MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kapitan Jan Brzeski uhonorowany Legią Honorową, najwyższym odznaczeniem Republiki Francuskiej. To ostatni weteran legendarnej dywizji Maczka

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Etienne de Poncins, ambasador Francji w Polsce, wręczył Janowi Brzeskiemu Legię Honorową
Etienne de Poncins, ambasador Francji w Polsce, wręczył Janowi Brzeskiemu Legię Honorową Alicja Fałek
Etienne de Poncins, ambasador Francji w Polsce, podczas wzruszającej uroczystości w Wilii Poprad w Rytrze, osobiście przekazał Legię Honorową w stopniu Kawalera Janowi Brzeskiemu. Mający 101 lat weteran II wojny światowej otrzymał oznaczenie ustanowione przez Napoleona Bonaparte, które jest najwyższym odznaczeniem Republiki Francuskiej.

W tym roku przypada 80. rocznica lądowania wojsk alianckich w Normandii. Jednym z ostatnich świadków tej historii, a na pewno ostatnim żyjącym weteranem legendarnej 1. Dywizji Pancernej generała Maczka, jest liczący 101 lat kapitan w stanie spoczynku Jan Brzeski z Rytra. Miał 16 lat, gdy wybuchła II wojna światowa. W lutym 1940 roku przez zaśnieżony Beskid Sądecki i Słowację ze starszym bratem Wincentym dotarli piechotą na Węgry, a następnie przez Jugosławię do Francji, gdzie tworzyło się polskie wojsko. Jan Brzeski, był członkiem załogi czołgu Sherman, wylądował 2 sierpnia 1944 r. w porcie Arromanches-Le Bains i wziął udział w krwawych bitwach w Normandii i regionie Hauts-de-France.

Za swoją waleczność, chęć oddania życia za wolność, ale także późniejsze zaangażowanie w pielęgnowanie historii i dawanie świadectwa młodszym pokoleniom prezydent Francji Emmanuel Macron postanowił odznaczyć kpt. Jana Brzeskiego Legią Honorową w stopniu Kawalera. Sądeckiemu weteranowi wręczył je Etienne de Poncins, ambasador Francji w Polsce.

- Fontaine-le-Pin, Ménil Girard, Chambois, Falaise, Blanguy! Jak wiele innych, te nazwy bitew, w których brał Pan udział, przywodzą na myśl bohaterstwo i poświęcenie polskich żołnierzy, którzy walczyli o wyzwolenie Europy. Wielu Pańskich towarzyszy straciło życie na francuskiej ziemi. Pan sam dla naszej wolności ryzykował każdego dnia swoje. Dług, który mamy wobec Pana jest ogromny – mówił podczas uroczystości Etienne de Poncins. - Przyznając Panu najwyższe francuskie odznaczenie ustanowione przez Napoleona w 1802 roku, Republika Francuska pragnie wyrazić swój podziw i głęboką wdzięczność. Pragnie również uhonorować za Pana pośrednictwem poświęcenie tysięcy polskich żołnierzy, którzy wzięli udział w wyzwoleniu Europy.

Kapitan Jan Brzeski był ogromnie wzruszony otrzymanym odznaczeniem oraz liczbą osób, które wzięły udział w wydarzeniu. W Willi Poprad w Rytrze byli obecni nie tylko przedstawiciele ambasady Francji, ale także samorządowcy, wojskowi, rodzina i przyjaciele weterana.

- Serdecznie dziękuję za ten medal. Odbieram go również w imieniu wszystkich tych, którzy polegli podczas walk. Byłem żołnierzem i nadal się nim czuję – podkreślił Jan Brzeski.

Stadion Sandecji Nowy Sącz nabiera kształtów. Elewacja, nowy chodnik

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska