https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie zmiany na krakowskich targowiskach proponują mieszkańcy? Są wnioski dotyczące sprzedaży alkoholu i lokali gastronomicznych

Piotr Tymczak
Regulamin ma się zmienić m.in. na Starym Kleparzu w Krakowie.
Regulamin ma się zmienić m.in. na Starym Kleparzu w Krakowie. Wojciech Matusik
Miasto przygotowuje zmiany regulaminów miejskich targowisk. W tej sprawie zorganizowano konsultacje społeczne. Na niedawnym posiedzeniu Komisji Infrastruktury Rady Miasta Krakowa omówiono uwagi jakie zgłaszali mieszkańcy. Najwięcej z nich dotyczyło funkcjonowania Placu Nowego na Kazimierzu.

Tomasz Popiołek, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa, przybliżył radnym uwagi zgłoszone do projektu uchwały w sprawie regulaminów placów targowych. Projekt uchwały w tej sprawie był omawiany na sesji Rady Miasta Krakowa pod koniec sierpnia, odbyło się również pierwsze czytanie, a następnie zgodnie z decyzją prezydenta Krakowa ten punkt został wycofany z obiegu prawnego i rozpoczęto zbieranie uwag do projektu uchwały dotyczących regulaminu targowisk miejskich. Można je było zgłaszać na dedykowany adres mailowy w terminie od 12 września do 31 października 2024 r.

Wpłynęło łącznie 127 uwag i propozycji dotyczących zmian zapisów przedstawionych w projekcie uchwały. Otwarte spotkanie konsultacyjne poświęcone projektowi uchwały Rady Miasta Krakowa odbyło się 27 września br., uczestniczyło w nim ok. 60 osób, wśród nich znaleźli się dzierżawcy targowisk miejskich, kupcy, radni miasta i członkowie rad dzielnic, mieszkańcy i aktywiści.

Najwięcej uwag dotyczyło funkcjonowania targowiska na placu Nowym

Większość uwag, które wpłynęły do Wydziału Spraw Administracyjnych dotyczyło Placu Nowego na Kazimierzu. Odnosiły się one m.in. do godzin otwarcia placu - w 90 uwagach wskazywano godz. 6-22, pięć dotyczyło godz. 6-22, dwie - godz. 6-20, jedna - 6-21. W przypadku ogródków gastronomicznych dla placu Nowego była propozycja, by mogły funkcjonować przy lokalach gastronomicznych w godz. 6-23 (od niedzieli do czwartku) i w godz. od 6 do 1 w nocy (w piątek i sobotę). 8 uwag dotyczyło sprzeciwu sprzedaży alkoholu na placu Nowym.

Wpłynęły też cztery uwagi dotyczące Starego Kleparza, pięć odnośnie do Targowiska Unitarg przy Hali Targowej oraz trzy dotyczące Placu Nowowiejskiego. W przypadku Starego Kleparza pojawiła się m.in. propozycja, by wpisać do regulaminy godziny funkcjonowania 6-22. Podobna sugestia była w przypadku Placu Nowowiejskiego. Natomiast uwaga dotycząca targowiska Unitarg przy Hali Targowej proponowała, by był czynny całodobowo.

Wnioski dotyczące sprzedaży alkoholu i powierzchni dla rolników

Część uwag dotyczyła sprzedaży alkoholu na targowiskach. Wśród nich jest wniosek Rady Dzielnicy I Stare Miasto by na Starym Kleparzu nie zwiększać tam liczby punktów z alkoholem. W przypadku Placu Nowowiejskiego była uwaga, by dopuszczalna była tam tylko sprzedaż piwa i wina. W przypadku pozostałych placów było pojedyncze uwagi związane ze sprzedażą alkoholu na tak jak i na nie.

Tylko jedna uwaga była w przypadku Kwiaciarek Krakowskich na Rynku Głównym i dotyczyła zapisania w regulaminie zakazu sprzedaży artykułów pirotechnicznych. Taka uwaga dotyczyła także innych miejskich placów: plac Nowy, Stary Kleparz, Unitarg, plac Nowowiejski, Rynek Dębnicki, plac Rydla, Targowisko na os. Piastów, Targowisko na os. Złotego Wieku. W przypadku tych placów (oprócz Kwiaciarek Krakowskich) wpłynęła też uwaga, by handel dla rolników zajmował 10 proc. powierzchni targowej.

W przypadku większości placów (oprócz Kwiaciarek) była też uwagi w formie uchwały Burmistrza Nocnego/Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocnej dotyczące tego, by lokale gastronomiczne mogą zajmować maksymalnie 30 procent powierzchni targowiska. Była też uwaga dopuszczenia na wspomnianych placach maksymalnie 3-4 lokali gastronomicznych. W przypadku tych placów złożono też po jednej uwadze "za" oraz "przeciw" sprzedaży żywych ryb.

Mieszkańcy proponują utworzenie nowych targowisk

W sprawie czternastu targowisk miejskich zamieszczono pojedyncze uwagi, które dotyczyły braku widoczności ważonego towaru, godzin funkcjonowania targowisk, zapewnienia ogólnodostępnych toalet wraz z umywalkami oraz możliwości handlu przez cały tydzień przez rolników.

Pojawiły się też wnioski utworzenia nowych miejsc targowych w dzielnicach, w których ich nie ma, a także na nowo powstających osiedlach.

Nowe zasady na krakowskich targowiskach w 2025 roku

Przypomnijmy, urzędnicy przygotowali propozycję ujednolicenia regulaminów miejskich targowisk z odrębnymi przepisami dla kwiaciarek na Rynku Głównym, ze względu na charakter ich działalności (dopuszczono prowadzenie wyłącznie działalność polegająca na detalicznej sprzedaży kwiatów, ozdób, dodatków i innych akcesoriów kwiaciarskich). W przypadku pozostałych 13 targowisk założenie było takie, by mogły być czynne codziennie przez całą dobę. Proponowane nowe przepisy wywołały duże kontrowersje, chodziło głównie o handel całodobowy i zasady dotyczące sprzedaży alkoholu.

Największe kontrowersje wzbudziła propozycja, by mogły być czynne przez całą dobę z możliwością sprzedaży alkoholu. Wśród mieszkańców pojawiły się obawy, że powstaną nowe kompleksy imprezowe z hałasem i zakłócaniem porządku. Wrócono więc do prac nad nowymi przepisami, które mają wejść w życie w przyszłym roku.

Magistrat zaznaczał: "Zgodnie z decyzją prezydenta Krakowa, który zapewnił także, że na miejskich targowiskach w Krakowie nie będzie możliwości prowadzenia całodobowej sprzedaży alkoholu, regulaminy wymagają dalszych ustaleń, uwzględniających głosy mieszkańców".

Projekty uchwał, zawierające nowe regulaminy targowisk miejskich, mają zostać przekazane przez prezydenta Krakowa do Rady Miasta Krakowa na przełomie 2024 i 2025 roku. Zgodnie z harmonogramem, uchwały zawierające nowe regulaminy mogą zostać podjęte w pierwszym kwartale 2025 roku.

Miejskie targowiska w Krakowie:

  • "Stary Kleparz” przy ul. Rynku Kleparskim,
  • „Nowy Kleparz” przy pl. Nowy Kleparz,
  • „Unitarg” przy ul. Grzegórzeckiej,
  • „Plac lmbramowski” przy pl. Imbramowskim,
  • „Plac Nowowiejski” przy pl. Nowowiejskim,
  • „Plac Rydla” przy ul. Młodej Polski,
  • „Plac Na Stawach” przy pl. Na Stawach,
  • „Rynek Dębnicki” w Rynku Dębnickim,
  • „Krakowskie Centrum Handlowo-Targowe” przy ul. Krzywda ,
  • „Złoty Wiek” na os. Złotego Wieku,
  • „Piast" na os. Piastów, „Bulwar" na os. Wandy,
  • Kwiaciarki Krakowskie.

WASZ TEMAT. Tajemnicze wybrzuszenia na ważnej ulicy w Krakowie. Droga jak pumptruck!

od 12 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska