Janusz Kołodziej znów walczy o miejsce na podium

Piotr Pietras
Mistrzem Polski został Krzysztof Kasprzak, a już w niedzielę czeka nas kolejne wielkie ściganie z udziałem czołowych żużlowców. Tym razem w Tarnowie.

Krzysztof Kasprzak po raz pierwszy w karierze zdobył tytuł indywidualnego mistrza Polski. W trakcie turnieju finałowego w Zielonej Górze miał lepsze i gorsze momenty.

W 1. biegu, podczas walki o pierwsze miejsce, Kasprzak został zepchnięty przez Przemysława Pawlickiego na ogrodzenie, przez co stracił dobrą pozycję i przywiózł do mety tylko jeden punkt. Jeszcze większego pecha gorzowianin miał w 15. wyścigu, gdy jadąc na prowadzeniu przed Januszem Kołodziejem, zanotował defekt motocykla. Ostatecznie Kasprzak wystąpił w półfinale, w którym wyprzedził na dystansie Przemysława Pawlickiego i awansował do finału. W decydującej rozgrywce z zimną krwią wykorzystał natomiast niebezpieczny atak Piotra Pawlickiego na Grzegorza Zengotę. Obaj zawodnicy z Leszna po tym zdarzeniu nieco zwolnili, tymczasem Kasprzak pojechał po złoto.

W zawodach bardzo dobrze spisywał się obrońca mistrzowskiego tytułu Janusz Kołodziej. W turnieju głównym stracił tylko jeden punkt, w 5. biegu przegrywając z Piotrem Pawlickim i pewnie awansował do finału.

Przed wyścigiem decydującym o podziale medali wybrał jednak niezbyt korzystny tor B. W pierwszym podejściu za szybko ruszył ze startu i otrzymał od arbitra ostrzeżenie. W powtórce wyraźnie przegrał start i tylko dzięki wspomnianemu spięciu Pawlickiego i Zengoty przedarł się na 3. miejsce i zdobył brąz.

Jutro (godz. 18) w Tarnowie po raz pierwszy w historii rozegrany zostanie turniej o indywidualne międzynarodowe mistrzostwo Ekstraligi. W zawodach wystąpi 16 zawodników wyznaczonych przez władze Enea Ekstraligi na podstawie średnich biegopunktowych, przy czym z każdego klubu do startu został nominowany jeden Polak i jeden obcokrajowiec. Unię będą reprezentować Kołodziej i Martin Vaculik.

Taki dobór zawodników odbiera szanse jazdy takim żużlowcom jak choćby Greg Hancock i Emil Sajfutdinow. Obaj na pewno prezentują zdecydowanie wyższy poziom sportowy niż Paweł Przedpełski i Artur Mroczka, których kibice będą oglądać w akcji w niedzielę.

Wyniki IMP

1. Krzysztof Kasprzak (Stal Gorzów) 10 pkt (1, 3, 3, d, 3), 2. Piotr Pawlicki (Fogo Unia Leszno) 14 (3, 3, 3, 3, 2), 3. Janusz Kołodziej (Grupa Azoty Unia Tarnów) 14 (3, 2, 3, 3, 3), 4. Grzegorz Zengota (Fogo Unia) 10 (3, 3, 2, 1, 1), 5. Przemysław Pawlicki (Fogo Unia) 10 (3, 1, 3, 0, 3)... 10. Kacper Gomólski (Grupa Azoty Unia) 7 (2, 1, 1, 2, 1), 12. Krzysztof Buczkowski (Grupa Azoty Unia) 6 (2, 2, 1, 1, 0), Półfinał: Zengota, Kasprzak, Przemysław Pawlicki, Zmarzlik. Finał: Kasprzak, Piotr Pawlicki, Kołodziej, Zengota.

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"