https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalwaria Zebrzydowska. Postawią go obok popiersia Lenina i pomnika SB

Bogumił Storch
Według IPN, słowa umieszczone na tej tablicy propagują komunizm
Według IPN, słowa umieszczone na tej tablicy propagują komunizm Bogumił Storch
Pomnik z kalwaryjskiego rynku, upamiętniający partyzantów II wojny światowej, jednak nie trafi na złom. Ma być przewieziony do Muzeum PRL- u w Rudzie Śląskiej.

O jego losie przesądziła ustawa o zakazie propagowania komunizmu "lub innego ustroju totalitarnego" z 22 czerwca 2016 r.

„Ten„pomnik”, będący skądinąd obiektem o wątpliwych wartościach estetycznych, powinien zostać zdemontowany” - napisał w uzasadnieniu decyzji Filip Musiał, dyrektor oddziału IPN w Krakowie.

Jak stwierdził „Tablica z inskrypcją przywołującą »walkę z okupantem niemieckim „faktycznie była formą promowania komunistycznych władz państwowych PRL, jako rzekomo dbających o upamiętnienie tradycji historycznych regionu”.

Ustawodawca dał gminie czas do końca roku na usunięcie obiektu, któru podpada pod nowe paragrafy.

- Miasto wystąpiło do wojewody małopolskiego Piotra Ćwika z wnioskiem o wydanie decyzji na usunięcie pomnika i pokrycie kosztów demontażu z budżetu państwa - potwierdza Tomasz Baluś z kalwaryjskiego Urzędu Miasta.

Mieszkańcy, którzy już pogodzili się z tą decyzją, nie mogli jednak zrozumieć, dlaczego obelisk wybudowany by upamiętnić poległych, ma trafić na wysypisko śmieci. W ostatniej chwili udało się jednak tego uniknąć.

Właśnie ustalono, że po demontażu obiekt zostanie przewieziony do ... Rudy Śląskiej, do plenerowego parku pomników, gdzie już są m.in. popiersie Lenina, pomniki: Czynu Rewolucyjnego, Przyjaźni polsko-radzieckiej, Ku Czci Poległym Funkcjonariuszom MO i SB.

- Zgodziliśmy się na przyjęcie tego pomnika. Jeśli wszytko pójdzie zgodnie z planem będzie go można u nas oglądać już od sezonu letniego -mówi Monika Żywioł z zarządu prowadzącej Muzeum PRL-u, Fundacji Minionej Epoki.

Monument na rynku stanął w 1962 r. Napis, który zmieniono w 1989, brzmi dziś: „Za udział mieszkańców w walkach partyzanckich z okupantem niemieckim Rada Państwa PRL uchwałą z dnia 1985 r. nadała miastu Krzyż Partyzancki”.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 25

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
ENDEK
pytam kto powolal do zycia INSTUTUT PODJUDZANIA NARODOWEGO pytam czy narod i polacy zaakceptowali ten twor dlugo bedzie istnial i judzil jaki ma cel jakie skutki ma osiagnac uwazam ze w trybie pilnym winien byc zlikwidowany nie mozna szastac naszymi podatkami to my je wypracowojemy na was pasozytow sklucacie nie tylko polakow ale inne nacje obyscie nie zabrneli w slepa uliczke
f
frelka
Ile niezbędnych spraw dla obywateli można by załatwić pieniędzmi, które idą na utrzymanie tego nikomu niepotrzebnego tworu pod nazwą IPN.
Nie wnoszą swoją "pracą" nic pożytecznego co by obchodziło i dotyczyło zwykłego szarego człowieka, borykającego się ze swoimi problemami, biedą i chorobą. Działają w przeszłości, która obchodzi tylko grupę polityków robiących propagandę i wrażenie w mediach, że cały naród tym żyje. Niestety naród ma to w d.... i im więcej pieniędzy idzie na taką działalność , tym bardziej i głębiej .
Gdy człowiek czyta takie jak ta wiadomości, to mu się niedobrze robi od głupoty "ustawodawców" .
Jakby nie było ważniejszych spraw do załatwienia w naszym Kraju....
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska