Mieszkańcy Oświęcimia cieszą się, że wraz z oddaniem do użytku nowego, funkcjonalnego dworca kolejowego, przybyło także połączeń. Do stolicy Małopolski można dotrzeć już nie tylko trasą przez Trzebinię (linia nr 93), ale także przez Skawinę (linia nr 94). To sprawia, że pociągi kursują co kilkadziesiąt minut. Z Oświęcimia można dotrzeć także do Tarnowa, Sędziszowa, Przemyśla, Katowic (linia 138), Czechowic-Dziedzic, czy kilku stolic europejskich. Po kilku latach przerwy, w budynku dworca uruchomiono kasę biletową, co w dobie sprzedaży internetowej jest ewenementem.
Wobec zwiększania ruchu pociągów na oświęcimskim dworcu, PKP PLK pomyśleli o zamontowaniu na peronach wyświetlaczy do wizualnej prezentacji informacji o najbliższych pociągach.

- Zakończyło się już postępowanie przetargowe na realizację montażu wizualnych wyświetlaczy. Jeszcze w pierwszym kwartale 2024 planujemy podpisanie umowy na dostawę i instalację elementów prezentacji dynamicznej informacji pasażerskiej oraz monitoringu wizyjnego – informuje Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK. - Przewidziano również montaż monitoringu, który zwiększy bezpieczeństwo podróżnych i zapewni możliwość szybkich reakcji służb porządkowych.
Trafność tej inwestycji dostrzegają mieszkańcy Oświęcimia, którzy przesiedli się do pociągów w myśl zasady „kolej na kolej”.
- Często widać zdezorientowanych turystów zagranicznych, wracających z Muzeum Auschwitz, a starających się dostać do Krakowa, do którego pociągu mają wsiąść – zwraca uwagę 50-letni Mariusz, często podróżujący koleją do Krakowa. - Zdarza się tak, że prawie o jednej porze odjeżdżają dwa pociągi do Krakowa, tylko różnymi kierunkami, to już zupełny galimatias. A tak, będzie wyświetlone, że jeden skład jedzie do Krakowa przez Trzebinię, a inny przez Skawinę. Na pewno elektroniczna sygnalizacja będzie pomocna dla pasażerów.
PLK SA rozszerzają zakres bieżącej informacji pasażerskiej dla podróżnych.
- Coraz więcej stacji i przystanków zyskuje nowocześniejsze urządzenia, zapewniające lepszy standard obsługi pasażerów, m. in. na stacjach i przystankach na trasie Trzebinia -Oświęcim – Czechowice-Dziedzice – dodaje Dorota Szalacha.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Filmy o Auschwitz, a obozowa rzeczywistość WIDEO
- Niecodzienna nocna operacja na budowie mostu nad Sołą w Oświęcimiu przy mrozie -17!
- Studniówki w Oświęcimiu. Wyjątkowe bale, które pamięta się latami! Zdjęcia
- Szkoły z pow. oświęcimskiego. W których najlepiej zdali egzamin ósmoklasisty?
- Wieża widokowa na wzgórzu Skała w Chełmku stanie w tym roku
- Miniolimpiada dla przedszkolaków w Oświęcimiu. WIDEO