https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski festiwal to jedyna okazja, by usłyszeć te operowe dzieła

Anna Piątkowska
Jesienną edycję festiwalu Opera Rara otworzy Philippe Jaroussky
Jesienną edycję festiwalu Opera Rara otworzy Philippe Jaroussky materiały prasowe
Od 27 sierpnia do 25 października potrwa jesienna odsłona festiwalu Opera Rara. Tym razem nie tylko w Krakowie – rzadko wykonywane dzieła operowe będzie można usłyszeć także w Pradze i Dreźnie. Pod Wawelem będziemy gościć prawdziwe gwiazdy scen operowych i repertuar, który można usłyszeć tylko podczas Opera Rara.

Organizowany przez Capellę Cracoviensis od 2017 roku festiwal Opera Rara to okazja, by – zgodnie z nazwą wydarzenia – usłyszeć dzieła z bogatej, liczącej ponad 400 lat historii gatunku, wykonywane dziś na scenie niezwykle rzadko, a także najnowsze utwory operowe, udowadniające, że gatunek - choć nie tak już popularny - wciąż żyje.

Podczas jesiennej odsłony festiwalu na miłośników muzyki operowej czeka nie lada gratka w postaci występów słynnego kontratenora Philippa Jaroussky`ego i mezzosopranisty Franca Fagiolego.

To właśnie francuski śpiewak operowy, którego w Krakowie można było już usłyszeć podczas poprzednich edycji festiwalu, rozpocznie jesienną edycję muzycznych spotkań Opera Rara. We wtorek, 27 sierpnia, w Teatrze Słowackiego Philippe Jaroussky wraz ze swoim Ensemble Artaserse wystąpi z recitalem arii napisanych dla wielkiego XVIII-wiecznego kastrata Farinellego.

Krakowska publiczność miała okazję słyszeć już także Franca Fagiolego. Tym razem argentyńskiego mezzosopranistę będzie można podziwiać w koncertowym wykonaniu „Aureliano in Palmira” Rossiniego. Polska premiera nieznanego arcydzieła Rossiniego zostanie pokazana dwukrotnie w Teatrze Łaźnia Nowa 6 września o godzinie 18.00 oraz 8 września o godzinie 15.00, po czym opera wyruszy w podróż do sal koncertowych Pragi (11 września) i Drezna (13 września). Wybitnemu śpiewakowi będą towarzyszyli soliści: Krzysztof Lachman, Mercedes Arcuri, Joanna Sojka, Zbigniew Malak i Jakub Borgiel, a także chór i orkiestra Capelli Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa. Muzycy zagrają na historycznych instrumentach.

- Choć dzieło popadło w zapomnienie, jest prawdziwym arcydziełem wypełnionym po brzegi genialną muzyką, której część Rossini wykorzystał później w swoim słynnym „Cyruliku sewilskim” – zapowiadają organizatorzy festiwalu Opera Rara.

17 września, w kościele przy ulicy Kopernika 19 w Krakowie wystąpi The Theater of Music - zespół muzyki barokowej założony w 2013 roku przez flecistkę Marion Fermé. Od momentu powstania nieustannie eksploruje i wykonuje przede wszystkim nieznany XVII-wieczny repertuar angielski, dając koncerty, nagrywając płyty, realizując rezydencję artystyczną w Cité de la Voix w Vézelay, czy grywając na balach w Anglii i Paryżu.

Tego samego dnia "Jephte" Carissimiego w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego i pod muzycznym kierownictwem Andreasa Arenda zostanie zaprezentowany w Pilznie, a 18 września w Dreźnie. Inscenizacja Garbaczewskiego podejmie biblijny temat Jeftego, który składa Bogu tragiczną obietnicę prowadzącą ostatecznie do ofiary jego córki – w Krakowie prezentowana była podczas zimowej odsłony festiwalu.

- Utwór jest zderzeniem głosu ojca i córki, patriarchalnej rzeczywistości z energią młodych. My zderzymy też tradycyjną formę lalki z lalką cyfrową, awatarem, ale w naszej interpretacji idziemy na przekór martyrologicznemu wydźwiękowi tej historii, punkt ciężkości kładziemy na wątek feministyczny – mówił o swojej inscenizacji Krzysztof Garbaczewski.

Zwieńczeniem festiwalu będzie World Opera Day 25 października, tym razem obchodzony w Krakowie w formule Opera Party / Open Stage – szczegóły tego wydarzenia – jak zapowiadają organizatorzy - poznamy niebawem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska