Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalwaria Zebrzydowska. Postawią go obok popiersia Lenina i pomnika SB

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Według IPN, słowa umieszczone na tej tablicy propagują komunizm
Według IPN, słowa umieszczone na tej tablicy propagują komunizm Bogumił Storch
Pomnik z kalwaryjskiego rynku, upamiętniający partyzantów II wojny światowej, jednak nie trafi na złom. Ma być przewieziony do Muzeum PRL- u w Rudzie Śląskiej.

O jego losie przesądziła ustawa o zakazie propagowania komunizmu "lub innego ustroju totalitarnego" z 22 czerwca 2016 r.

„Ten„pomnik”, będący skądinąd obiektem o wątpliwych wartościach estetycznych, powinien zostać zdemontowany” - napisał w uzasadnieniu decyzji Filip Musiał, dyrektor oddziału IPN w Krakowie.

Jak stwierdził „Tablica z inskrypcją przywołującą »walkę z okupantem niemieckim „faktycznie była formą promowania komunistycznych władz państwowych PRL, jako rzekomo dbających o upamiętnienie tradycji historycznych regionu”.

Ustawodawca dał gminie czas do końca roku na usunięcie obiektu, któru podpada pod nowe paragrafy.

- Miasto wystąpiło do wojewody małopolskiego Piotra Ćwika z wnioskiem o wydanie decyzji na usunięcie pomnika i pokrycie kosztów demontażu z budżetu państwa - potwierdza Tomasz Baluś z kalwaryjskiego Urzędu Miasta.

Mieszkańcy, którzy już pogodzili się z tą decyzją, nie mogli jednak zrozumieć, dlaczego obelisk wybudowany by upamiętnić poległych, ma trafić na wysypisko śmieci. W ostatniej chwili udało się jednak tego uniknąć.

Właśnie ustalono, że po demontażu obiekt zostanie przewieziony do ... Rudy Śląskiej, do plenerowego parku pomników, gdzie już są m.in. popiersie Lenina, pomniki: Czynu Rewolucyjnego, Przyjaźni polsko-radzieckiej, Ku Czci Poległym Funkcjonariuszom MO i SB.

- Zgodziliśmy się na przyjęcie tego pomnika. Jeśli wszytko pójdzie zgodnie z planem będzie go można u nas oglądać już od sezonu letniego -mówi Monika Żywioł z zarządu prowadzącej Muzeum PRL-u, Fundacji Minionej Epoki.

Monument na rynku stanął w 1962 r. Napis, który zmieniono w 1989, brzmi dziś: „Za udział mieszkańców w walkach partyzanckich z okupantem niemieckim Rada Państwa PRL uchwałą z dnia 1985 r. nadała miastu Krzyż Partyzancki”.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 25

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska