Jerzmanowice wspierają SMArt Run
W biegu uczestniczyli biegacze z całej Polski. Organizatorzy Fundacja SMA oraz gmina Jerzmanowice-Przeginia promowali SMArt RUN 6 zachęcając: biegnij lub maszeruj dla tych, którzy potrzebują wsparcia. Start i meta biegu odbywającego się w sobotę, 3 sierpnia 2024 r. - jak zwykle - była na boisku przy szkole w Jerzmanowicach, a na drogach ruchem kierowali strażacy z OSP Jerzmanowice.
Zawodnicy wystartowali na dwie trasy 5 i 10 km. Jedni biegli, inni maszerowali z kijkami, bo dystans na 5 kilometrów był zarówno dla biegaczy jak i zawodników nordic walking. Trasy prowadziły przez Jerzmanowice i Łazy po pięknych krajobrazowo terenach.
- Wspieramy całą społeczność SMA. Cieszę się, że nasza gmina może być tłem dla tras tego biegu. Przyjeżdża tu wielu zawodników nie tylko z rodzin dotkniętych SMA, ale sportowców, którzy promują całą akcję. Niektórzy przyjechali samochodami, inni na rowerach z bardzo daleka, jeden z uczestników z namiotem na rowerze przybył pokonując 350 km. Pomagamy organizatorom biegu z Fundacji SMA, współpracujemy z pomysłodawcą akcji Tomaszem Szwajglem, dzielnicowym w naszej gminie i biegniemy razem z zawodnikami - mówi Tomasz Gwizdała, wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia. Dodaje, że przewodniczący Rady Gminy Grzegorz Seweryn dodatkowo fundował nagrody dla biegaczy.
Rdzeniowy zanik mięśni i wiele potrzeb
Głównym celem SMArt RUN jest szerzenie świadomości i wiedzy o chorobie, jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA), dlatego bieg ten odbywa się w sierpniu, bo to miesiąc świadomości rdzeniowego zaniku mięśni.
Prezes Fundacji SMA Dorota Raczek, która również uczestniczyła w biegu podkreśla, że tym razem w biegu uczestniczyło dwa ray więcej zawodników niż rok temu. Ośmiu zawodników, w tym siedmioro dzieci i jeden dorosły biegli w wózkach, które pchali ich rodzice i opiekunowie. A trasy w Jerzmanowicach są piękne krajobrazowo, ale wymagające. Z tymi trudnościami muszą się mierzyć uczestnicy podobnie jak rodziny dotknięte chorobą - rdzeniowym zanikiem mięśni.
- Chcemy uświadamiać społeczeństwo czym jest choroba SMA, mówić o potrzebach rodzin dotkniętych nią, sposobach wsparcia. Chcemy pokazywać co już udało się zrobić w tym kierunku. W naszym kraju są już od kwietnia 2020 r. badania przesiewowe dzieci, co rozwiązuje wiele problemów, jest leczenie, rehabilitacja. Jednak jest też jeszcze wiele do zrobienia, bo przede wszystkim osoby ze starszych roczników wciąż mają wiele trudności i trzeba ich wspierać, pomagać. Musimy organizować kompleksowe leczenie i rehabilitację, bo w tej chorobie jest potrzebne wsparcie wielospecjalistyczne - mówi Dorota Raczek, prezes Fundacji SMA.
Szefowa fundacji mówi także o konferencjach z ekspertami, które mają na celu uświadamianie potrzeb ludzi ze SMA. Obecnie w Polsce jest około 1100 osób chorych na SMA, połowa z nich to dzieci, połowa to dorośli. Wymagają opieki skoordynowanej, specjalistycznej przede wszystkim: ortopedycznej, kardiologicznej, pulmonologicznej, dietetycznej oraz fizjoterapeutycznej.
Drużyna SMA coraz większa
Szerzeniu wiedzy o SMA i wspieraniu w ten sposób ludzi, którzy stają przed faktem choroby ma służyć bieg. Zainicjował go Tomasz Szwajgiel, policjant z powiatu krakowskiego i tata synka chorego na SMA.
- Gdy ludzie dowiadują się, że ich dziecko jest chore na SMA, to potrzebują wsparcia, naszej rodzinie w takiej sytuacji bardzo pomogła Fundacja SMA, dlatego chcę organizować akcje wspierające ją. Zorganizowałem Drużynę SMA, która liczy około 2,5 tys. członków i codziennie ćwiczy, zawodnicy zarówno na treningach, jak i różnego rodzaju zawodach, biegach występują w koszulkach SMA i propagują wiedzę o tej chorobie w całym kraju. Do tej drużyny pomagających dołączają znane osoby sportowcy, artyści muzycy, aktorzy - mówi nam Tomasz Szwajgiel, policjant, który cieszy się także wsparciem swoich kolegów z pracy, bo policja nie tylko zabezpiecza bieg, ale policjanci także w nim startują.
Inicjator biegu wskazuje też, że do Jerzmanowic przyjechał Grzegorz Sudoł, który niedługo po starcie w SMArt Run pojechał na olimpiadę do Paryża. Fundacji SMA potrzebni są znani sportowcy, bo promują potrzeby chorych i pokazują, że tak jak oni ćwiczą do zawodów, mistrzostw, olimpiad, tak każdego dnia muszą ćwiczyć chorzy z rdzeniowym zanikiem mięśni, bo sukcesywne, wytrwałe ćwiczenia dają prawdziwe efekty.
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?