Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zapłacić za przejazd płatną autostradą? Można to zrobić na kilka sposobów. Takie są metody

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Autostrady na wielu odcinkach w Polsce są płatne.
Autostrady na wielu odcinkach w Polsce są płatne. Przemysław Swiderski / Dziennik Bałtycki / Polska Press
Płatne autostrady w Polsce są na wielu odcinkach. Jak zapłacić za przejazd tymi fragmentami dróg? Okazuje się, że nie wszędzie są bramki. Możemy jechać autostradą, nie wiedząc nawet, że należy za nią zapłacić. W takiej sytuacji mogą nas spotkać przykre konsekwencje. Skoro na większości z nich nie zapłacimy przy bramkach wjazdowych, to gdzie? Podajemy sposoby i metody zapłaty za przejazd drogami płatnymi w Polsce.

Spis treści

Opłaty za autostrady. Te odcinki są płatne, choć nie ma na nich bramek

Od grudnia 2021 r. na odcinkach będących w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad:

  • A2 Konin – Stryków,
  • A4 Bielany – Sośnica,

nie pobiera się już opłat na bramkach wjazdowych. Należność można wnieść elektronicznie.

Bramki pozostały na odcinkach:

  • A1 od Torunia do Gdańska,
  • A2 między Świeckiem i Koninem,
  • A4 od Mysłowic do Krakowa.

Te odcinki nie są obsługiwane przez „państwowy” e-TOLL. Nie oznacza to jednak, że nie można za przejazd płacić elektronicznie.

Rejestracja w e-TOLL samochodu osobowego. Kiedy jest obowiązkowa?

Jeżeli do naszego samochodu doczepimy przyczepę, a dopuszczalna masa całkowita całości przekroczy 3500 kg – będziemy musieli się zarejestrować w systemie e-TOLL. Konieczne będzie podanie swoich danych osobowych oraz pojazdu wybór sposobu i metody płatności. Nie ominie nas także obligatoryjny zakup odpowiedniego urządzenia lub instalacja aplikacji e-TOLL.

Płatne autostrady w Polsce. Jak zapłacić za przejazd?

W efekcie bardzo łatwo się pogubić. Na autostradach, które są zarządzane przez państwo, można płacić na kilka różnych sposobów. Jak to zrobić?

W samochodzie możemy zamontować urządzenie lokalizacyjne przesyłające automatycznie dane do systemu Krajowej Administracji Skarbowej. Sprzęt taki musi być dopuszczony do użytku przez KAS.

Po zarejestrowaniu urządzenia, przelaniu pieniędzy na konto oraz jego włączeniu – opłaty same będą się naliczać. Niestety taki sprzęt może kosztować nawet do 1000 zł. W niektórych przypadkach konieczne jest także opłacanie abonamentu. Stad to rozwiązanie jest optymalne dla firm zajmujących się przewozem osobowym i towarowym.

Natomiast aplikacja e-TOLL jest darmowa. Powinna być najwygodniejszym rozwiązaniem dla kierowców samochodów osobowych. Przed uruchomieniem aplikacji konieczna jest wcześniejsza rejestracja na stronie etoll.gov.pl. W czasie przejazdu aplikacja musi być włączona, konieczne jest także ręczne rozpoczęcie i zakończenie naliczania opłat.

Możemy również zdecydować się na zakup biletów na autostradzie. Aby skorzystać z tej opcji, dopuszczalna masa całkowita pojazdu nie może jednak przekroczyć 3,5 tony.

Aby zakupić bilet, nie trzeba się rejestrować w systemie e-TOLL. Na państwowych odcinkach A2 i A4 musimy wcześniej znać miejsca, w których wjedziemy i zjedziemy z autostrady. Bilet można kupić na kilka sposobów:

Konieczne jest podanie:

  • numeru rejestracyjnego samochodu,
  • odcinek autostrady,
  • przewidywany czas rozpoczęcia przejazdu.

Taki bilet jest ważny 48 godzin od podanej daty i godziny.

Z części tych aplikacji będziemy mogli także skorzystać autostradach A1 i A4 na odcinkach zarządzanych przez prywatne spółki. Chcąc skorzystać z płatności elektronicznych VideoToll należy uprzednio dodać kartę płatniczą i numer rejestracyjny pojazdu. Na bramkach szlaban otworzy się automatycznie, podobnie jak automatycznie nastąpi ściągnięcie opłaty. Wszystko dlatego, że system sam odczyta numery rejestracyjne.

Płatności elektroniczne za przejazd autostradą. Polacy chętnie z nich korzystają

W przypadku samej aplikacji Autopay, w ciągu ostatniego roku liczba użytkowników systemu niemal podwoiła się.

Aktualnie korzysta z niego ponad 1,8 mln kierowców, a w 2022 r. udział klientów B2B wzrósł pięciokrotnie (rok do roku). Płatności automatyczne na polskich autostradach odpowiadają obecnie za nawet 40 proc. wszystkich opłat za przejazd, a udział aplikacji Autopay, w ogóle płatności automatycznych na niektórych odcinkach autostrad, przekracza 90 proc. – czytamy na oficjalnej stronie internetowej autopay.pl.

Autopay początkowo służył do obsługi płatności automatycznych za przejazdy autostradami w Polsce.

– Za nami rok wzrostu zainteresowania systemem automatycznych płatności nie tylko wśród prywatnych użytkowników, ale również flot biznesowych. Tworzymy rozwiązania, które dbają o płynny przebieg i inteligentne zarządzanie ruchem, dzięki czemu kierowcy nie muszą martwić się o kwestie formalne - mogą zrelaksować się podczas podróży, a płatność za autostradę nastąpi w tle, w niezauważalny sposób – wyjaśnia Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.

Za przejazd autostradą możemy zapłacić także np. w bankowości internetowej. Dotychczas taką funkcję miało m.in. iPKO. Od kilku dni korzystać z tej opcji mogą także klienci Banku Millennium.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak zapłacić za przejazd płatną autostradą? Można to zrobić na kilka sposobów. Takie są metody - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska