https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz "Beczki". 60 lat temu powstało słynne polskie duszpasterstwo akademickie

Małgorzata Mrowiec
Julia Książko, Natalia Miazga, Paulina Krzyżak
Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie "Beczka" w październiku rozpocznie obchody 60-lecia swojego istnienia. Jest to jedna z największych tego typu wspólnot w Polsce, a inicjatorem jej powstania był abp Karol Wojtyła - przypomina krakowska kuria.

"Beczka to wszyscy, którzy do niej przychodzą. Nie ma żadnych skomplikowanych reguł. Nie ma zapisów. Jedyny warunek - musisz być studentem. Więc jeśli chcesz do nas dołączyć, to po prostu przyjdź i zobacz. Znajdź coś dla siebie i czuj się zaproszony do współtworzenia wszystkiego, co robimy" - tak piszą o tym duszpasterstwie krakowscy dominikanie.

Z kolei na stronie internetowej "Beczki" zainteresowani znajdą informację, że dla każdego jest ona czymś nieco innym, natomiast wspólnym dla całego duszpasterstwa fundamentem jest "zbliżanie się do Pana Boga oraz innych ludzi, tworzenie wspólnoty Kościoła, lepsze poznawanie wiary, rozwój duchowy i intelektualny".

"Beczka to wiele różnych grup i aktywności. Poszczególne grupy zajmują się różną tematyką - począwszy od teologii, sakramentów czy Pisma świętego, poprzez pomoc charytatywną i relacje międzyludzkie, a kończąc na sztuce. Warto wspomnieć, że Beczka to też rekolekcje, wyjazdy, wykłady, sport, a nawet taniec. W ciągu roku akademickiego w rozmaitego rodzaju duszpasterskich aktywnościach uczestniczy kilkaset osób" - informuje dominikańskie duszpasterstwo.

Sześćdziesiątka "Beczki"

Obchody jubileuszu 60-lecia duszpasterstwa, które rozpoczną się jesienią br., będą trwały przez cały rok akademicki. Organizatorzy zaplanowali szereg wydarzeń - m.in. rekolekcje głoszone przez byłych duszpasterzy "Beczki", spotkania z zaproszonymi gośćmi, Bal Jubileuszowy, a także kinową premierę pełnometrażowego filmu o historii duszpasterstwa.

Na 6 października do świętowania urodzin "Beczki" zaproszeni są wszyscy dawni i obecni członkowie duszpasterstwa. Obchody jubileuszu powstania krakowskiej wspólnoty rozpocznie wtedy msza św. o godz. 9 w bazylice Świętej Trójcy - w krakowskim kościele dominikanów przy ul. Stolarskiej. Po mszy na krużgankach klasztoru odbędzie się urodzinowe przyjęcie.

- Chcemy, aby wydarzenia jubileuszowe były okazją do spotkania: w pierwszej kolejności do spotkania z Bogiem, a także do spotkania między beczkowiczami, tworzących duszpasterstwo w różnych latach jego funkcjonowania - wyjaśniają organizatorzy.

Sześć dekad na ekranie

W ramach obchodów jubileuszu przygotowywany jest również film ukazujący sześćdziesiąt lat historii duszpasterstwa akademickiego rozwijającego się pod skrzydłami krakowskich dominikanów.

- Przy jego tworzeniu dotarliśmy do osób, które pamiętają początki "Beczki" i tworzyły ją w pierwszych latach jej istnienia. Nagrano wiele rozmów. Zdobyliśmy cenne i nigdy niepublikowane materiały archiwalne, które mają szansę po raz pierwszy ujrzeć światło dzienne - zdradzają twórcy filmu.

Pomysłodawcą był abp Wojtyła

Krakowska "Beczka" została założona jesienią 1964 r. przez o. Tomasza Pawłowskiego OP. Inicjatorem i pomysłodawcą stworzenia duszpasterstwa akademickiego u krakowskich dominikanów był ówczesny metropolita krakowski abp Karol Wojtyła.

Działające nieprzerwanie od sześćdziesięciu lat duszpasterstwo jest miejscem formacji wiary, kształtowania osobowości, uczenia odpowiedzialności i budowania wspólnoty. "Beczka" uczy młodych ludzi głoszenia Chrystusa w świecie: na uczelni, w pracy, w rodzinie.

Niezmiennym i charakterystycznym od samego początku rysem "Beczki" są poranne "Siódemki", czyli msze św. sprawowane w kaplicy akademickiej o godz. 7. To właśnie Eucharystia jest centrum wspólnoty.

Najbardziej burzliwy dotychczas okres w historii "Beczki" stanowiły lata 70. i 80. XX wieku. To właśnie w klasztorze oo. Dominikanów po zabójstwie przez SB w maju 1977 r. Stanisława Pyjasa zawiązał się Studencki Komitet Solidarności.

Wszystkie szczegółowe informacje o jubileuszu duszpasterstwa, kontakt do organizatorów oraz link do zbiórki internetowej znajdują się na stronie

b60.dominikanie.pl

.

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska