Spółdzielnia Muzyczna, jeden z czołowych polskich zespołów wykonujących muzykę współczesną, zaprasza na koncerty swojego cyklu "Interakcje". Muzyczne spotkania w ramach projektu odbywają się przez cały rok, najbliższa odsłona odbędzie się 5 września o godz. 19.30 w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. Bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie zespołu www.spoldzielniamuzyczna.com
Tego wieczoru na scenie muzycznej wystąpią Rafał Ryterski z „Birdsongs” na zespół i elektronikę oraz finaliści projektu PLAYGROUND 2024: Ilona Perger, Ian Mikyska i Lautaro Figueroa Balcarce.
PLAYGROUND to trzecia edycja kompozytorsko-wykonawczego projektu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble. Jak wyjaśniają jego organizatorzy, głównym założeniem jest współpraca między twórcami i instrumentalistami – otwarta, inspirująca obie strony oraz nakierowana na to, co w sztuce nowe, wyłaniające się na horyzoncie.
Tym razem krakowski zespół postanowił wyjść twórcom naprzeciw, proponując temat ekologii, przyszłości życia na ziemi i adaptacji do zmieniających się warunków. Punktem odniesienia dla nowych utworów trojga finalistów stał się utwór „Birdsongs” Rafała Ryterskiego.
Po koncercie artyści wezmą udział w dyskusji.
- Cykl "Interakcje" to koncerty otwarte, nie trzeba się przejmować tym, że muzyka będzie za trudna, czy tylko dla profesjonalistów. Każde spotkanie inicjujemy rozmową z zaproszonymi gośćmi na temat muzyki, potem jej słuchamy, a po koncercie można porozmawiać z muzykami. To są bardzo odkrywcze spotkania i jeśli ktoś ma obawy przed tym, że muzyka nowoczesna jest niezrozumiała, to właśnie podczas "Interakcji" może się z nią zmierzyć w bezpiecznym otoczeniu. Także muzyka jest zróżnicowana, choć staramy się, by były to nowe kompozycje, niektóre nawet sprzed kilku miesięcy – wyjaśniała nam przy okazji pierwszego z tegorocznych spotkań Emilia Stefańska. - Naszą misją jest pokazanie, że muzyka współczesna to jest obszar, gdzie można się dobrze bawić, można eksplorować i eksperymentować.
Jak wyjaśniają muzycy, współczesne brzmienia często bywają postrzegane jako muzyka trudna, nieprzystępna i elitarna. Swoim cyklem chcą oswoić słuchaczy z muzyką nową, która zazwyczaj po festiwalowych wykonaniach nie ma swoich kontynuacji koncertowych.
Kolejne muzyczne spotkania w ramach "Interakcji" odbędą się 24 listopada w Sukiennicach, gdzie zabrzmią Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki i Mark Andre, a 7 grudnia w Teatrze KTO w programie urodzinowym Spółdzielni Muzycznej będzie okazja, by usłyszeć kompozycje Viacheslava Kyrylovva, Wojciecha Błażejczyka i Artura Zagajewskiego.
