https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy przejdziemy i przejedziemy rowerem po kładce Kazimierz - Ludwinów w Krakowie? Jest deklaracja

Piotr Tymczak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Będzie miała ok. 130 m długości, prawie 14 m szerokości. Połączy bulwar Inflancki pomiędzy ul. Skawińską a Wietora po stronie Kazimierza z bulwarem Wołyńskim w pobliżu ul. Ludwinowskiej. Budowa kładki dla pieszych i rowerzystów trwa już 12 miesięcy. W urzędzie podsumowano dotychczasowe prace i przedstawiono plany na najbliższe miesiące.

Przez najbliższe miesiące będzie można obserwować, jak rośnie kładka łącząca Kazimierz z Ludwinowem. Obiekt będzie się składać się z trzech połączonych ze sobą konstrukcji, tworzonych przez dwa stalowe łuki o zmiennej sztywności zamocowane w żelbetowych podporach (przyczółkach) oraz środkowego pomostu widokowego.

Kładka ma się więc wyróżniać niecodziennym kształtem, przypominającym serpentyny. W tradycyjny sposób po kładce można będzie przejść albo przejechać na rowerze po dwóch platformach. Między nimi architekci z krakowskiego biura Lewicki&Łatak zaprojektowali trzecie przejście w formie sinusoidy prowadzącej częściowo nad i częściowo pod pozostałymi platformami.

Od przebudowy sieci podziemnych do wbicia pali

Pierwsze prace przy budowie kładki pomiędzy Kazimierzem i Ludwinowem rozpoczęły się na początku stycznia 2024 r. Najpierw wykonawca – firma Primost Południe sp. z o.o. – zajął się przebudową sieci instalacji podziemnych, głównie w takich branżach jak sanitarna i elektryczna. Przebudowany został gazociąg, sieć elektryczna średniego i niskiego napięcia oraz sieć oświetleniowa.

Następnie, wiosną ub.r. rozpoczęły się pierwsze prace w branży mostowej. Wykonano przegrody przeciwfiltracyjne i zrealizowano zabezpieczenie wykopów z grodzic stalowych. Pozwoliło to na rozpoczęcie latem robót przy wwiercaniu pali wielkich średnic: najpierw po stronie Kazimierza, a następnie Ludwinowa.

Żeby zminimalizować ingerencję w bulwary oraz ograniczyć uciążliwość dla okolicznych mieszkańców, szczególnie po stronie Kazimierza, dostawa ciężkiego sprzętu odbywała się drogą wodną z pominięciem układu ścieżek i chodników.

Poprawili projekt kładki Kazimierz - Ludwinów

Równolegle projektanci pracowali nad korektami do projektu kładki w celu zmniejszenia ingerencji konstrukcji w krajobraz.

Zaproponowane rozwiązania – dzięki którym stało się możliwe obniżenie pomostów oraz najazdu po stronie Kazimierza o około 2 m – zyskały pozytywną opinię wojewódzkiego małopolskiego konserwatora zabytków.

- Korekta projektu – jako zmiana nieistotna – pozwoli na zachowanie charakterystycznej formy kładki przy jednoczesnym zmniejszeniu ingerencji konstrukcji kładki w krajobraz i jeszcze większą ochronę drzew rosnących po stronie Kazimierza - zaznaczają w krakowskim magistracie.

W grudniu zakończono wykonywanie podpór

Po zrealizowaniu pali wielkich średnic po obu stronach rzeki, rozpoczęła się budowa podpór kładki.

Na wykonanych latem i jesienią fundamentach przeprawy, montowane było zbrojenie wraz z deskowaniem, zalewane następnie betonem architektonicznym. Taka operacja realizowana była krok po kroku aż do wykonania wszystkich segmentów podpór, które zakończono w grudniu 2024 r.

W następnej kolejności, po uzyskaniu odpowiedniej wytrzymałości, na betonowych korpusach zamontowane zostaną tzw. segmenty startowe, będące połączeniem pomiędzy podporami a pomostami kładki.

Powstanie konstrukcja stalowa kładki

W kolejnych miesiącach wykonawca zajmie się konstrukcją stalową kładki, która będzie montowana do segmentów startowych. Krok po kroku instalowane będą poszczególne segmenty pomostów aż do wykonania ciągłego ustroju nośnego łączącego oba brzegi Wisły.

Po zakończeniu montażu konstrukcji stalowej rozpoczną się prace wykończeniowe w zakresie dojazdów, nawierzchni, balustrad i zagospodarowania terenu.

Połączy bulwar Inflancki z bulwarem Wołyńskim

Przypomnijmy: kładka dla pieszych i rowerzystów Kazimierz–Ludwinów będzie miała ok. 130 m długości, prawie 14 m szerokości. Połączy bulwar Inflancki pomiędzy ulicami Skawińską a Wietora po stronie Kazimierza z bulwarem Wołyńskim w pobliżu ul. Ludwinowskiej.

Inwestycja o wartości ok. 114 mln zł realizowana jest przy wsparciu finansowym w wysokości 65 mln zł to dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

- Cała inwestycja ma się zakończyć w połowie 2026 roku - informują w krakowskim urzędzie.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska