Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wątpliwe wizytówki Olkusza zmieniły się w chętnie odwiedzane parki. „Czarna Góra”, „Dolinka” i „Silver Park” to perły Srebrnego Miasta

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Wideo
od 16 lat
Wielu mieszkańców Olkusza i okolic niezbyt chętnie wraca wspomnieniami do tego jak wyglądały „Dolinka”, ośrodek na „Czarnej Górze” i „Silver Park” przed przeprowadzonymi tam pracami. Na przestrzeni ostatnich 10 lat obiekty zmieniły się nie do poznania. Tereny, które były wątpliwą wizytówką Srebrnego Miasta stały się miejscami sportu i rekreacji, z których niemalże każdego dnia korzysta wielu mieszkańców całego powiatu olkuskiego a nawet dalszych okolic.

Ośrodek Sportowo-Wypoczynkowy „Czarna Góra” w Olkuszu

Jeszcze przed rewitalizacją „Czarną Gorę” w Olkuszu można było opisać jednym słowem – ruina. Metalowe elementy infrastruktury parku były niemalże w całości pordzewiałe. Te kamienne nie prezentowały się lepiej. Z większości z nich odpadały coraz to większe fragmenty. Uroku całemu kompleksowi nie dodawały także pełne nierówności i ubytków alejki oraz boiska sportowe w katastrofalnym stanie.

- Może już część mieszkańców nie pamięta, jak ten park wyglądał przed rewitalizacją, czyli zanim pojawiły się nowe boiska, trybuny, plac zabaw czy siłownia. To były właściwie chaszcze, zniszczone boisko, jakieś schody, które się waliły. To był naprawdę tragiczny widok. Często spotykała się tam młodzież i często musiała interweniować policja. Raczej była to wątpliwa wizytówka Srebrnego Miasta. Dziś mamy za to piękny obiekt, z którego korzystają mieszkańcy w każdej grupie wiekowej. Można tu ćwiczyć profesjonalnie i amatorsko. Jest to znakomity obiekt. Zmienił się nie do poznania na przestrzeni lat. Z obiektu, który wręcz odstraszał mieszkańców stał się miejscem, do którego ci mieszkańcy chętnie przybywają – mówił w rozmowie z „Gazetą Krakowską” rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Olkusz Michał Latos.

Na „Czarnej Górze” powstały między innymi: plac zabaw, siłownia pod chmurką i trybuny z zapleczem sportowym. Boiska do piłki nożnej wraz z bieżnią lekkoatletyczną, kąpielisko i korty tenisowe z kolei zostały wyremontowane. To jednak nie wszystko. Obecnie trwa bowiem budowa całorocznego obiektu sportowego, w którym znajdzie się między innymi kryte lodowisko oraz tężni solankowej.

Alejki na "Czarnej Górze" - kiedyś i dziś
Alejki na "Czarnej Górze" - kiedyś i dziś Katarzyna Ponikowska / Paweł Mocny
"Boczne" boisko na "Czarnej Górze" - kiedyś i dziś
"Boczne" boisko na "Czarnej Górze" - kiedyś i dziś Katarzyna Ponikowska / Paweł Mocny

Park Rekreacyjno-Krajobrazowy „Silver Park” w Olkuszu

Ciekawą przemianą może się pochwalić także „Silver Park”. Przed jego powstaniem przy ulicy Głowackiego były niewielkie pagórki, chaszcze i walające się między nimi śmieci.

Obecnie na około pięciu hektarach można skorzystać ze skateplazy, toru skimboardowego, skatespotu z lokomotywą kopalnianą, pumptrucka czy przeszkód dla posiadaczy rowerów MTB. Duże zainteresowanie budzi także eskpozycja maszyn górniczych.

- To też miejsce dla zwykłych mieszkańców, którzy przychodzą pospacerować pięknymi alejkami i odpocząć przy oczkach wodnych – podkreślił Michał Latos.

"Silver Park" w Olkuszu
"Silver Park" w Olkuszu Paweł Mocny

W obiekcie nie zabrakło także „oferty” dla najmłodszych odwiedzających. Tuż za skatespotem znajduje się bowiem plac zabaw z piaskownicą, huśtawkami, drabinkami, „konikiem” i wieloma innymi elementami.

„Dolinka”

Do najciekawszych miejsc nie należała także znajdująca się na Osiedlu Młodych „Dolinka”. Przed rewitalizacją były tam głównie drzewa i krzaki, które służyły amatorom zakrapianych plenerowych imprez a stan znajdującej się tam infrastruktury – na przykład placu, zabaw zostawiał wiele do życzenia.

Po przeprowadzonej inwestycji „Dolinka” zyskała nowe oblicze. W parku znalazły się między innymi stoliki do gry w szachy, boiska, nowy plac zabaw, siłownia pod chmurką i pierwszy w mieście wybieg dla psów.

"Dolinka" w Olkuszu
"Dolinka" w Olkuszu Paweł Mocny

- Trzy miejsca, które kiedyś były bardzo wątpliwą wizytówką Olkusza – podupadłe, zniszczone z wątpliwą możliwością wykorzystania dziś są znakomicie zagospodarowane i cieszą gości oraz mieszkańców Srebrnego Miasta – podsumował rzecznik UMiG Olkusz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska