.in. funkcjonariusze Służby Ochrony Lotniska - przypomina Krzysztof Pawłowski z Centrum Edukacji Lotniczej.
- To od nich, oczywiście także od pasażerów, zależy nie tylko szybkość odprawy, ale przede wszystkim wspólne bezpieczeństwo - dodaje Karolina Klima, również z Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport.
W CEL-u bezstresowo dowiemy się jakimi zasadami rządzi się kontrola bezpieczeństwa w Kraków Airport i kto ją przeprowadza, zobaczymy specjalny skaner do prześwietlania bagażu, zostaniemy również zaproszeni na pokład Penguin Airlines, specjalnej linii lotniczej krakowskiego Centrum Edukacji Lotniczej.
Szybko, miło i bezpiecznie
Jak zatem bezproblemowo przejść kontrolę bezpieczeństwa? To nie takie trudne jak się wydaje. Należy tylko uważnie słuchać poleceń funkcjonariuszy Służby Ochrony Lotniska.
Najpierw musimy włożyć bagaż podręczny do specjalnego plastikowego pojemnika, tzw. kuwety. Do kolejnych pojemników wkładamy kurtkę, sweter, pasek od spodni, klucze od domu, komórkę, laptopa, a nawet ulubioną maskotkę. W dodatku muszą one znajdować się w przeźroczystym plastikowym woreczku strunowym.
Gdy już wszystkie rzeczy osobiste trafią do kuwet, bagaż jest gotowy do prześwietlenia przez specjalny skaner. W ten sposób funkcjonariusz Służby Ochrony Lotniska może sprawdzić na ekranie, czy w bagażu nie ma nic niebezpiecznego.
W czasie, gdy bagaż jest prześwietlany, pasażerowie przechodzą przez specjalną bramką bezpieczeństwa. Gdy wszystko jest w porządku, można udać się do swojego gate’u.

Świetne wyniki Kraków Airport
O profesjonalizmie pracowników Kraków Airport świadczą również miliony pasażerów, które co roku przewijają się przez port lotniczy. W minionym roku było ich 7 394 176, a to oznacza, że w czasie globalnych zawieruch – wciąż trwającej pandemii koronawirusa oraz wojny na Ukrainie – krakowski port lotniczy osiągnął drugi wynik w swojej historii!
- To oznacza, że dzięki ciężkiej pracy, udało nam się osiągnąć nasz główny cel, czyli odbudowę siatki połączeń sprzed pandemii. Pokazaliśmy moc i potęgę – zaznacza prezes Radosław Włoszek.
Jakie prognozy na ten rok? Bardzo ostrożne. Kraków Airport zamierza obsłużyć około 7,3 mln pasażerów. Jeżeli więc nie zajdą żadne nadzwyczajne okoliczności wynik ten może być znacząco wyższy.
- Przestrzegajmy zatem zasad bezpieczeństwa. Tylko w ten sposób, będziemy podróżować wygodnie, przyjemnie, a przede wszystkim bezpiecznie – dodaje Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport!