Prace nad nowym Prawem Wodnym znajdują się na ostatniej prostej. Trwa opracowywanie stosowanych rozporządzeń i finalizacja procesu legislacyjnego. Dlatego wiele przedsiębiorstw wodociągowych rozpoczyna poszukiwanie sposobów na obniżenie kosztów uzdatniania i dystrybucji wody.
– Sytuację pogarsza brak wody w Polsce. Na jednego mieszkańca przypada 1,5 tys. m3 słodkiej wody na rok, czyli trzykrotnie mniej niż średnio na starym kontynencie. Choć trudno w to uwierzyć, nasz kraj ma zasoby wodne nadające się do uzdatnienia porównywalne do Egiptu. Powoduje to konieczność poszukiwania nowych źródeł, ale także racjonalnego wykorzystania dostępnych zasobów. Chodzi tutaj o ilość wody potrzebnej do wyprodukowania „kranówki” oraz o zmniejszenie strat wody pojawiających się w czasie jej dostaw do mieszkańców siecią wodociągową m.in. wskutek wycieków i awarii – mówi Tomasz Konieczny, Dyrektor Centrum Nowych Technologii w MPWiK S.A we Wrocławiu.
Urząd Marszałkowski stworzył szansę na realizację projektów mogących obniżyć koszt produkcji wody. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 ogłosił konkurs na wsparcie przedsiębiorstw komunalnych w zakresie systemów zaopatrzenia w wodę. W ramach środków przeznaczonych m.in. na instalację inteligentnych systemów zarządzania sieciami, do wydania jest aż 15 mln zł, a wartość dofinansowania może wynieść nawet 85 proc. kosztów.
– My postawiliśmy na system o nazwie SmartFlow. To nowoczesne rozwiązanie, które stworzyliśmy wspólnie z firmą Future Processing. Pomogło nam zaoszczędzić w 2016 roku w sumie pół miliarda litrów wody. SmartFlow analizuje wyniki nocnych pomiarów na sieci wodociągowej, kiedy mieszkańcy praktycznie nie zużywają wody. W przypadku wystąpienia anomalii w przepływach i ciśnieniach na sieci program natychmiast alarmuje o ich wystąpieniu. W kolejnym kroku brygady diagnostyczne precyzyjnie wskazują miejsce wycieku. Dzięki tej metodzie udaje nam się precyzyjnie zlokalizować i usunąć awarię nawet w ciągu 72 godzin – wyjaśnia Grzegorz Karlik, Menedżer Zakładu Eksploatacji Sieci w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.
Wprowadzone rozwiązanie nie tylko skraca czas pozostawania mieszkańców bez dostępu do wody. Takie efekty pozwolą firmom wodociągowym w dłuższej perspektywie stworzyć szansę na korzystniejsze kształtowanie cen dla mieszkańców i podmiotów gospodarczych.
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
