Unijnym Certyfikatem COVID możemy się "wylegitymować" m.in. podczas przekraczania granicy, także wewnętrznych w Unii Europejskiej, podczas wejścia do samolotu czy promu morskiego, ale również np. pokazać go przy wejścia na imprezę masową czy do restauracji.
Jak to działa w praktyce?
- Przed wjechaniem na prom do Danii mieliśmy kontrolę obostrzeń sanitarnych. Skanowano kody QR. Wcześniej sprawdziliśmy, że należało mieć przy sobie aktualne wyniki testu, być ozdrowieńcem albo posiadać certyfikat szczepienia. Papierowy lub elektroniczny. Mieliśmy ten w aplikacji. Kontrola zajęła tylko chwilę
- opowiada pani Dorotą z Przemyśla, która spędzała wakacje w Danii.
Podobnie kontrolowani są pasażerowie samolotów, przed wejściem na ich pokład. W przypadku przekraczania lądowej, kontrola odbywa się na przejściach granicznych lub w ich pobliżu.
Certyfikat COVID to elektroniczne zaświadczenie, które ma ułatwić osobom zaszczepionym swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii. Jednak nie tylko. Osoby zaszczepione nie są wliczane do limitu osób uczestniczących w imprezach, wydarzeniach sportowych i kulturalnych, weselach. Wystarczy pokazać certyfikat.
Taki dokument każdy zaszczepiony może sobie wydrukować sam, dostać w miejscu, w którym się szczepił lub pobrać na swój smartfon, do publicznej aplikacji mObywatel. To ostatnie rozwiązanie jest najwygodniejsze.
Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Unijny Certyfikat COVID (UCC) w formie elektronicznej pobrało 3 024 698 osób. To 65 proc. wszystkich użytkowników aplikacji mObywatel. W porównaniu z liczbą w pełni zaszczepionych, 17,6 mln osób, nie jest to jednak dużo. Pewnym wytłumaczeniem jest fakt, że dopiero od 21 czerwca jest możliwość pobrania certyfikatu do aplikacji.
- UCC w mObywatelu to przede wszystkim wygoda. Dostępny w naszej aplikacji certyfikat działa także w trybie offline. A to oznacza, że jeśli dodamy go do aplikacji, np. przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, aby go pokazać za granicą, nie będziemy musieli mieć dostępu do sieci internetowej
– mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.
Jak zaznacza KPRM, Unijny Certyfikat COVID to nie jedyny dokument, który możemy mieć w smartfonie.
MObywatel to rządowa aplikacja. Można ją za darmo pobrać ze sklepu Play lub App Store. Po pobraniu na telefon i zainstalowaniu wystarczy podać kilkucyfrowy kod, który otrzymamy SMS-em. Ostatnią czynnością jest ustalenie hasła. Następnie możemy dodawać konkretne dokumenty. Unijny Certyfikat COVID pobierzemy przez aplikację mObywatel, która połączy nas z naszym Internetowym Kontem Pacjenta.