https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak ulżyć kręgosłupowi? Dbaj o wagę, ruch i postawę, a będzie w dobrej formie

Marek Długopolski
Opracowanie:
Bóle kręgosłupa należą do najczęstszych schorzeń przewlekłych u dorosłych. Szacuje się, że więcej osób zmaga się jedynie z nadciśnieniem
Bóle kręgosłupa należą do najczęstszych schorzeń przewlekłych u dorosłych. Szacuje się, że więcej osób zmaga się jedynie z nadciśnieniem 123rf
Długie godziny w pracy i w domu spędzamy przed komputerami, często siedząc w nieprawidłowej pozycji. Odpoczywamy na kanapie, trudno nam znaleźć czas na regularną aktywność fizyczną, na nasze talerze trafia wiele produktów o niskiej wartości odżywczej, ale dużej kaloryczności, które przyczyniają się do rozwoju nadwagi.

Dbaj o kręgosłup

W efekcie nasze kręgosłupy muszą mierzyć się z coraz większymi codziennymi obciążeniami. Ich bóle należą już do najczęstszych schorzeń przewlekłych u dorosłych. Szacuję się, że więcej osób zmaga się jedynie z nadciśnieniem. Do tych najbardziej powszechnych schorzeń kręgosłupa można zaliczyć m.in.

  • zmiany zwyrodnieniowe stawów,
  • dyskopatię,
  • osteoporozę,
  • rwę kulszową.

Jak ulżyć kręgosłupowi?

Kluczem do jego zdrowia jest m.in. unikanie nadwagi i otyłości. Każdy kilogram masy ciała to bowiem aż 8 kilogramów ciężaru do dźwigania dla kręgosłupa. W przypadku osoby o masie 70 kg jej kręgosłup musi więc wytrzymać obciążenie 560 kg.

Przy komponowaniu posiłków pamiętaj o mleku, przetworach mlecznych i rybach, które dostarczają wapń i witaminę D. Są one potrzebne do utrzymywania zdrowych kości i prawidłowego funkcjonowania mięśni. W stworzeniu zdrowego i smacznego menu dla całej rodziny pomoże portal diety.nfz.gov.pl. Znajdziesz tam jadłospisy oparte o dietę DASH, które bezpłatnie możesz dopasować do potrzeb twoich i twoich bliskich.

Dla zdrowia kręgosłupa dbaj o aktywność fizyczną - dzięki regularnym ćwiczeniom wzmocnisz mięśnie i utrzymasz prawidłową postawę ciała. Przyjmuj pozycje, które najmniej obciążają kręgosłup. To szczególnie istotne, gdy długo pracujesz przy biurku. Dostosuj wysokość krzesła, na którym siedzisz, w taki sposób, aby twoje ramiona i nadgarstki ułożone były na blacie równolegle do podłogi. Połóż stopy płasko na podłodze, a jeśli jest to konieczne - użyj podnóżka. Unikaj siedzenia w tej samej pozycji. Rób częste, krótkie przerwy - są lepsze dla pleców niż mniej długich przerw.

Postawa ciała jest kształtowana od najmłodszych lat. Wiek wczesnoszkolny to okres uczenia dobrych nawyków. Jeśli chcesz przeciwdziałać powstawaniu wad postawy oraz dolegliwościom kręgosłupa, zadbaj o profilaktykę. Zapewnij dzieciom odpowiednią ilość ruchu i ucz je, jak utrzymywać prawidłową postawę ciała w czasie wykonywania codziennych czynności.

Ćwicz w domu

Z myślą o osobach, które zmagają się z dolegliwościami kręgosłupa, powstała aplikacja Moje Fizjo+. Prezentuje ona ćwiczenia poprawiające elastyczność i siłę mięśni, co w połączeniu z automasażem może złagodzić ból lub go wyeliminować.

W aplikacji znajdziesz praktyczne wskazówki i porady fizjoterapeutów do zastosowania i wykorzystania w codziennych czynnościach, dotyczące np. prawidłowej postawy kierowcy podczas jazdy samochodem, testy, które pozwolą dopasować rodzaj ćwiczeń w zależności od stopnia bólu, instrukcję wideo do każdego ćwiczenia, pokazującą, jak je wykonać prawidłowo. Dzięki Moje Fizjo+ możesz ułożyć własny plan ćwiczeń i wykonywać je samodzielnie w domu. Aplikację pobierzesz bezpłatnie na telefony i tablety z systemem Android lub iOS.

Środa z Profilaktyką w internecie

Profilaktyce schorzeń kręgosłupa jest poświęcona kolejna odsłona akcji Środa z Profilaktyką w internecie. Materiały edukacyjne można znaleźć na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl i na koncie Akademii NFZ w portalu YouTube.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Witek
Mi bardzo pomogła zmiana materaca na piankowy z https://materace-viscotherapy.pl/16-materace-piankowe oczywiście należy do tego wprowadzić więcej aktywności.
Z
Zbigniew Rusek
Największym przekleństwem dla kręgosłupa (i w ogole całego organizmu) jest praca biurowa. Brak ruchu to główna przyczyna tzw. chorób cywilizacyjnych i choroby spowodowane siedzacą pracą powinny uchodzić za choroby zawodowe (urzędnicze).
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska