https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Józef z Nazaretu" zaskoczył samych odlewników. Dzwon dla Bazyliki Mariackiej czeka teraz cyzelowanie [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Dzwon Józef z Nazaretu już wydobyty z dołu odlewniczego
Dzwon Józef z Nazaretu już wydobyty z dołu odlewniczego Fot. Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego
Dzwon o nazwie Józef z Nazaretu, wykonywany na 700-lecie Bazyliki Mariackiej w Krakowie, został już wydobyty z dołu odlewniczego w pracowni w Przemyślu. Jak się okazuje, zaskoczył samych ludwisarzy – doskonałym odlewem i precyzją zdobień.

Przypomnijmy, że ten pierwszy od kilkuset lat nowy dzwon, jaki zawiśnie w wieży krakowskiej bazyliki, odlany został w ostatni piątek, 31 maja, w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Uczestniczył w tym wydarzeniu m.in. fundator dzwonu, proboszcz parafii mariackiej ks. infułat Dariusz Raś.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z jakości płaskorzeźb, których szczegóły doskonale utrwaliły się na dzwonie – mówi teraz Piotr Olszewski, właściciel Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

Odlew chwali też krakowski znawca i opiekun dzwonów m.in. w kościele Mariackim - Andrzej Bochniak. - Duża precyzja. To będzie super dzwon! – ocenia.

Oprócz postaci św. Józefa, dzwon zdobią elementy historyczne: obecny herb Krakowa, herb metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, herb fundatora pierwszej świątyni mariackiej – biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża oraz tzw. początnik w postaci pieczęci archiprezbitera Kościoła Mariackiego.

Dzwon Józef z Nazaretu odlano pracowni w Przemyślu, a o jego automatykę i montaż zadba śląska firma Rduch Bells & Clocks w Czernicy koło Rybnika. Teraz natomiast będzie go cyzelował twórca zdobień, artysta plastyk Ryszard "Ryho" Paprocki.

Głos 700-kilogramowego dzwonu wykonywanego na 700-lecie konsekracji Bazyliki Mariackiej po raz pierwszy usłyszymy 1 stycznia 2020 r. - roku jubileuszu. Później będzie bił każdego kolejnego dnia tuż po hejnale z wieży mariackiej.

Dzwon Józef z Nazaretu powiększy istniejącą już w krakowskiej bazylice średniowieczną „orkiestrę maryjną”, którą tworzy zespół czterech dzwonów i dwóch gongów, niespotykany nigdzie dotąd na świecie. Dziś w świątyni dzwonią: rycerski Półzygmunt, królewski Tenebrat, misyjny Misjonał i najstarszy Mieszczański tzw. Campana Antiqua – zawieszone we wnętrzu wieży niższej zamienionej w dzwonnicę.

WIDEO: Trzy Szybkie. Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego o skutkach wyborów do PE dla Małopolski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska