https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pod Krakowem płoną pola, łąki, nieużytki. Strażacy ciągle interweniują. Podpalaczy wyłapią drony?

Barbara Ciryt
Zalas. Trwa wypalanie traw. Strażacy nieustannie jeżdżą gasić pożary
Zalas. Trwa wypalanie traw. Strażacy nieustannie jeżdżą gasić pożary OSP Zalas/patrol998-Małopolska
Sezon na wypalanie traw nasila się. Każdy dzień przynosi nowe podpalenia, nowe wyjazdy straży nie tylko w powiecie krakowskim. W sobotę, 8 marca strażacy wielokrotnie byli wzywani do pożarów traw w gminach: Krzeszowice, Wielka Wieś, Skawina. W niedzielę, 9 marca alarmowano o kolejnych podpaleniach np. w gminie Skała. Ostatnio najgroźniejsza sytuacja była, gdy płonęły trawy na nasypie kolejowym w gminie Słomniki. Groźnie było też w Zalasiu w gminie Krzeszowice, gdzie ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie przy zabudowaniach. Samorządy przestrzegają, że podpalaczy mogą śledzić drony.

Spis treści

Nastała wiosna i płoną ogromne połacie nieużytków, trwa, pól, przy tym płoną drzewa, bywało, że ogień zajmował część lasu, zagrażał zabudowaniom wiejskim. W tym tygodniu najczęściej zgłaszane pożary traw były w Zalasiu w gminie Krzeszowice. Podczas jednego z takich pożarów ogień zbliżał się do zabudowań, zagrożone były domy. Ostatni pożar w Zalasu był dzisiaj, w sobotę, 8 marca. Znów płonęła trawa na rozległych nieruchomościach.

Podobna sytuacja była w Maszkowie w gminie Iwanowice. Jak podawał portal Patrol998-Małopolska - Doszło do pożaru suchej trawy blisko zabudowań, na miejscu działania prowadziły zastępy straży pożarnej z OSP Maszków OSP Damice OSP Żerkowice na miejscu również obecny patrol policji ze Skały.

Ostrzeżenia straży i prośby o zgłoszenia

Niebezpieczny pożar traw był również w gminie Słomniki w Januszowicach. Tam strażacy byli wezwani do gaszenia traw na nasypie kolejowym. Wezwano nie tylko strażaków ale i policję do koordynowania działań. Kolejny pożar w tej samej gminie w Lipnej Woli był w pobliżu domu i paneli fotowoltaicznych. I znów zaalarmowano tam liczne jednostki straży.

W poprzednich dniach paliło się w gminie Skawina w Kopance na ul. Kasztanowej, Strażacy z gminy Jerzmanowice-Przeginia także walczyli z pożarami traw w Gotkowicach. Tutejsza jednostka OSP Gotkowice w tym roku zanotowała już kilka takich wyjazdów, głónie w godzinach wieczornych.

Trawy płona nie tylko w powiecie krakowskim także w innych wielickim, myślenickim. Ratownicy, strażacy aktywiści z portalu Patrol998-Małopolska apelują - Jeśli w okolicy widzicie kogoś podejrzanego reagujcie zgłaszajcie to na nr 112.

Dron śledzi miejsca najczęściej podpalane

Gmina Skawina ostrzega, że w ramach kampanii "Stop Pożarom Traw" za pomocą drona rozpoczyna monitorowanie obszaru gminy - szczególnie terenów, na których najczęściej dochodzi do pożarów traw. Dron wyposażony jest w kamerę umożliwiającą nagrywanie oraz wykonywanie zdjęć sprawcom podpalającym trawę.

W gminie Wielka Wieś samorządowcy przypominają: Wiosna to czas odradzającej się przyrody – nie zamieniaj jej w popiół!

Przyroda budzi się do życia, a nierozważny człowiek rozpoczyna niebezpieczny proceder wypalania traw. To śmiertelne zagrożenie dla ludzi, zwierząt i całego ekosystemu!

Czy wiesz, że pożar traw w wietrznych warunkach rozprzestrzenia się z prędkością aż 20 km na godzinę? To szybciej niż jesteśmy w stanie uciec biegiem. Człowiek biegnie około 15 km na godzinę.

  • Nie masz szans, by dogonić pożar traw, ale masz szansę go nie wywołać!

  • Pamiętaj – wypalanie traw jest surowo zabronione i karane!

  • Reaguj – jeśli widzisz pożar, natychmiast dzwoń pod numer 998 lub 112!

Akcja: Stop Pożarom Traw

Co roku wiosną w Polsce dochodzi do wypalania traw chociaż proceder jest nielegalny i niebezpieczny. Bardzo dużo takich pożarów jest w powiecie krakowskim, a w województwo małopolskie pod tym względem jest w niechlubnej czołówce.

  • Pożary wywołane wypalaniem traw mogą wymknąć się spod kontroli, prowadząc do niszczenia środowiska. Samorząd powiatu krakowskiego także przestrzega. Oto główne skutki wypalania traw:

  • Zagrożenie dla środowiska – w wyniku pożaru ginie wiele drobnych organizmów, roślin i zwierząt. np. maleńkie zające, które tuż po urodzeniu chowają się w trawach nie są w stanie uciekać, płoną żywcem, podobnie inne zwierzęta, płazy, owady. Ponadto wypalanie traw degraduje glebę, prowadząc do jej jałowienia, co wpływa negatywnie na bioróżnorodność terenu.

  • Zagrożenie dla ludzi i ich mienia – pożary traw szybko się rozprzestrzeniają, szczególnie w suchych i wietrznych warunkach. Często dochodzi do sytuacji, w których ogień przenosi się na pobliskie domy, lasy i pola uprawne, stanowiąc zagrożenie dla mieszkańców i strażaków.

  • Wzrost ryzyka pożarów lasów – pożary traw są jednym z głównych czynników prowadzących do pożarów lasów, które powodują ogromne straty ekologiczne i ekonomiczne.

Konsekwencje prawne wypalania traw

W Polsce wypalanie traw jest nielegalne i podlega sankcjom prawnym. Za celowe wzniecenie ognia grozi mandat, kara grzywny, a nawet pozbawienie wolności. Zasady te mają na celu ochronę środowiska i zapobieganie sytuacjom zagrażającym zdrowiu i życiu. Ci, którzy mimo wszystko chcą ryzykować, muszą również liczyć się z konsekwencjami:

  • Art. 130a. ustawy z dnia 1 września 2022 roku o ochronie przyrody. [Kara za wypalanie roślinności]: "pkt. 1. Kto usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych."

  • Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach: „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: - rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

  • Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska