Kard. Dziwisz: Wawel to nie był mój pomysł

E. Tkacz, M. Wrzos-Lubaś
Michał Okła
"Podkreślam, że to nie była moja inicjatywa" - tak mówił o pochówku pary prezydenckiej na Wawelu kardynał Stanisław Dziwisz w wywiadzie dla portalu Wirtualna Polska. W rok po katastrofie metropolita krakowski rozprawił się z zarzutami, jakie przez ten czas padały pod jego adresem i stanowczo zdesakralizował ofiary katastrofy, mówiąc, że nie są męczennikami.

Zaprzeczył tezie, że Prawo i Sprawiedliwość reprezentuje interesy Kościoła w Sejmie i przypomniał, że Radio Maryja nie jest wolne od błędów, a media powinny być odpowiedzialne. Część wywiadu poświęcona jest katastrofie smoleńskiej.

Czytaj także:**Małopolscy europosłowie na wagarach**

"Wydarzyło się nieszczęście. Z męczeństwem mamy do czynienia jedynie poprzez śmierć za wiarę. W tym kontekście nie ma mowy o męczeństwie" - powiedział Dziwisz dziennikarkom portalu. To według niektórych komentatorów może pogrzać atmosferę publicznej debaty. Jednak według Jarosława Gowina, posła PO, właśnie te słowa mogą wpłynąć na uspokojenie nastrojów wśród Polaków. - Słowa kardynała Dziwisza o śmierci prezydenta Kaczyńskiego są pełne zdrowego rozsądku - komentuje Jarosław Gowin.

Przeczytaj cały wywiad z kardynałem Stanisławem Dziwiszem w wp.pl

Tomasz Terlikowski, dziennikarz i działacz katolicki, podkreśla, że metropolita krakowski z mówi stanowczo, nie ustawia się jednak po żadnej stronie barykady. - Nie ma tu wypowiedzi politycznych i prób ustawiania wierzących obywateli. W słowach kardynała Dziwisza brzmi przede wszystkim troska o jedność Polski i Kościoła - mówi Terlikowski.

Ze słowami Jarosława Gowina i Tomasza Terlikowskiego nie zgadza się natomiast Adam Szostkiewicz, publicysta "Polityki", który pisze o sprawach dotyczących religii. - Zarówno słowa dotyczące Radia Maryja, jak i opinia o PiS jako formacji niemogącej reprezentować Kościoła w parlamencie z pewnością podzielą społeczeństwo - twierdzi Szostkiewicz. - PiS zrobi wszystko, aby przedstawić się jako reprezentant katolików w Polsce - dodaje publicysta.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Gang Olsena napadł na bank ING w Nowym Targu
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Parafianin

Inicjatywa to ważny element w politycznych przepychankach.

P
Parafianin

Dymna zasłona.

a
akaba 23

Jeżeli to nie inicjatywa kard. St Dziwisza a Oni nie są męczennikami to czas pomyśleć o wyprowadzeniu na Powązki w W-wie

t
ter_ka

Aż trudno mi w uwierzyć, że kardynał Dziwisz jest tak słabą postacią, pomimo wielu lat posługiwania u boku JPII!

K
Kinoman

.. że to pipa, nie kardynał. Totalny brak kręgosłupa.

A
Adam

z tym Kaczyńskim. Ustaw nie podpisywał, wszystkie wetował albo odsyłał do TK, nikt z europejskich przywódców go nie lubił, nie promował Polski za granicą jako kraju przyjaznego inwestorom, nie promował Polski jako miejsca atrakcyjnego turystycznie, na stanowisko prezesa NBP desygnował ekonomicznego dyletanta, był niereprezentatywny, bufoniasty, arogancki, nadmiernie otyły, był marionetką sterowaną sznurkami pociąganymi przez swojego brata...Zajmował się budowaniem muzeów, pomników, pisownią polskich nazwisk na Litwie oraz interesami przedsiębiorców importujących orzeszki laskowe z Gruzji... po co ta cała szopka? trzeba zająć się przyszłością, bo w niej spędzimy większość czasu! dość tych trumien, sarkofagów, zniczy, wieńców, katakumb i zbiorowych mogił! Zabierzmy się do intensywnej, nowoczesnej pracy! Tylko w ten sposób dogonimy "zachód", gdy będziemy czerpać wzorce z krajów najlepiej rozwiniętych gospodarczo.

Z
Zdziwiona

Zastanawiające czego/kogo tak bardzo boi się teraz Z-DZIWISZ... Swojej przeszłości?

p
patriota

Czego nie dokonały czołgi, ZOMO Jaruzelskiego i Kiszczaka- dokonał Buzek z Kaczyńskim, Wassermannem , SB później ABW.
W dniu 13 maja 1981, podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie, dokonano zamachu na Papieża Polaka JP II.
19 października 1984 ks. J Popiełuszko został zamordowany
30 stycznia 1989 znaleziono ciało księdza Stanisława Suchowolca .
Co wspólnego mają te trzy tragedie z sierpniem 80, stanem wojennym ,Smoleńskiem ?

Te tragedie mają wspólny wątek do znienawidzonych przez elity rządowe, postulatów sierpnia 80 zapisanych w ustawodawstwo. Wolny związek upolityczniono a Buzek zabrał się za to, czemu bezpieka nie podołała.
W postulatach zapisano 40 godziny tydzień pracy, Wolne soboty i niedziele. Skrócony okres do przejścia na emeryturę osób zatrudnionych w szczególnych warunkach, przejście bez względu na wiek górników po przepracowaniu 25 lat pod ziemią. To było nie do zaakceptowania pomimo wydzielonej zgody i zapisów ustawowych. Tajnymi sposobami unicestwiano postulaty, wspomniane osoby stojące za światem pracy i wolnością z tablic stoczniowych.
Okres ten można porównać do wyprowadzenia Mojżesza i jego ludu z pod władzy Faraona .
I tam i tu występują dwie tablice. Mojżeszem jest JP II.
Po „Wiośnie ludów” i okresie przełomów ( okrągły stół ) władzę w Polsce przejmuje UW AWS koalicyjny rząd Jerzego Buzka z Leszkiem Balcerowiczem jako wicepremierem.
Obok wprowadzania własnego programu AWS podjęła się realizacji, w koalicji z UW czterech reform: administracji, szkolnictwa, służby zdrowia, ubezpieczeń emerytalnych.
Zajmijmy się ta ostatnią gdyż to właśnie OFE jako połowa a druga połowa to postulaty sierpniowe i ich unicestwienie. Balcerowicz wprowadza rozporządzenie przyznawania oprawcom i siebie 25 % prowizji od każdej kwoty oszukanej ofiary.
Ministrem sprawiedliwości zostaje L. Kaczyński wraz ze Zbigniewem Wassermannem jako prokuratorem krajowym( dopiero wyszło później ,że nie miał nominacji na to stanowisko w momencie przeprowadzania „Temidy” ) Prezesem ZUS zostaje Allot a jego zastępczynią A. Fotyga.
Dwaj ostatni wpuścili sfałszowane przepisy w obieg w ZUS. Poprzedni z agentami ABW dokonali akcji kryptonim Temida i skoku na sądownictwo. Wraz z agentami UOP później przekształconego w ABW. Nie przypadkowo dobiera się męża Pani prezes sądu okręgowego (nowo mianowanej )szefa ABW na Śląsku. Opiera się to o wrabianego biznesmena z Sosnowca i prezesów katowickich sądów. Wraz z prezesami sądów, zwerbowano wielu sędziów i inspektorów ZUS, co dało początkowi reformy emerytalnej w akcji bezprawiezus, wymierzonej we wcześniej wspomniane postulaty, wyśmiania się z ojca św. J.P.II z zaangażowania w sprawy ludzi pracy, jego przemówienia, wywalczone prawa i wolności, wyśmiania się z ofiar stanu wojennego, morderstwa wspomnianych księży. Sprofanowano konstytucję i konwencję prawa człowieka.
Na szeroką skale wydawano decyzje emerytalne a w następstwie wyroki w imieniu R.P. na sfałszowanych przepisach § 31. R.R.M z dnia 7 luty 83 r. Przesuwano terminy wypłat o dowolny termin, okrajano świadczenia o dowolną kwotę , odmawiano przyznawanie emerytur. Proceder był bardzo dobrze zabezpieczony. Ludzie przez lata chodzili dobrowolnie do pracy w soboty i niedziele ,by mieć przepracowany miesiąc 22 dni robocze, kiedy miesiąc kalendarzowy miał np. 19 dni roboczych. Kto nie podporządkował się fałszerstwu przepisów, i nie poszedł do pracy, nie zaliczano mu takiego miesiąca do okresu zatrudnienia. W ten sposób osobie zatrudnionej w szkodliwych warunkach można zabrać do 15 lat zatrudnienia i innym do 26 lat pracy. Dodawano ludziom od 0,5 roku do 3 i więcej lat pracy. Buzek Kaczyńskiego za zamach stanu wyrzucił i powołał Stanisława Iwanickiego ministrem sprawiedliwości. Iwanicki powiedział, że za czasów Kaczyńskiego w ministerstwie „naruszono nie tylko zasady funkcjonowania prokuratury w demokratycznym kraju, ale wręcz stworzono system służący wyłącznie realizacji celów politycznych”. Sfałszowany system świadczeń w ZUS działa do dziś.
Dokonano zamachu stanu ,zamachu na niepodległość państwa polskiego i innych przestępstw przeciwko państwu, prawom człowieka. Akcja dała zysk ok. 80 miliardów zł. Bandyci mieli wypłacane prowizje 25% od sumy jednej oszukanej osoby. Barbarzyńcy w togach czują się bezkarnie poszerzając swój proceder o pożyczki bankowe i nieruchomości . Na trop afery wpadł górnik z Tychów Jan Manowski z kandydatem na prezydenta R.P.- D. Podrzyckim. Tego drugiego zamordowano a górnikowi sporządzono psychiczną odyseję do krachu finansowego. 65 sędziów Katowickiej Apelacji zostało skierowanych przeciwko tej rodzinie Wydano 2000 postanowień w wyniku niesamowitych przestępstw. Zaczęto się bać o nominacje i zajmowane stanowiska . Tyska sędzina Dorota Niewiadomska jedna z ministrantów Jarczyka, wyłączona przez sześć postanowień sądu okręgowego i apelacyjnego ze sprawy, która sama wydała postanowienie o niewłaściwości rzeczowej jej sądu w sprawie , sama się wyłączyła, Wydała na tego Bohatera Narodowego wbrew jakimkolwiek zasadom, wyrok zaoczny z wyrzuceniem na bruk całej rodziny, bez przyznania lokalu zastępczego. Sprawa rozprzestrzeniła się w dziesiątki spraw sądowych katowickiej apelacji i stała się priorytetem dla zbrodniarzy akcji Temida oraz bezprawiezus. Sięgała pozwanych Lecha Kaczyńskiego, Z Wassermanna, Kochanowskiego i inne ważne osobistości. Sąd Apelacyjny w Warszawie przesłał sprawę do Katowic , gdy przepisy mówią ,że sprawę przeciwko osobie sprawującej wysoki urząd państwowy kieruje się w miejscu urzędowania tej osoby. Pozwanymi są prokuratorzy i sędziowie Katowickiego SA. Ten sąd 10 grudnia 2009 wyłączył sąd rejonowy w Tychach ze sprawy ,sąd okręgowy i część sędziów sądu apelacyjnego. W marcu 2010 sprawa została skierowana do sądu okręgowego w Częstochowie. Rozegrały się dantejskie sceny na okoliczność i fakt, że sąd w Częstochowie nie może sprawy rozpatrywać gdyż nad nim przełożony jest sąd Apelacyjny w Katowicach. Pozew jest kierowany i opłacony do wydziału karnego, a ten wyłączył część własnego sądu w postępowaniu cywilnym. Największa na świecie afera rządowo sądowa wyszła by na jaw. Wtedy to podjęto plan likwidacji świadków i współsprawców. Sprawą zajmował się także J. Kaczyński jako szef BBN zlecił postępowanie Z. Ziobrze lecz ten albo oszukał J. Kaczyńskiego lub z kolesiami ukręcili sprawie łeb.
Bandyci byli w ETPCZ w Strasburgu gdzie trój osobowy skład wydał postanowienie UWAGA.:
„Nie ma łamania praw człowieka, złożonych dokumentów nie wolno przedstawiać ,żadnej instytucji państwowej i pozapaństwowej”

W ten sposób ETPCZ w Strasburgu wydał na Państwo Polskie zezwolenie na uprawianie w stosunku do społeczeństwa polskiego, terroryzmu i zbezczeszczenie konwencji praw człowieka. Skoro terroryści zaznaczyli swą obecność w ETPCZ to dlaczego nie w Smoleńsku??
Na głównych świadków i organizatorów padł wyrok- To swingowana katastrofa Smoleńska.
Mordercy są w Polsce i wbrew Wspólnemu stanowisku Rady Europy z dnia 27 grudnia 2001 r. w sprawie zwalczania terroryzmu(2001/930/WPZiB) RADY UNII EUROPEJSKIEJ, uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 15 i 34. mordercy chronią się pod immunitetami. Agent Kaczyński strasznie bał się zbrodni przeciwko narodowi Po oddzieleniu Prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości. W prokuraturze generalnej ustawił swoich prokuratorów i to właśnie z prokuratury w Katowicach. Nie przypadkowo minister Sprawiedliwości piastuje obecnie tekę ministerialną , albowiem Kwiatkowski był osobistym sekretarzem i doradcą Buzka przy wprowadzaniu zamachu stanu. Dlatego korespondencję z Sądu Najwyższego i Prokuratury Generalnej do rąk adresata, rozpatrują sekretarki odmawiając jakiejkolwiek interwencji w tej sprawie odpowiadając ,że Kwiatkowski nic nie może. Kwestie związane z upolitycznionym sądownictwem rejonowym i prokuraturą rozpatruje komornik Zbigniew Jarczyk w swych wszystkich przestępczych działaniach, wykorzystuje wpływy, mając za sobą swoją teściowa jako szefową wydziału wizytacyjnego sądu okręgowego w Katowicach oraz żonę jako sędzię, agenta tego sądu. Nad Korespondencją i podsłuchami telefonicznymi działa mąż Pani Prezes sądu Okręgowego wysoko postawiony oficer ABW wsławił się w pacyfikowaniu rodzin przystawiając pistolet do skroni dzieci przy pacyfikacji biznesmena, oraz w Akcji B.Blidy. Wszyscy są z nadania L. Kaczyńskiego
Dlatego L. Kaczyński nie podpisał Karty Praw Podstawowych. O akcji kryptonim Temida, bezprawiezus, można przeczytać w wielu artykułach wydań internetowych.. Na wzór Wilczego Szańca to swoi doprowadzili do celowego opóźnienia i NADANYCH błędnych namiarów przy lądowaniu oraz innych okoliczności.

z
zip

Wyprowadzić ich z Wawelu na powązki a Pieronka z Wawelu eksmitować pod most.

W
Whatever

jak to, nagle k*rwa nie ma winnych?????
Ale i tak będą konsekwencje, że aż się z-dziwisz.

A tak naprawdę tej hańby jest winne CAŁE SPOŁECZEŃSTWO które pozwoliło sobie na tego typu naplucie w twarz. Tera macie to, na co'ście zasłużyli'ście.

w
wawel

[cyt] DZIĘKI BOGU , ŻE MÓJ KOCHANY PREZYDENT JEST POCHOWANY NA WAWELU MIĘDZY KRÓLAMI[/cyt]
Nie między, tylko poniżej i na dodatek w przedsionku.

P
Piotr K.

Ico Pisiorom teraz głupio zakłamańcy nie potrafili się nawet przyznać do swojego perfidnego pomysłu.
Wielki wstyd. Podobno tak długo klęski i niepowodzenia będą Polską nawiedzać jak długo kaczor leży na Wawelu. Obraza i bezczeszczenie uświęconego miejsca. A niech teraz któryś powie, że kardynał kłamie.

O
Owieczka

WAWEL DLA SMOKA i nikogo więcej

A
Alejandro

Po smierci Naszego,Polaka,Patrioty Prezydenta Bronisława Komorowskiego tez Go pochowamy na wawelu.
Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski równiez kolo Lechosława spoczną. Kaczyści bedą płakać ale taka jest wola większości Narodu Polskiego ;)

k
kkk

DZIĘKI BOGU , ŻE MÓJ KOCHANY PREZYDENT JEST POCHOWANY NA WAWELU MIĘDZY KRÓLAMI

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3