Spis treści
Nastała wiosna i płoną ogromne połacie nieużytków, trwa, pól, przy tym płoną drzewa, bywało, że ogień zajmował część lasu, zagrażał zabudowaniom wiejskim. W tym tygodniu najczęściej zgłaszane pożary traw były w Zalasiu w gminie Krzeszowice. Podczas jednego z takich pożarów ogień zbliżał się do zabudowań, zagrożone były domy. Ostatni pożar w Zalasu był dzisiaj, w sobotę, 8 marca. Znów płonęła trawa na rozległych nieruchomościach.
Podobna sytuacja była w Maszkowie w gminie Iwanowice. Jak podawał portal Patrol998-Małopolska - Doszło do pożaru suchej trawy blisko zabudowań, na miejscu działania prowadziły zastępy straży pożarnej z OSP Maszków OSP Damice OSP Żerkowice na miejscu również obecny patrol policji ze Skały.
Ostrzeżenia straży i prośby o zgłoszenia
Niebezpieczny pożar traw był również w gminie Słomniki w Januszowicach. Tam strażacy byli wezwani do gaszenia traw na nasypie kolejowym. Wezwano nie tylko strażaków ale i policję do koordynowania działań. Kolejny pożar w tej samej gminie w Lipnej Woli był w pobliżu domu i paneli fotowoltaicznych. I znów zaalarmowano tam liczne jednostki straży.
W poprzednich dniach paliło się w gminie Skawina w Kopance na ul. Kasztanowej, Strażacy z gminy Jerzmanowice-Przeginia także walczyli z pożarami traw w Gotkowicach. Tutejsza jednostka OSP Gotkowice w tym roku zanotowała już kilka takich wyjazdów, głónie w godzinach wieczornych.
Trawy płona nie tylko w powiecie krakowskim także w innych wielickim, myślenickim. Ratownicy, strażacy aktywiści z portalu Patrol998-Małopolska apelują - Jeśli w okolicy widzicie kogoś podejrzanego reagujcie zgłaszajcie to na nr 112.
Dron śledzi miejsca najczęściej podpalane
Gmina Skawina ostrzega, że w ramach kampanii "Stop Pożarom Traw" za pomocą drona rozpoczyna monitorowanie obszaru gminy - szczególnie terenów, na których najczęściej dochodzi do pożarów traw. Dron wyposażony jest w kamerę umożliwiającą nagrywanie oraz wykonywanie zdjęć sprawcom podpalającym trawę.
W gminie Wielka Wieś samorządowcy przypominają: Wiosna to czas odradzającej się przyrody – nie zamieniaj jej w popiół!
Przyroda budzi się do życia, a nierozważny człowiek rozpoczyna niebezpieczny proceder wypalania traw. To śmiertelne zagrożenie dla ludzi, zwierząt i całego ekosystemu!
Czy wiesz, że pożar traw w wietrznych warunkach rozprzestrzenia się z prędkością aż 20 km na godzinę? To szybciej niż jesteśmy w stanie uciec biegiem. Człowiek biegnie około 15 km na godzinę.
Nie masz szans, by dogonić pożar traw, ale masz szansę go nie wywołać!
Pamiętaj – wypalanie traw jest surowo zabronione i karane!
Reaguj – jeśli widzisz pożar, natychmiast dzwoń pod numer 998 lub 112!
Akcja: Stop Pożarom Traw
Co roku wiosną w Polsce dochodzi do wypalania traw chociaż proceder jest nielegalny i niebezpieczny. Bardzo dużo takich pożarów jest w powiecie krakowskim, a w województwo małopolskie pod tym względem jest w niechlubnej czołówce.
Pożary wywołane wypalaniem traw mogą wymknąć się spod kontroli, prowadząc do niszczenia środowiska. Samorząd powiatu krakowskiego także przestrzega. Oto główne skutki wypalania traw:
Zagrożenie dla środowiska – w wyniku pożaru ginie wiele drobnych organizmów, roślin i zwierząt. np. maleńkie zające, które tuż po urodzeniu chowają się w trawach nie są w stanie uciekać, płoną żywcem, podobnie inne zwierzęta, płazy, owady. Ponadto wypalanie traw degraduje glebę, prowadząc do jej jałowienia, co wpływa negatywnie na bioróżnorodność terenu.
Zagrożenie dla ludzi i ich mienia – pożary traw szybko się rozprzestrzeniają, szczególnie w suchych i wietrznych warunkach. Często dochodzi do sytuacji, w których ogień przenosi się na pobliskie domy, lasy i pola uprawne, stanowiąc zagrożenie dla mieszkańców i strażaków.
Wzrost ryzyka pożarów lasów – pożary traw są jednym z głównych czynników prowadzących do pożarów lasów, które powodują ogromne straty ekologiczne i ekonomiczne.
Konsekwencje prawne wypalania traw
W Polsce wypalanie traw jest nielegalne i podlega sankcjom prawnym. Za celowe wzniecenie ognia grozi mandat, kara grzywny, a nawet pozbawienie wolności. Zasady te mają na celu ochronę środowiska i zapobieganie sytuacjom zagrażającym zdrowiu i życiu. Ci, którzy mimo wszystko chcą ryzykować, muszą również liczyć się z konsekwencjami:
Art. 130a. ustawy z dnia 1 września 2022 roku o ochronie przyrody. [Kara za wypalanie roślinności]: "pkt. 1. Kto usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych."
Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach: „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: - rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.
Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
