https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już 24 grudnia będzie można w Krakowie spotkać Świętą Rodzinę. Żywa Szopka u Franciszkanów już prawie gotowa

Aleksandra Łabędź
Szopka franciszkanów już prawie gotowa
Szopka franciszkanów już prawie gotowa Wojciech Matusik
Jak co roku, tradycyjnie na czas Świąt Bożego Narodzenia, krakowscy franciszkanie budują Żywą Szopkę. W poniedziałek, 23 grudnia można już było zobaczyć, że wszystko prawie gotowe. W Wigilię tradycyjnie o godz. 22.30 życzenia abp. Marka Jędraszewskiego. 25 i 26 grudnia kolędowanie i jasełka. W tym roku franciszkanie do wspólnego kolędowania zaprosili m. in. Halinę Frąckowiak. 

Na plenerowej scenie Żywej Szopki przy Franciszkańskiej w dniach 24-26 grudnia zagrają i zaśpiewają również: kwartet C.D.N., Zespół Tapczany, Lublin Voices oraz franciszkański zespół Fioretti.

W programie Żywej Szopki znajdą się także jasełka w wykonaniu trzech różnych środowisk – uczniów Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie, Niezależnego Domostwa San Damiano w Chęcinach i Theatrum Formica Duszpasterstwa Akademickiego Mrowisko w Krakowie.

W Żywej Szopce nie może oczywiście zabraknąć zwierząt. Jam informują organizatorzy szopki, będą to wybrane zwierzęta z krakowskiego ogrodu zoologicznego.

Żywa szopka rozpocznie się w noc wigilijną o godz. 22.30. Otworzą ją: metropolita krakowski, minister prowincjalny franciszkanów i marszałek województwa małopolskiego. Złożą życzenia i podzielą się opłatkiem z mieszkańcami Krakowa i turystami. Do czasu rozpoczęcia Pasterki o północy organizatorzy przewidzieli wspólne kolędowanie.

Pierwszy i drugi dzień świąt

25 i 26 grudnia zaplanowano koncerty kolęd i pastorałek ze Świętą Rodziną oraz spektakle jasełkowe. Zakonnicy zapraszają od godz. 13.30 do wieczora.

Partnerem Głównym Żywej Szopki jest Województwo Małopolskie.

Skąd ta tradycja?

Jak przypominają franciszkanie: - Pierwszą żywą szopkę zorganizował św. Franciszek z Asyżu w grocie obok włoskiej miejscowości Greccio w 1223 r. Chciał w ten sposób oddać realia narodzin Dzieciątka Jezus. W 1992 r. franciszkańscy seminarzyści zwyczaj ten przeszczepili do Polski, do Krakowa. Było to możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z miejskim ogrodem zoologicznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska