Egzamin online pozwoli każdemu uczniowi przekonać się, co już umie, a co powinien jeszcze powtórzyć. A to już najwyższa pora, ponieważ prawdziwy egzamin ósmoklasisty młodzi ludzie kończący podstawówkę będą zdawać za miesiąc, w połowie maja. Co istotne - ich rezultaty będą miały decydujący wpływ na rekrutację do szkół średnich, a więc w dużej mierze będą decydować też o ich dalszej przyszłości.
Uczniowie wykorzystują ten ostatni miesiąc na powtórkę materiału z polskiego, angielskiego i matematyki - bo z tych przedmiotów zdaje się egzamin ósmoklasisty. Zastanawiają się, czy są już dostatecznie przygotowani, a także jaki wynik jest obecnie w ich zasięgu. Innowacyjny, pierwszy w Polsce Próbny Egzamin Ósmoklasisty Online - jak podpowiadają jego twórcy - może dostarczyć takich odpowiedzi. Organizacji tego egzaminu podjęła się platforma edukacyjna ZDAY we współpracy z Polskim Instytutem Edukacji.
Można rozwiązać nawet na smartfonie
Dlaczego powstał on w takiej formie?
- Ważne było dla nas, aby próbny egzamin był dostępny dla każdego ucznia. Możliwy do rozwiązania w domu albo w szkolnej bibliotece po lekcjach. Wystarczy smartfon z dostępem do internetu, choć my polecamy zdecydowanie rozwiązywanie egzaminu na komputerze, z uwagi na większą wygodę - mówi Karol Wilczyński, pomysłodawca akcji i współtwórca platformy ZDAY.
Próbny Egzamin Ósmoklasisty Online organizowany jest w terminie 16-18 kwietnia. Każdego dnia będzie udostępniany arkusz z innego przedmiotu, tak jak na prawdziwym egzaminie.
- Na języku polskim będą pytania do tekstu źródłowego i wypracowanie do napisania, a na angielskim nagranie do odsłuchania. Wszystko formą i treścią zbliżone do prawdziwych egzaminów - podkreślają organizatorzy.
Aby wziąć udział w próbnym egzaminie, wystarczy się zapisać na stronie https://zday.pl/probny-egzamin-osmoklasisty-online/. Tam również opisane są wszystkie szczegóły. Arkusze będą dostępne przez cały dzień (a dokładniej od godz. 8 do 21), tak aby każdy uczeń mógł wziąć udział w tym wydarzeniu, o dowolnej porze, gdy nie będzie to kolidowało z zajęciami w szkole.
Zmierz się z zadaniami - i z czasem
Na rozwiązanie zadań będzie się miało dokładnie tyle samo czasu, ile na prawdziwym egzaminie, czyli:
- język polski - 120 minut
- matematyka - 100 minut
- język angielski - 90 minut.
Czas mierzony jest od momentu, kiedy uczeń rozpocznie egzamin. Wyjście z aplikacji nie zatrzymuje zegara. Dlatego przed rozpoczęciem trzeba się upewnić, że ma się odpowiednio dużo czasu.
Arkusze egzaminacyjne - jak podaje zespół ZDAY - zostały opracowane przez Polski Instytut Edukacji, za ich zawartość odpowiadają wykwalifikowani nauczyciele, którzy od lat skutecznie przygotowują uczniów do egzaminów.
"Możesz przetestować swoją wiedzę z każdego z trzech przedmiotów, dzień po dniu, lub tylko z dwóch, jednego, wszystko wedle Twoich potrzeb" - zachęcają organizatorzy na stronie internetowej egzaminu online.
Jak wskazują pomysłodawcy, próbny egzamin online od ZDAY daje okazję do sprawdzenia wiedzy bez stresu, w komfortowych, domowych warunkach, a jednak możliwie zbliżonych do realiów prawdziwego egzaminu - między innymi pod kątem limitu czasu. - Warto wykorzystać tę okazję, zwłaszcza że udział jest bezpłatny. Rozwiązanie Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty Online na pewno pomoże uzyskać lepszy rezultat w połowie maja - przekonują.
Zdający mają poznać wyniki próbnego egzaminu jak najszybciej, choć - co zastrzeżono na stronie egzaminu - przy dużym zainteresowaniu może to zająć aż dwa tygodnie.
Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu
