Mieszkaniec Czechówki, trenujący na co dzień w Gdowie, spisał się znakomicie. W 1/8 finału miał wolny los, w ćwierćfinale pokonał reprezentanta Korei Południowej 10:0, a w półfinale zawodnika z Wielkiej Brytanii 11:7. W tym drugim pojedynku punktował rywala technikami nożnymi i i kilka razy ręcznymi.
W finale Suder zmierzył się z wyższym od siebie Grekiem, który również preferował techniki nożne. Walka była bardzo zacięta, wyrównana. W drugiej rundzie było 4:4. Na pół minuty przed jej końcem Suder dał się zaskoczyć dwa razy technikami ręcznymi przeciwnika i przegrał 4:6.
Mimo to młodziutki zawodnik, debiutujący w MŚ, zasłużył na słowa uznania. Jego srebrny medal jest wielkim sukcesem dla klubu, który powstał dopiero w 2016 roku. Zaczyna się on liczyć nie tylko na krajowej, ale i na międzynarodowej arenie.
We Włoszech wystąpiła koleżanka klubowa Sudera – juniorka Aleksandra Kucharz, która również zaliczyła debiut w imprezie tej rangi i też rywalizowała w formule pointfighting. W 1/16 finału miała wolny los, w walce o awans do ćwierćfinału przegrała z reprezentantką Chile 10:20. Po pierwszej rundzie było 6:6, potem lepiej spisywała się bardziej doświadczona Chilijka.
Suder i Kucharz są aktualnymi mistrzami Polski w kickboxingu i taekwon-do. Ponadto Suder jest mistrzem Europy, a Kucharz brązową medalistką ME 2016 w taekwon-do. W 2017 roku w plebiscycie "Dziennika Polskiego" Suder został wybrany najpopularniejszym sportowcem powiatu wielickiego (w województwie małopolskim zajął drugie miejsce), a Kucharz najlepszą sportsmenką Gminy Gdów.
W formule pointfinghitng Polacy stawali na podium łącznie trzykrotnie, z czego bardzo zadowolony był Mateusz Dylawerski, trener Wielicko-Gdowskiej Szkoły Walki Prime, a zarazem jeden z dwóch szkoleniowców naszej reprezentacji w tej konkurencji.
- To był świetny debiut Filipa na arenie międzynarodowej. Wywalczenie łącznie trzech medali jest bardzo dobrym wynikiem, gdyż poziom pointfightingu na tych zawodach był bardzo wysoki, wiele pojedynków wyrównanych, a o zwycięstwach decydowały detale – podkreślił Dylawerski (cytat za stroną Polskiego Związku Kickboxingu).
Nasza reprezentacja w MŚ zdobyła łącznie 51 medali. Więcej od Polski krążków wywalczyły Rosja (170), Węgry (64), Włochy (58) i Irlandia (52).
Wyjazd reprezentantów Wielicko-Gdowskiej Szkoły Walki Prime został dofinansowany przez Miasto i Gminę Wieliczka, Gminę Gdów, Polski Związek Kickboxingu i firmę Roletex z Dobczyc.
DZIEJE SIĘ W SPORCIE - KONIECZNIE SPRAWDŹ: