https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest przetarg na budowę Małopolskiego Centrum Nauki

Piotr Rąpalski
W tym roku rozpocznie się budowa Małopolskiego Centrum Nauki. 29 czerwca władze Cogiteonu ogłosiły przetarg na wykonawcę obiektu. Na złożenie ofert jest czas do pierwszej połowy sierpnia. Urzędnicy Marszałka Województwa Małopolskiego zachwalają inwestycję, ta jednak budzi kontrowersje u części mieszkańców.

FLESZ - "Moja woda" czyli pomysł prezydenta na suszę

od 16 lat

W budynku, który powstanie w Krakowie przy al. Bora-Komorowskiego znajdzie się wystawa stała o człowieku, obejmująca około 100 interaktywnych eksponatów. Oprócz niej do dyspozycji odwiedzających będzie sześć laboratoriów i pracowni.

Na dachu zaplanowano pierwszy w Krakowie spacerowy ogród o powierzchni prawie 10 tys. m kw. Wielkością odpowiadający niemal 1,5 boiska piłkarskiego. Na zielonym dachu znajdą się rośliny imitujące krajobrazy różnych zakątków świata. Obok będzie 296 drzew, 465 krzewów oraz łąki kwietne. Cały teren zielony będzie miał powierzchnię dwa razy większą od krakowskiego Parku Strzeleckiego i – co ważne – będzie dostępny bezpłatnie. Budynek z rozwiązaniami proekologicznymi będzie korzystał z zasobów energii, którą mamy pod nogami. Pompy ciepła pomogą w lecie chłodzić obiekt, a w zimie dodatkowo go ogrzewać. Dzięki temu dużo mniejsza ilość dwutlenku węgla trafi do atmosfery, a centrum będzie tańsze w utrzymaniu.

- Cogiteon będzie miejscem absolutnie innowacyjnym dla dzieci i młodzieży. Instytucją kultury w nowoczesnym wymiarze, dostosowaną do potrzeb i możliwości młodego pokolenia. Już teraz czekam na moment rozpoczęcia działalności przez Małopolskie Centrum Nauki - zaznaczył marszałek Witold Kozłowski, Marszałek Małopolski.

Zaplanowany obiekt ma kształt ostrosłupa trójkątnego, jest podzielony na cztery bryły i częściowo zagłębiony w ziemi. Opływowy kształt ma sprawić, że powietrze będzie swobodnie przepływać. Projekt powstał w efekcie konkursu architektonicznego, rozstrzygniętego w lutym 2018. Wygrała go wrocławska pracownia Heinle, Wischer und Partner. - Od dwóch lat trwały intensywne prace, których efektem jest 50 segregatorów dokumentacji projektowej – przypomina Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu.

Kraków. Te zielone miejsca na lotnisku w Czyżynach niedługo ...

Inwestycja budzi jednak kontrowersje, bo powstaje w terenie zielonym odwiedzanym przez okolicznych mieszkańców. Urzędnicy odpowiadają, że budynek zaplanowany jest na terenach, będących w przeszłości częścią Strefy Aktywności Gospodarczej. Podnoszą argument, że powstanie na nich instytucja kultury, a nie kolejny biurowiec czy osiedle. Protestujących mieszkańców to nie przekonuje - tak czy siak, beton zastąpi zieleń.

Urzędnicy dodają, że budowa nie naruszy pobliskiego zabytkowego, betonowego pasa startowego z 1943 roku, lotniska Kraków-Rakowice-Czyżyny. Trwa procedura zwiększenia budżetu projektu do 226 mln zł. Kwota obejmie zarówno budowę siedziby centrum nauki, jak również powstanie ekspozycji stałej oraz zakup wyposażenia. Co ważne, prawie 70 proc. środków pochodzi z Unii Europejskiej.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon jest instytucją kultury województwa małopolskiego. Choć nie ma jeszcze budynku, centrum już działa. Kiedy to jeszcze było możliwe, edukatorzy odwiedzali szkoły w regionie. Z pokazów popularnonaukowych skorzystało już 44 tys. osób. Instytucja prowadzi swoją misję również w internecie. Publikuje informacje i ciekawostki naukowe na stronie www.cogiteon.pl i profilu Facebooka. Na kanale YouTube w serii filmów „Nauka & Hobby” daje porady, pozwalające rozwijać swoje pasje, a w serii „Zrób to sam” edukatorzy przedstawiają pomysły na domowe doświadczenia.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
daddy

Skoro ma być przetarg i ma trafić do jak największej liczby ludzi, to może tutaj https://diip.pl/listing-category/property/ warto go ogłosić, dodać? Na pewno znajdą się chętni, tego jestem pewien.

T
Tępy Wsion

Za 226 mln ?

hmm

no to może jakiś instruktor on nart zbuduje ?

Żeby nie było, że kumpel Szumowskiego, to może zapodadzą kontakt przez kogoś z innego resortu, no i żeby nie spod samiućkich tater, to może niech tak by był tym razem instruktor od nart wodnych...

Na pewno się jakiś krewny lub znajomy znajdzie...

Skoro to "jest instytucją kultury województwa małopolskiego" to od szczebla centralnego nie będziie daleko.

G
Gość

2 razy Mini park strzelecki to tyle co kot naplakal zabetonuja ze 20 razy wiecej

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska