Na plenerowej scenie Żywej Szopki przy Franciszkańskiej w dniach 24-26 grudnia zagrają i zaśpiewają również: kwartet C.D.N., Zespół Tapczany, Lublin Voices oraz franciszkański zespół Fioretti.
W programie Żywej Szopki znajdą się także jasełka w wykonaniu trzech różnych środowisk – uczniów Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie, Niezależnego Domostwa San Damiano w Chęcinach i Theatrum Formica Duszpasterstwa Akademickiego Mrowisko w Krakowie.
W Żywej Szopce nie może oczywiście zabraknąć zwierząt. Jam informują organizatorzy szopki, będą to wybrane zwierzęta z krakowskiego ogrodu zoologicznego.
Żywa szopka rozpocznie się w noc wigilijną o godz. 22.30. Otworzą ją: metropolita krakowski, minister prowincjalny franciszkanów i marszałek województwa małopolskiego. Złożą życzenia i podzielą się opłatkiem z mieszkańcami Krakowa i turystami. Do czasu rozpoczęcia Pasterki o północy organizatorzy przewidzieli wspólne kolędowanie.
Pierwszy i drugi dzień świąt
25 i 26 grudnia zaplanowano koncerty kolęd i pastorałek ze Świętą Rodziną oraz spektakle jasełkowe. Zakonnicy zapraszają od godz. 13.30 do wieczora.
Partnerem Głównym Żywej Szopki jest Województwo Małopolskie.
Skąd ta tradycja?
Jak przypominają franciszkanie: - Pierwszą żywą szopkę zorganizował św. Franciszek z Asyżu w grocie obok włoskiej miejscowości Greccio w 1223 r. Chciał w ten sposób oddać realia narodzin Dzieciątka Jezus. W 1992 r. franciszkańscy seminarzyści zwyczaj ten przeszczepili do Polski, do Krakowa. Było to możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z miejskim ogrodem zoologicznym.
