MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest propozycja nowych biletów kolejowych obowiązujących również w tramwajach i autobusach. Teraz decyzja należy do radnych

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Jest propozycja wprowadzenia biletów kolejowych, które obowiązywałyby także w krakowskich tramwajach i autobusach.
Jest propozycja wprowadzenia biletów kolejowych, które obowiązywałyby także w krakowskich tramwajach i autobusach. Andrzej Banaś
Prezydent Krakowa przygotował projekt uchwały dotyczący honorowania biletów kolejowych obowiązujących na terenie aglomeracji krakowskiej także w miejskich tramwajach i autobusach. Teraz mają się tym zająć krakowscy radni, do których ma należeć ostateczna decyzja. Z ich wypowiedzi wynika, że jest szansa na poparcie propozycji nowych rozwiązań. Podkreślają, że wspierają wszelkie dodatkowe inicjatywy, które mogą ułatwić podróże pasażerom.

- Wprowadzenie tej uchwały spowoduje, że kupując bilet kolejowy będzie można także na nim jeździć pojazdami komunikacji miejskiej w Krakowie bez konieczności zakupu osobnego biletu - wyjaśnia Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.

Propozycja jest taka, by 24-godzinny bilet kolejowy honorowany także w pojazdach komunikacji miejskiej w Krakowie kosztował 22 zł (w aglomeracji - 29 zł). Wprowadzone miałby zostać także bilety obowiązujące w aglomeracji: 72-godzinny za 99 zł, 7-dniowy za 170 zł, weekendowy grupowy za 74 zł, miesięczny obowiązujący na obszarze całego województwa za 365 zł.

Wprowadzenie biletów kolejowych honorowanych także w autobusach i tramwajach nie zmieniłoby obecnej taryfy MPK. Nowe bilety kolejowe byłyby dystrybuowane przez PKP. Bez zmian postałaby natomiast obecna oferta MPK. Bilety MPK nie obowiązywałyby w pociągach. Wyjątkiem będzie miesięczny bilet metropolitalny, który (dzięki wcześniejszej uchwale Rady Miasta Krakowa) ma obowiązywać od 1 sierpnia tego roku.

Na bilet metropolitalny będzie można podróżować pociągiem, autobusem i tramwajem w Krakowie oraz w gminach, które podpisały porozumienie i dojeżdżają tam miejskie autobusy. Stawki za nowe bilety metropolitalne wyniosą: 159 zł (strefa I),
169 zł (strefa I+II), 199 zł (strefa I+II+III). Pozostanie miesięczny bilet mieszkańca na przejazdy tramwajami i autobusami za 80 zł.

- Wprowadzenie biletów kolejowych honorowanych w miejskich tramwajach i autobusach byłoby konsekwencją, uzupełnieniem biletu metropolitalnego. To byłaby dodatkowa oferta dla pasażerów - komentuje Michał Drewnicki (Prawo i Sprawiedliwość), wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa. - Umożliwianie podróżowania różnymi środkami transportu na jeden bilet to cywilizacyjny wymóg. To już funkcjonuje w wielu miastach Europy. Uważam, że takie zachęcanie mieszkańców do przesiadania się z samochodów do pojazdów komunikacji zbiorowej jest lepszym rozwiązaniem niż wprowadzanie zakazów, ograniczeń - dodaje.

Część opłat za bilety kolejowe honorowanych także w miejskich autobusach i tramwajach ma trafiać do budżetu Krakowa na podstawie umów zawartych z organizatorami przewozów pociągami, a więc Województwem Małopolskim lub innymi operatorami kolejowymi. Dla przykładu w przypadku biletu 24-godzinnego do kasy miasta ma wpływać 10 zł, 72-godzinnego - 20 zł, 7-dniowego - 35 zł.

Ocenia się, że ustanowienie uprawnienia do przejazdów środkami komunikacji miejskiej w Krakowie dla osób posiadających ważne bilety kolejowe objęte proponowanym rozwiązaniem, może skutkować (przykładowo) miesięcznie dla 100 sprzedanych biletów każdego rodzaju, wpływami do budżetu miasta Krakowa w kwocie 16 500 zł.

Widok na nowe tory i most

Kolej zmienia Kraków. Coraz bliżej do oddania gigantycznej i...

- Sceptycznie podchodzimy do przymusowej oferty, takiej jak ta, która zakładała wprowadzenie droższego biletu miesięcznego na autobusy, tramwaje i dodatkowo przejazdy pociągami. Wszelkie działania mające na celu rozszerzenie oferty dla pasażerów to dobry pomysł. Jeżeli oprócz obecnych biletów MPK byłyby bilety kolejowe z możliwością korzystania z tramwajów i autobusów, to jest to dodatkowe rozwiązanie służące rozwojowi transportu publicznego. Przed zagłosowaniem przyjrzymy się jednak dokładnie proponowanym cenom nowych biletów, sprawdzimy, czy kwoty nie są zbyt wygórowane - komentuje Dominik Jaśkowiec z klubu radnych Platforma - Koalicja Obywatelska.

Abonament na loty, Polska krajem pilotażowym

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska