Na studia podyplomowe "Opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych" są przyjmowani absolwenci studiów wyższych, którzy posiadają dyplom ukończenia co najmniej studiów pierwszego stopnia (inżynierskich lub licencjackich) albo studiów II stopnia (magisterskich) lub jednolitych studiów magisterskich.
- Dzięki współpracy Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz ZOO Wrocław sp. z o.o. opracowano program studiów na podstawie projektu European Professional Zookeeper Qualification Framework, który został stworzony przez Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA). Miał on na celu określenie kluczowych kompetencji w zawodzie opiekuna zwierząt w ogrodach zoologicznych w oparciu o doświadczenie innych europejskich krajów - informuje Izabella Majewska, rzecznik URK.
Oferta tych studiów jest skierowana do osób zainteresowanych pracą ze zwierzętami utrzymywanymi w ogrodach zoologicznych. Zajęcia prowadzą nauczyciele akademiccy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu w Zurychu oraz pracownicy ogrodów zoologicznych i akwariów z Wrocławia, Warszawy, Łodzi, Gdańska, Chorzowa, Zamościa i Gdyni, jak również krajowi konsultanci współpracujący z ogrodami zoologicznymi.
Słuchacze studiów podyplomowych "Opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych" zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu:
- systematyki,
- biologii i ekologii gatunków,
- podstaw profilaktyki weterynaryjnej,
- dobrostanu,
- etologii z elementami szkolenia zwierząt,
- żywienia i rozrodu,
- metod stosowanych w realizowaniu programów hodowlanych,
- optymalizacji warunków utrzymania i opieki nad zwierzętami z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa.
Studia podyplomowe odbywają się na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz w najważniejszych ogrodach zoologicznych w Polsce (Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, Chorzowie, Gdańsku, Akwarium Gdyńskim). Zajęcia prowadzone są w formie hybrydowej: wykładów w formie zdalnej, ćwiczeń stacjonarnych, zajęć terenowych i praktyk w polskich i zagranicznych ogrodach zoologicznych oraz seminarium w formie zdalnej.
- Moduły kształcenia zostały tak dobrane, aby absolwent dysponował najnowocześniejszą wiedzą i umiejętnościami praktycznymi. Istotną kwestią jest rozbudzenie w słuchaczu poczucia odpowiedzialności za powierzone mu zwierzęta, rozwijanie umiejętności świadomej obserwacji zwierząt oraz otwartości i kreatywności w zakresie współpracy ze środowiskiem wewnętrznym i zewnętrznym ogrodów zoologicznych - wymienia rzeczniczka URK.
Absolwenci, oprócz dyplomu ukończenia studiów, otrzymują także certyfikat potwierdzający nabycie kompetencji opiekuna zwierząt w ogrodach zoologicznych zgodnie z europejską ramą kwalifikacji zawodowych opiekuna zwierząt w ogrodzie zoologicznym pod koordynacją Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) oraz pod honorowym patronatem Rady Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Daje to możliwość podjęcia pracy nie tylko w Polsce, ale także za granicami naszego kraju.
Najważniejsze informacje na temat studiów można znaleźć na stronie internetowej: https://opiekunzwierzat.urk.edu.pl/.
- Klimat jak w Dolomitach lub Alpach tuż przy granicy z Małopolską! Zachwyca jesienią
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść na wycieczkę
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Wzory i pomysły na jesienne paznokcie. Zobacz inspiracje!
- Jesień w Chorwacji poza sezonem. Dlaczego warto się tam wybrać? TOP 5 powodów!
- Zamek w Muszynie jeszcze zamknięty, a już kusi turystów. Tak wygląda w środku
Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?
