MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Klinkier w ogrodzie

Redakcja
Klinkierowe ogrodzenie to tło dla zieleni - efektowne i gustowne, potrafi ożywić każdą architekturę krajobrazu
Klinkierowe ogrodzenie to tło dla zieleni - efektowne i gustowne, potrafi ożywić każdą architekturę krajobrazu Fot. EkoKLINKIER
Mała architektura, czy jak wolą projektanci - drobne formy architektoniczne to obiekty, które uzupełniają podstawową zabudowę działki. Zaliczamy do nich np. schody, tarasy, murki, podjazdy, balustrady, cokoły i ogrodzenia. W ogrodzie wznosimy dodatkowo pergole, patia, altany i wiaty, czy stacjonarne grille. Wszystkie te elementy wraz z roślinnością aranżują naszą najbliższą przydomową przestrzeń. Muszą harmonijnie współgrać tak z bryłą budynku i jego elewacją, jak również ze wszelkimi zielonymi partiami posesji.

W aranżacji ogrodu elementami małej architektury ważne są dwa podstawowe parametry określające wymogi, jakie stawiamy materiałom użytym do wznoszenia tych drobnych form budowlanych - jakość, czyli niezawodna trwałość tego materiału oraz jego walory estetyczne. Takim warunkom może sprostać tylko klinkier, pod względem wytrzymałości porównywalny jedynie z naturalnym kamieniem.

Cegły i kształtki klinkierowe użyte w ogrodzie są bezlitośnie weryfikowane przez warunki atmosferyczne, deszcz, śnieg, mróz, szkodliwe czynniki biologiczne i chemiczne. Ten materiał odporny jest jednak na ich działanie i wytrzymuje w niezmienionej postaci nawet 100 lat. Powstaje w procesie wypału, najczęściej łupków ilastych z odpowiednią zawartością tzw. glinokrzemianów, w temperaturze 110-1300 stopni C. Dzięki temu osiąga niepowtarzalną wytrzymałość na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz jest odporny na tzw. degradację biologiczną i chemiczną. Znosi nawet najbardziej surowe warunki atmosferyczne. Cegły klinkierowe charakteryzują się niską nasiąkliwością, w granicach 2-3 procent i bez żadnego uszczerbku wytrzymują nawet do 25 cykli zamarzania i rozmrażania. Są idealnym materiałem dla tego rodzaju budowli.

Trudno przecenić też niepowtarzalną estetykę cegieł klinkierowych. Szczególnie tych, utrzymanych w najmodniejszych ostatnio tzw. barwach ziemi, czyli piaskowych, złotych, jasno- i ciemnomiodowych kolorach, jakie możemy spotkać w kolekcjach: Sienna, Jantar Cafena i Karmel EkoKLINKIERu - krajowego producenta ceramiki klinkierowej. Unikalna na rynku kolorystyka tych materiałów pozwala na harmonijne wtopienie elementów małej architektury w zielone tło ogrodu. Coraz częściej więc na zadbanych posesjach widzimy klinkier w aranżacji przydomowej przestrzeni. Powszechnie klinkieru używa się do budowy konstrukcyjnych elementów ogrodzenia. Ale nie tylko. Elementem takiego ogrodzenia lub samodzielną konstrukcją budowlaną może być zadaszony śmietnik, czy praktyczna wiata na sprzęt i narzędzia gospodarcze.

Z klinkieru można wznieść stacjonarnego grilla. Pomysłem na rozbicie monotonnej płaszczyzny ogrodu, może być np. budowa klinkierowych klombów, które wyniosą ponad teren i zaakcentują szczególnie wymagającą roślinność, np. egzotyczne iglaki. Przy okazji klomby ochronią te rośliny przed ogrodowymi szkodnikami. W przypadku spadzistego, pagórkowatego terenu ogrodu można pomyśleć o budowie murków oporowych, które będą rozdzielać poszczególne jego części i poziomy, tworząc kolejne piętra ogrodu.

Wszystkie wymienione budowle są jednak tzw. obiektami budowlanymi, trwale związanymi z gruntem, wymagającymi więc budowy zgodnie ze sztuką budowlaną. Co to oznacza? Powinny być wzniesione na solidnym fundamencie, który ma pionową i poziomą izolację zabezpieczającą przed wilgocią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska