Jubileusz 60-lecia Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini. Szkoła mocno zmieniła się na przestrzeni lat
1 września 1961 pierwsi uczniowie zasiadli w szkolnych ławach Technikum Ekonomicznego w Trzebini, na działalność którego przeznaczono budynek hotelowy znajdujący się przy ul. Krakowskiej. Od początku przy szkole działały także Zasadnicza Szkoła Handlowa i Zasadnicza Szkoła Zawodowa kształcąca ślusarzy, tokarzy, i elektryków. Pierwszym dyrektorem szkoły został Alfred Kramarczyk, a pracowało w niej wówczas tylko 11 nauczycieli.
Z biegiem lat szkoła zyskiwała renomę, zwiększa się liczba uczniów i otwierane były nowe kierunku. W 1966 roku utworzono pierwszą klasę Technikum Chemicznego. Niedługo potem zmieniono nazwę szkoły na Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini. Od 1999 r. ekonomikiem rządzą kobiety. Najpierw funkcję dyrektora sprawowała Eligiusza Strzałka, później Małgorzata Bigaj, a od 2009 r. do dziś Renata Bębenek.
Przez te lata działalności szkoła mocno się zmieniła. Czasy się zmieniają, a wraz z nimi pomoce dydaktyczne. Staramy się ciągle unowocześniać i doposażać pracownie. Tworzone są nowe kierunki kształcenia, by młodzież odnalazła się na rynku pracy. Cały czas działamy, zmieniamy szkołę - mówi Renata Bębenek.
Ważnym dla szkoły wydarzeniem było w 2011 roku oddanie do użytku najnowocześniejszej w mieście hali sportowej, z której korzystają uczniowie podczas zajęć wychowania fizycznego. Szkołą dziś prezentuje się zdecydowanie ładniej niż na początku swojej działalności, dzięki nowej elewacji budynku.
Powstało także cudowne laboratorium i pracownie gastronomiczne, tego na początku nie było. Uczniowie na przestrzeni tych lat są podobni. Niektórzy mają wielki zapał do nauki, inni mniejszy. Zmieniają się za to kierunki kształcenia. Wygasła ochrona środowiska, nad czym ubolewamy. Wykrusza się architektura krajobrazu, nie ma już takiego zainteresowania hotelarstwem, na które kilka lat temu był boom. Mniej osób zainteresowanych jest także ekonomią - wylicza Ewelina Sawicka, nauczycielka biologii i przedmiotów gastronomicznych.
W szkole pojawiają się nowe kierunki takie jak technik analityk - specjalność kryminalistyka. Dużym zainteresowaniem cieszą się kierunki związane z eksploatacją portów i terminali oraz spedycją. Rozwijają się także kierunki gastronomiczne i kosmetologia.
Jubileusz 60-lecia ekonomika uczczono posadzeniem dębu przed szkołą oraz zakopaniem kapsuły czasu, w której znalazły się informacje nt. bieżących wydarzeń w Polsce i na świecie. Była to także okazja do odwiedzenia murów szkoły przez jej absolwentów i byłych nauczycieli. Jednym z najstarszych gości był Henryk Marcela, który w latach 1974-1990 uczył tam języka rosyjskiego.
Bardzo miło wspominam te czasy. Grono pedagogiczne było bardzo życzliwe, a uczniowie garneli się nauki. Dobrze mi się z nimi współpracowało - mówi Henryk Marcela.
Z okazji jubileuszy nie zabrakło także kwiatów i życzeń. A czego można życzyć "Ekonomikowi" na kolejne lata działalności?
Życzymy sobie, żebyśmy zawsze byli o kok przed tym, co oczekują pracodawcy, żeby stwarzać takie warunki uczniom od nauki, by mogli wejść na rynek pracy dobrze przygotowani, a pracodawcy byli zadowoleni z poziomu ich wykształcenia - dodaje Renata Bębenek.
Bądź na bieżąco i obserwuj
FLESZ - Sytuacja w branży transportowej
