Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liturgia Męki Pańskiej w katedrze na Wawelu. Przewodniczył jej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Liturgia Wielkiego Piątku w katedrze na Wawelu
Liturgia Wielkiego Piątku w katedrze na Wawelu Anna Kaczmarz
Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek w katedrze na Wawelu rozpoczęła się o godz. 18.00. Przewodniczył jej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Liturgia wielkopiątkowa zaprasza wiernych do rozważenia biblijnego opisu męki Pańskiej, a następnie do adoracji i uczczenia krzyża. - Miłość Chrystusa przynagla nas, byśmy kochali Ojca, który pierwszy nas umiłował. Ale ta sama miłość Chrystusa przynagla nas, abyśmy kochali braci – mówił abp Marek Jędraszewski.

Liturgia Męki Pańskiej w katedrze na Wawelu. Abp Marek Jędraszewski przewodniczył homilii

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na świadectwo Jana Apostoła z Golgoty – przez trzy godziny konania Jezusa, stał przy krzyżu: – Był to szczególny czas rozważania, by zrozumieć to wszystko, co Jezus mówił wcześniej, co zapowiadał, na co wskazywał jako realizację słów prorockich. Rozważał słowa odnoszące się do Chrystusa podobnie jak czyniła to Maryja – mówił metropolita krakowski.

Zaznaczył, że Jan, jako uczestnik Ostatniej Wieczerzy słyszał słowa konsekracji, które zapowiadały śmierć na krzyżu. Apostoł na Golgocie widział i zaświadczył, że „Ciało Jezusa zostało za nas wydane”, a Jego Krew „przelana na odpuszczenie grzechów”.

Zauważył, że pod krzyżem na Golgocie był tylko Jan, a pozostali uczniowie uciekli:– Judasz zdradził, Piotr trzykrotnie się zaparł.

– Dla nich wszystkich śmierć Chrystusa tak haniebna, tak poniżająca, tak bolesna oznaczała koniec ich dotychczasowego świata, ich oczekiwań i nadziei – mówił metropolita.

Dodał, że także kobiety stojące pod krzyżem widziały tylko śmierć i były zainteresowane jedynie tym, gdzie został pochowany, aby mogły po Passze dopełnić namaszczenia martwego ciała. – Dla nich też to była definitywna chwila śmierci – zaznaczył arcybiskup. – Jedynie Maryja, jedynie Ona zachowała w Swoim sercu całą nadzieję Kościoła. Jedynie Ona widziała w męce i śmierci Swego Syna spełnienie się Jego słów wypowiedzianych na krótko przed męką: „Nadeszła godzina, aby został uwielbiony Syn Człowieczy” (J 12, 23b). „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12, 32) – podkreślił metropolita wskazując na pamięć i wiarę Maryi.

Wszystko to co działo się wtedy w sercach Jana, uczniów, niewiast, za wyjątkiem Maryi, zmieni się od chwili Zmartwychwstania i Zesłania Ducha Świętego.

Arcybiskup, nawiązując do nauczania św. Pawła wskazał na ostateczne przesłanie Wielkiego Piątku: – Miłość Chrystusa przynagla nas, byśmy kochali Ojca, który pierwszy nas umiłował. Ale ta sama miłość Chrystusa przynagla nas, abyśmy kochali braci – mówił i przywołał dwa fragmenty Ewangelii św. Jana: „Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować” (1 J 4, 11). „Po tym poznaliśmy miłość, że On oddał za nas życie swoje. My także winniśmy oddać życie za braci (1 J 3, 16).

Ostatnim słowem wypowiedzianym przez Jezusa było „wykonało się”

Liturgia Męki Pańskiej rozpoczyna się w całkowitej ciszy. Składa się z trzech części: Liturgii Słowa, Adoracji Krzyża i Komunii Świętej. Świątynia jest pozbawiona wszelkich ozdób. Odkryty ołtarz ukazuje uniżenie Chrystusa i odarcie Go z wszelkiej godności po to, by nas wywyższyć.

Kapłan ubrany w czerwone szaty na znak cierpienia i krwi, a także królewskiej godności Chrystusa, podchodzi do ołtarza i upada na twarz. Jest to gest oznaczający nasze ukorzenie wobec śmierci Zbawiciela, który umarł za nasze grzechy. Oznacza też ból i smutek Kościoła związane z popełnianymi przez nas grzechami.

W Wielki Piątek należy szczególnie uczcić krzyż, na którym zawisło zbawienie świata, dlatego wierni gromadzą się na czuwaniu i modlitwie.

Empatia transmitowana społecznie?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska