Dziś formalizujemy porozumienie nad którym pracowaliśmy od tygodni, a którego nie byłoby bez wspólnoty celu, jakim jest miasto naszych wspólnych marzeń - odważnie patrzące w przyszłość i otwarte na decydujący głos jego mieszkańców - zapowiedział Aleksander Miszalski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta i zwycięzca pierwszej tury wyborów.
Jak dodał, bazą zawartego porozumienia są wspólne postulaty: 1. Kraków – otwarta wspólnota mieszkanek i mieszkańców (polega m.in. na nowej polityce mieszkaniowej); 2. Wiedza w służbie administracji (np. reforma podejścia do kluczowych inwestorów); 3. Kraków stabilny i odporny (np. program naprawy finansów miasta); 4. Ekologiczny Kraków (np. działania na rzecz czystego powietrza); 5. Mobilni mieszkańcy metropolii krakowskiej (np. metro); 6. Dobra przestrzeń – lepsza jakość życia mieszkańców (np. odzyskiwanie pustostanów); 7. Kraków jako metropolia i mozaika dzielnic (np. więcej pieniędzy dla dzielnic); 8. Nowa kultura Krakowa (np. większa dostępność do kultury dla mieszkańców peryferyjnych dzielnic); 9. Kraków silny gospodarczo (np. nowoczesna gospodarka na terenach poprzemysłowych Kombinatu); 10. Cyfrowy Kraków (aplikacja KRappka).
- Budujemy silny ośrodek ekspertów i doświadczonych samorządowców. Ale oczywiście żeby porozumienie mogło być przekute w konkretne działania, musimy rozmawiać o personaliach. Dlatego zaproponowałem Panu profesorowi Mazurowi i taka będzie moja rekomendacja by był I wiceprezydentem miasta Krakowa po moim zwycięstwie na Prezydenta Miasta Krakowa. Jestem przekonany, że Pan profesor wraz ze swoim środowiskiem akademickim i ekspertami, wniesie oprócz doświadczenia, które mamy w ramach działalności samorządowej zaplecze eksperckie, które da nam nowy oddech i pozwoli budować miasto na wiedzy - mówił Miszalski
Jak dodał, rola I wiceprezydenta będzie rolą bardzo ważną. Ponieważ będzie to osoba odpowiedzialna za rozwój miasta, planowanie przestrzenne, finanse i gospodarkę.
Poparcia Miszalskiemu udzielił również były poseł KO Jacek Karnowski, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski czy byli prezydenci Krakowa - Józef Lassota i Andrzej Gołaś, który wskazał na ogromną szansę jaką może przynieść Krakowowi wybór Miszalskiego na prezydenta.
- Chciałbym jednak zwrócić uwagę na różnicę między administrowaniem miastem, a zarządzaniem miastem. W momencie kiedy prezydent nie ma większości w Radzie to jest skazany na ciągłe negocjacje i przepraszam za określenie "kupczenie głosami". Po raz pierwszy stajemy przed ogromną szansą, że prezydent będzie miał większość w Radzie, dzięki której prezydent będzie mógł zmienić Kraków, bo Kraków tej zmiany potrzebuje - mówił Andrzej Gołaś
Wcześniej, poseł Polski 2050 Rafał Komarewicz, ubiegający się w I turze wyborów o urząd prezydenta Krakowa, oraz jego współpracownicy udzielili poparcia posłowi KO, który w II turze wyborów zmierzy się z radnym Łukaszem Gibałą. Wybory już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia.
Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

- Najlepsze komunijne prezenty. Podpowiadamy, co kupić na komunię. Sprawdź!
- Ten obiekt całkowicie zmienił centrum Krakowa! Budowa zaczęła się 20 lat temu!
- Niewiedza czy niechęć? Te przepisy kierowcy ignorują najczęściej. Będzie mandat
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?