- Przez lata udało nam się wykreować największe i najważniejsze w Polsce wydarzenie integrujące środowisko studentów i absolwentów studiów MBA. W dobie koronakryzysu musieliśmy je całkowicie przenieść do przestrzeni wirtualnej. Traktujemy to jako wyzwanie, ale też wybitnie interesujące i inspirujące doświadczenie. W czasach, gdy miliony ludzi pracują zdalnie, wykorzystamy najnowocześniejsze formy komunikacji do umocnienia zainicjowanej przez nas i tworzonej od lat interaktywnej platformy współpracy, wymiany doświadczeń, poszerzania wiedzy i horyzontów – podkreśla prof. UEK dr hab. Piotr Buła, dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, która tradycyjnie organizuje kongres.
Główny temat tegorocznego kongresu - nowe modele biznesowe w epoce przemysłu 4.0 – idealnie, wręcz proroczo wstrzeliwuje się w sam środek jednej z najgorętszych dziś dyskusji. Pandemia koronawirusa przyspieszyła wiele procesów w gospodarce, miliony firm przechodzi gwałtowną cyfryzację wszystkiego, kwestia automatyzacji i robotyzacji procesów produkcji, ale też licznych usług, pojawia się coraz częściej w nowym kontekście: chodzi już nie tylko o zastępowanie ludzi, ale też ograniczanie bezpośrednich kontaktów między nimi, jeśli pandemia miała z nami dłużej zostać, albo gdyby podobne sytuacje miały się w przyszłości powtarzać. Biznes powinien być gotów na wszelkie prawdopodobne scenariusze. Ergo: musi już dziś wymyślić całkiem nowe modele biznesowe.
Ale nie tylko koronawirus wepchnął nas do „ciasnego pudełka” i zmusił do szukania dróg wyjścia. Już wcześniej coraz więcej ekonomistów, ale też liderów korporacji o kluczowym znaczeniu w skali globalnej, zwracało uwagę, że kapitalizm oparty na nieokiełznanej konsumpcji i totalnej maksymalizacji zysku wywołuje skutki zagrażające dalszemu funkcjonowaniu ludzkiej cywilizacji. Na własne oczy obserwujemy dochodzenia takiego świata do granic wzrostu. I tu również pytanie o nowe modele biznesowe w przemyśle 4.0 wydaje się niezwykle aktualne.
Gorące panele i warsztaty – naprawdę warto!
Wybitnie twórczą atmosferę krakowski Kongres MBA zawdzięcza interakcji kluczowych mówców i uczestników: naukowców z polskich i zagranicznych uczelni, dyrektorów programów MBA oraz czołowych ekspertów i ekonomistów, menedżerów wyższego i średniego szczebla legitymujących się tytułem Master of Business Administration.
Tegoroczny e-Kongres MBA obejmie m.in. cztery panele tematyczne w czasie rzeczywistym oraz dwa udostępnione w formie nagrań. Tematy: Przemysł 4.0 – Biznes w cyfrowych czasach. Kompetencje. Wyzwania. Korzyści; Kapitał ludzki w dobie przemysłu 4.0; Rozwój menedżerów 4.0; Electromobility - The Future. But When?; Miasta 4.0 - samorząd, biznes, kultura; Industry 4.0 wyzwaniem dla firm IT.
Uczestnicy wezmą także udział w warsztatach prowadzonych przez znakomitych trenerów. Tematy: „Transformacja biznesu w czwartej rewolucji przemysłowej” – Nowe Motywacje; „Zastosowanie chatbotów i voicebotów do wsparcia procesów produkcyjnych, logistycznych utrzymaniowych w przemyśle i energetyce.” - Unima2000, INVESTOR GAME – Get to Know the Energy Industry – BP & Shell.
Wiek permanentnej twórczej destrukcji
- Krakowska Szkoła Biznesu UEk dąży do tego, aby coroczne spotkania kongresowe na stałe wpisały się w kalendarz każdego menedżera MBA, stąd decyzja o tym, aby wykorzystać nowe okoliczności i narzędzia do zdalnej komunikacji i dać przestrzeń do dyskusji mimo ograniczeń dotyczących zgromadzeń i wydarzeń o charakterze kongresowym – wyjaśnia prof. Piotr Buła.
„Oszczędność napędza innowacyjność, tak jak inne ograniczenia. Jedynym sposobem wydostania się z ciasnego pudełka jest wymyślenie sobie drogi na zewnątrz” stwierdził Jeff Bezos, CEO i założyciel Amazona. Organizatorzy krakowskiego Kongresu uznali to za świetną myśl przewodnią tegorocznej edycji.
W wielu swoich publikacjach austriacki ekonomista Joseph Schumpeter, twórca jednej z najsłynniejszych teorii rozwoju gospodarczego, twierdził, że rozwój ten jest pobudzany przez innowacje w dynamicznym procesie, w którym nowe technologie zastępują stare. Proces ten nazwał „kreatywną destrukcją”. Innowacja jest, jego zdaniem, czynnikiem trwale wytrącającym gospodarkę z równowagi. Kluczem do dokonania zmian w gospodarce są nowe kombinacje czynników produkcji, a efektem jest osiągnięcie stanu „twórczego zniszczenia”, który na stałe zmienia i przesuwa poprzednio istniejący stan równowagi układu gospodarczego.
- Wydaje się, że XXI to czas permanentnej „twórczej destrukcji”, a zmiany dokonywane każdego dnia powodują, że punkt równowagi układu gospodarczego nieustannie zmienia swoje położenie – komentuje prof. Piotr Buła.
Podkreśla, że zmiany te dotykają również przedsiębiorców: muszą oni nieustannie dostosowywać się do nowych warunków konkurencji na rynku globalnym. Zmiany te dotyczą nie tylko postępującej cyfryzacji, elektromobilności, ale także relacji międzyludzkich czy kompetencji menedżerskich.
- Jak radzą sobie z tymi zmianami przedsiębiorcy, jak reagują ich struktury organizacyjne, czy i w jaki sposób wdrażane zmiany wpłyną na nasze codzienne życie. To tylko niektóre z pytań, z którymi przyjdzie nam zmierzyć się podczas XVI e-Kongresu MBA. Serdecznie zapraszamy! – zachęca dyrektor KSB.
XVI Kongres MBA – w czym trzeba wziąć udział
Panele
Podczas kongresu odbędą się 4 panele tematyczne w czasie rzeczywistym oraz dwa panele tematyczne udostępnione w formie nagrań.
- PANEL I: Przemysł 4.0 – Biznes w cyfrowych czasach. Kompetencje. Wyzwania. Korzyści.
- PANEL II: Kapitał ludzki w dobie przemysłu 4.0.
- PANEL III: Rozwój menedżerów 4.0
- Panel IV: Electromobility - The Future. But When?
- PANEL V: Miasta 4.0 - samorząd, biznes, kultura.
- PANEL VI: Industry 4.0 wyzwaniem dla firm IT
Warsztaty
Spotkania poprowadzą trenerzy z wysokim poziomem wiedzy merytorycznej oraz bogatym doświadczeniem zawodowym, w tym w zakresie kształcenia w formie zdalnej. To świetna okazja do treningu własnych umiejętności i zdobycia nowych kompetencji, a dzięki interdyscyplinarnym grupom oraz szerokiemu przekrojowi branż jakie spotykają się na Kongresie to również szansa na zdobycie nowych doświadczeń.
- „Transformacja biznesu w czwartej rewolucji przemysłowej” – Nowe Motywacje,
- „Zastosowanie chatbotów i voicebotów do wsparcia procesów produkcyjnych, logistycznych utrzymaniowych w przemyśle i energetyce.” - Unima2000,
- INVESTOR GAME – Get to Know the Energy Industry – BP & Shell.
Działalność charytatywna – rekomenduje prof. Piotr Buła:
1. W tym roku wspieramy Klinikę Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala Uniwersyteckiego - obecnie jednoimiennego szpitala zakaźnego, gdzie leczeni są chorzy na SARS Covid-19 - wobec braku skutecznej farmakoterapii, ważnym indywidualnym sprzętem medycznym przy zaburzeniach oddechowych są nebulizatory kompresorowe Microlife Neb 200 , natomiast codzienne wizyty ułatwiają automatyczne naramienne ciśnieniomierze Microlife BP A2 o zwalidowanych pomiarach. Na ten sprzęt zostaną przeznaczone wpłacone przez Państwa dobrowolnie środki.
2. Czasy, w których przyszło nam funkcjonować nie są proste. Nie są łaskawe dla sztuki i twórców. Z powodu braku widzów, a tym samym braku zarobku na biletach, budżet Teatru im Juliusza Słowackiego w Krakowie bardzo ucierpiał. Płynność finansowa jest zagrożona, ale nie poddajemy się i działamy! Nasi aktorzy biorą udział w projektach online aby mieć nadal kontakt z naszymi widzami. Teatr nie prowadzi sprzedaży biletów na projekty online, ale będziemy wdzięczni za wsparcie finansowe - każda kwota się liczy! To wsparcie pozwoli nam przetrwać i realizować kolejne projekty.
Z czego trzeba było zrezygnować:
Study Visits – tradycją jest, że Kongres MBA rozpoczyna się od Study Visits, czyli odwiedzin firm zlokalizowanych w okolicach Krakowa. Uczestnicy Kongresu w tym roku nie będą mieli możliwości posłuchania i zobaczenia jak na co dzień funkcjonują wizytowane przedsiębiorstwa. Wizyty studyjne są idealną okazją do poznania procesów oraz tajników sukcesu dynamicznie rozwijających się firm w regionie dlatego zachęcamy wszystkich partnerów do przesyłania lub tworzenia własnych wirtualnych wycieczek po przedsiębiorstwie.
Networking – Kongres to przede wszystkim okazja do swobodnych rozmów, nawiązywania kontaktów biznesowych, dyskusji zarówno o świecie współczesnym, jak również planach rozwoju na przyszłość. Wydarzeniem zamykającym pierwszy dzień Kongresu zazwyczaj była uroczysta Gala Dinner połączona z aukcją charytatywną. Natomiast zwieńczeniem Kongresu był organizowany na terenie Royal Kraków Golf & Country Club w Ochmanowie, k/ Krakowa Turniej KSB UEK Golf Cup połączony z Akademią Golfa dla początkujących oraz piknikiem rodzinnym. Te wydarzenia musieliśmy z przykrością odwołać.
ZAREJESTRUJ SIĘ TUTAJ: kongresmba.pl.
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
