Wartość realizowanego przez gminy projektu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej zlewni rzeki Biała sięga 160 milionów złotych, z czego blisko 100 mln to dofinansowanie z UE. - To duża szansa dla mojej gminy. Będziemy mogli żyć w czystszym środowisku zaopatrzeni w wodę niezależnie od warunków atmosferycznych - powodzi czy suszy - zauważa Józef Szymański, dotychczasowy burmistrz Ciężkowic.
Czytaj także: Wybory 2010 w Bochni i Brzesku to walka o każdy głos
Wójt sąsiedniego Rzepiennika - Kazimierz Fudala dodaje, że jego gmina ze względu na rozproszoną zabudowę i górzysty teren miała do tej pory trudności z pozyskaniem jakiegokolwiek dofinansowania na budowę kanalizacji. - Dzięki temu projektowi teraz będzie czyściej - cieszy się.
Podobnie mówi Bernard Karasiewicz z Ryglic, gdzie z racji ograniczonej ilości środków, kanalizowanie i wodociągowanie gminy koncentrowało się głównie na Ryglicach. Pozostałe miejscowości w większości są pozbawione jednej i drugiej sieci.
- To są trudne inwestycje, do których niejednokrotnie trzeba przekonywać samych mieszkańców, bo z różnych powodów podchodzą do tego tematu z oporami - zauważa Mariusz Ryś, burmistrz Tuchowa.
Między innymi po to, aby uświadomić opinii publicznej, jak ważne jest odprowadzanie ścieków poprzez kanalizację, a nie np. wprost do rzeki, spółka "Dorzecze Białej" realizująca projekt podpisała umowę z wrocławską firmą, która zajmować się będzie promocją proekologicznych zachowań wśród mieszkańców czterech gmin.
Za trzy lata do sieci kanalizacyjnej podłączonych zostanie blisko 8 tysięcy, a do sieci wodociągowej 4 tysiące nowych użytkowników.
Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Bestialski napad na sąsiada
Maciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą. Wejdź na szumowski.eu