https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kibice Unii apelują: ratujmy żużel w Tarnowie

Andrzej Skórka
- Klub jest źle zarządzany. Żużel nie umrze, jeśli zapanuje tam normalność - mówi Piotr Janiga, jeden z inicjatorów kibicowskiej akcji. Do udziału w niej nawołują m.in. bannery na ulicach miasta
- Klub jest źle zarządzany. Żużel nie umrze, jeśli zapanuje tam normalność - mówi Piotr Janiga, jeden z inicjatorów kibicowskiej akcji. Do udziału w niej nawołują m.in. bannery na ulicach miasta Andrzej Skórka
Tysiące kibiców Unii skrzyknęło się, by pomóc swojemu klubowi. Wysłali list, wieszają bannery. Fani żużla domagają się, aby władzę przejęli główni sponsorzy i znaleźli dobrego menedżera.

Na stadionie w sile kilkunastu tysięcy dopingowali "Jaskółki" w walce o medale. Teraz, gdy los ukochanego sportu jest zagrożony, kibice żużla biorą sprawy w swoje ręce. Chcą trzęsienia ziemi we władzach klubu i zmian. W dwa dni zebrali ponad 3 tysiące podpisów poparcia w tej sprawie. A będzie ich jeszcze więcej, bo akcja się rozkręca.

- To nie tak, że napisaliśmy list i na tym koniec. Jeśli nic się nie zmieni, zorganizujemy pikietę - zapowiadają.

Przy ul. Sitki w oczy rzuca się duży banner wzywający: "Ratujmy żużel w Tarnowie". Kolejne są rozklejane przy innych ulicach miasta. Profil akcji na portalu Facebook ma już prawie 4 tysiące "polubień". Wspomniany list podpisują fani w każdym wieku - od nastolatków do emerytów.

Fragmenty listu kibiców:

Potrzeba zmian
(...) Naszym zdaniem, zmiana w strukturze udziałów w ŻSSA powinna być pierwszym krokiem do zmian jakościowych w tarnowskim żużlu. Oczywiście idealną sytuacją byłaby taka, kiedy to największy sponsor i główny partner posiada większościowy pakiet, co pozwoliłoby mu trzymać pieczę nad pieniędzmi inwestowanymi w reklamę poprzez sport żużlowy. Zmiana głównego udziałowca przyniosłaby nową jakość w ŻSSA. Wierzymy, że profesjonalne podejście przedstawicieli Grupy Azoty, przyczyniłoby się do ściągnięcia do naszego klubu menedżera z prawdziwego zdarzenia, a co za tym idzie, zbudowania skutecznej grupy ludzi, której wokół żużla brakuje. (...)
Poukładać klub
(...) My kibice ze swojej strony deklarujemy wszelką możliwą pomoc, ponieważ dobro naszego klubu leży nam na sercu. Nie pozwólmy, aby na stadionie w Tarnowie-Mościcach umilkł warkot motocykli żużlowych. Nie musimy mieć zespołu na medale, chcemy dobrze zarządzanego, poukładanego wewnętrznie klubu. Jeżeli ten stan rzeczy nastanie, sukcesy przyjdą z czasem. Bez Waszej pomocy przedstawiciele Grupy Azoty S.A. i Tauron Polska Energia S.A. to się nie uda.

- Chcemy, żeby w naszym klubie wreszcie skończyły się wieczne problemy - tłumaczy Piotr Janiga, jeden z inicjatorów akcji.
Żużlowa spółka rzeczywiście wpadła w tarapaty. Choć obecna sytuacja finansowa klubu jest dobra, to przyszłość stanęła pod wielkim znakiem zapytania. Grupa Azoty ostro skrytykowała władze klubu za "przejadanie" milionów i zapowiedziała przykręcenie finansowego kurka.

Nie zostawiajcie nas
Tego widma upadku żużla nie zdzierżyli kibice. W emocjonalnym liście otwartym proszą największych sponsorów, by wsparli finansowo "Jaskółki" także w przyszłym sezonie. - Na razie nie komentujemy stanowiska kibiców. My już powiedzieliśmy to, co mieliśmy do powiedzenia - mówi Grzegorz Kulik, rzecznik prasowy Grupy Azoty.

Kibicom nie chodzi bynajmniej tylko o doraźne łatanie klubowego budżetu. Oczekują rewolucji - to sponsorzy, reprezentowani w radzie nadzorczej, mieliby decydować o tym, w jaki sposób wydawane są ich pieniądze. Oznaczałoby to w klubie personalne trzęsienie ziemi i właścicielskie zmiany w spółce żużlowej.

- Co roku są problemy. Z mniejszym lub większym długiem klubu. Teraz dodatkowo z kontaktami zarządu z zawodnikami, trenerem - wylicza Piotr Janiga. - Nikt z nas nie chce zostać prezesem. Chcemy na tym stanowisku menedżera z prawdziwego zdarzenia - zapewnia.

To nie kibic decyduje
Obecny prezes Unii Łukasz Sady nie myśli o dymisji. - Nie jestem nieomylny. Każdy popełnia błędy, a sponsorzy czy kibice mają prawo wyrażać swoje opinie. Spółka żużlowa jest jednak w stu procentach spółką prywatną i to jej rada nadzorcza, a nie kibice, decyduje o ewentualnej zmianie zarządu - mówi Sady.

Fani żużla liczą też na większe zaangażowanie tarnowskiego samorządu w sport żużlowy. - Nie chodzi o finansowanie przez miasto kontraktów zawodników - wyjaśnia Janiga. - Niech inwestuje w stadion, na którym wstyd podejmować gości i pomaga w szkoleniu młodzieży

Zatrzymać trenera!
Napięcie wokół żużla wciąż rośnie. Odejście z Tarnowa zapowiedział trener Marek Cieślak. - Powiedział dosadnie o tym, co dzieje się w klubie. Stał się niewygodny i za jego plecami zaczęto szukać następcy - oburzają się kibice.

Zobacz też: Koniec ery Cieślaka: Moja decyzja jest nieodwołalna

Wyjaśnień w sprawie Cieślaka od Unii zażądały nawet Azoty (związane z trenerem indywidualną umową). Prezes Sady przerwał w piątek milczenie i zadzwonił do szkoleniowca. - Spotkamy się na początku tygodnia. Liczę, że trener, mimo pochopnej decyzji, jednak z nami zostanie - mówi prezes Unii.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 17

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kibic
Szanowni Kibice,
Niewątpliwie Wasze intencje są dobre ale czy aby napewno trafnie zostały zdiagnozowane problemy. W Waszych wypowiedziach jest wiele emocji niestety brakuje w nich faktów. Faktów które odnoszą sie do meritum tego jak wygląda zarządzanie takim klubem, co składa się na koszty funkcjonowania klubu. Jaka rolę powinno mieć miasto w zarządzaniu Obiektem którego jest włascicielem (mam na myśli stadion).
1. Na strukture kosztów wpływa zapewne w największym stopniu gaża zawodników. Nikt nie pyta ile zarabiają nasi jeźdźcy. Regulamin Eneaekstraligi jasno precyzuje wysokośc zarobków zawodników-niestety nie jest tajemnicą, że panowie żadają pieniędzy o wiele większych niż dopuszcza to regulamin.
2. z całym szacunkiem do "Mundek" pisząc że taką spółkę można wykupić świadczy tylko o tym, że nie masz bladego pojecia o sposobie zarządzania takim przedsięwzięciem nie mówiąc już o zarządzaniu firmą.
3. Pewnie Sady nie umie się komunikować z otoczeniem ale sposób komunikacji nie jest jedynym czynnikiem merytorycznym do oceny jego pracy. Warto wiedzieć jak dzisiaj wyglądają finanse klubu na przestrzeni ostatnich lat i jak wyglądają dzisiaj.
4.Co do wspaniałego Trenera którego warto szanować trzeba zadać pytanie - Od kiedy Pana Marek był dogadany z Braćmi z Ostrowa Wlk.
5.Włodarze Miasta Tarnowa w mojej ocenie nie zrobili nic aby poprawić sytuację klubu a o samym stadionie juz nie wspomnę. Panowie na przemian prześcigają się w lansowaniu na zawodach sportowych. Niestety miasto nie robi nic aby doprowadzić do odnowienia i rewitalizacji stadionu.
6. Kolejne Pytanie- Oglądałem wywiad Pana Krzysia Cegielskiego. Zabrakło mi w nim odpowiedzi na pytanie ile za ubiegły rok zarobił jego podopieczny.

Takich pytań jest więcej.
B
Beryl
Pracowałeś w Azotach, a nie wiesz nawet ile płacą pracownikom? Mieszkam w Tarnowie i tak się składa, że mam wśród rodziny i znajomych kilka osób pracujących w Azotach nikt z nich nie zarabia 1500zł – to kwota wyssana z palca. Minimalna kwota w zakładach to jakoś trochę poniżej 3000 zł, a oni średnio zarabiają więcej. Poza tym Azoty mają osobny budżet na sponsoring. Na niego składają się też wpływy z reklam na przykład. A to ile dostaje konkretny zawodnik zależy w dużej mierze od klubu i to oni sobie muszą przekalkulować czy to jest dużo, czy nie.
k
kibic
trzeba było zostać sportowcem a nie narzekać jak stara dewotka myślę ze jesteś z........
M
Mundek
Spółkę można wykupić albo przejąć pakiet większościowy trzeba się skrzyknąć jeśli chcemy uratować
żużel bo obecni właściciele chcą zniszczyć Tarnowski żużel
S
Stefan Wąs
Gość dobrze gada!!! ratujmy żużel w Małopolsce! O Tarnowie głośno jest w mediach tylko z powodu afer pokażmy go z piękniejszej strony - tarnowskich Jaskółek!
G
Gość
Popatrzmy na żużel z innej strony. Tarnów od czasów reformy administracyjnej tylko traci na znaczeniu. Siedziby dyrekcji głównych firm i urzędów przenoszone są do Warszawy, Krakowa i N. Sącza. W telewizji migawkę z Tarnowa można zobaczyć tylko jak dojdzie do wypadku samochodowego, napadu na kantor itp. Dzięki tarnowskiemu czarnemu sportowi Tarnów można oglądać w TV i nie tylko przez cały sezon (rok). Zobaczmy jak włodarze innych miast wielkości Tarnowa umieją wspaniale wykorzystać w ten sposób promocję miasta, ale nasi nie mają na ten temat zielonego pojęcia. Gdzie jesteś Panie W-ce Prezydencie Słomka - Narożański. Natomiast pisanie bzdur że pracownik tyle czy tyle zarabia i porównywać z zarobkami sportowców (żużlowców) jest trochę nie na miejscu. Grupa Azoty sponsoruje sport i chwała im za to i chyba dla wszystkich jest to bardzo ważne, gdyż to firma powstała w Tarnowskich Mościcach i nasi pradziadowe ją budowli, a zapach metanolu było czuć na Zbylitowskiej 3 od dziesięcioleci. Pan Prezes Łukasz S i zarząd powinni dawno podać się do dymisji, gdyż nigdy nie nadawali się do tych funkcji. Panie Łukaszu czas podjąć męską decyzję.
Kibic ale nie tylko czarnego sportu, ale człowiek któremu zawsze na sercu leżały losy Tarnowa.
t
tomm
Tak się zastanawiam ile zarabia na azotach zwykły pracownik fizyczny. 1500zł może 2000tys? A ile zarabia zuzlowiec? Pracownik azotów tyra w syfie ,smrodzie ,warunkach szkodliwych (wiem bo pracowalem tam jakis czas) za marna kase a taki przejedzie w koło pare razy i ma szmal za to.Moze niech azoty dadza podwyzki swoim pracownika a zuzlowca przykreca kurek z kasa.Kibole niech dzadza z wlasnej kieszeni -a zwlaszcza ci prostacy co tak klna jak szewce . Bydlo .
t
tomm
Tak się zastanawiam ile zarabia na azotach zwykły pracownik fizyczny. 1500zł może 2000tys? A ile zarabia zuzlowiec? Pracownik azotów tyra w syfie ,smrodzie ,warunkach szkodliwych (wiem bo pracowalem tam jakis czas) za marna kase a taki przejedzie w koło pare razy i ma szmal za to.Moze niech azoty dadza podwyzki swoim pracownika a zuzlowca przykreca kurek z kasa.Kibole niech dzadza z wlasnej kieszeni -a zwlaszcza ci prostacy co tak klna jak szewce . Bydlo .
t
tomm
Tak się zastanawiam ile zarabia na azotach zwykły pracownik fizyczny. 1500zł może 2000tys? A ile zarabia zuzlowiec? Pracownik azotów tyra w syfie ,smrodzie ,warunkach szkodliwych (wiem bo pracowalem tam jakis czas) za marna kase a taki przejedzie w koło pare razy i ma szmal za to.Moze niech azoty dadza podwyzki swoim pracownika a zuzlowca przykreca kurek z kasa.Kibole niech dzadza z wlasnej kieszeni -a zwlaszcza ci prostacy co tak klna jak szewce . Bydlo .
K
Krypton
Kra,myślisz pojęcia. Azoty mają prywatne, osobno wypracowywane pieniądze na sponsoring i mogą z nim robić co im się podoba. Miasto też zresztą, może dawać pieniądze na co chce – teatr, domy kultury albo żużel.
W
W.
Zarządzający Azotami wreszcie zmądrzeli, dość wywalania milionów na paru straceńców. A jak ktoś ma ochotę oglądać tę jatkę, niech robi zrzutę na stowarzyszenie, które trzeba założyć, jak ktoś poniżej rozsądnie zasugerował.
y
yyy
Brawo. Wreszcie rozsądny głos.
x
xxx
jak tak chcecie oglądać w tarnowie żużel to szanowni kibice załóżcie stowarzyszenie zróbcie składki i sami sponsorujcie sobie ten dziwny sport który opiera się tylko na kasie
G
Gość
Jestem kibicem żużla od 1963 r, zastanawiam się jednak teraz a może nas wszystkich, wszystkie kluby w Polsce nie stać na tak drogi żużel
K
KRA
spółka prywatna - niech utrzyma się z pięniędzy prywatnych i sprzedaży biletów. W takim stanie rzeczy przestępstwem jest finansowanie PRYWATNEJ SPÓŁKI przez miasto, ponoszenie nakładów na obiekty używane przez Spółkę przez miasto i oczywiście to samo dotyczy sponsorów. Tych strategicznych. Jak pasuje podnieść zarobki zarządów - udowadniają, że są spółkami prywatnymi, rynkowymi itd itp, ale gdy ktoś chce zakupić pakiet większościowy - o wtedy to już PAŃSTWOWE SPÓŁKI STRATEGICZNE. Niedopuszczalne jest angażowanie się w nawet najmniejszym wymiarze takich spółek w finansowanie sportu zawodowego. Dlatego brawo aktualny zarząd AZOTÓW, uczynił pierwsze kroki w kierunku wycięcia wrzoda i tak trzymać!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska