Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne fałszywe alarmy bombowe w urzędach

Lech Klimek
Nawet osiem lat więzienia grozi sprawcy głupiego żartu. W skarbówce co miesiąc trzeba by zarządzać ewakuację. W poniedziałek rano Urząd Skarbowy i Prokuratura Rejonowa w Gorlicach zaalarmowane zostały o możliwości podłożenia na ich terenie ładunków wybuchowych. Miały one eksplodować w samo południe.

Zgodnie z rekomendacją Centralnego Biura Śledczego nie zarządzono powszechnej ewakuacji, ale ostateczną decyzję pozostawiono w rękach szefów tych instytucji. Szef prokuratury Tadeusz Cebo nie zarządził ewakuacji pracowników. Również w Urzędzie Skarbowym praca przebiegała bez większych zakłóceń. Jak powiedziała nam naczelnik tego urzędu, Alicja Rybczyk-Orlecka, to nie pierwszy taki przypadek. Można powiedzieć, że jest to już tradycja, zgłoszenia o podłożeniu ładunków wybuchowych urząd otrzymuje średnio raz w miesiącu. Ta częstotliwość nie zwalnia oczywiście z obowiązku zachowania czujności. Pracownicy urzędu skarbowego i prokuratury zostali zobligowani do reakcji na wszelkie nietypowe pakunki, które mogą się znaleźć w budynkach tych instytucji. Na szczęście alarm okazał się fałszywy.

Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach aspirant Grzegorz Szczepanek powiedział, że każdy tego rodzaju sygnał traktowany jest jako potencjalne zagrożenie. Każda tego typu informacja sprawia, że wdrażane są procedury sprawdzające. Zawsze prowadzone jest również postępowanie mające na celu wykrycie sprawcy. Alarm bombowy to potencjalnie przestępstwo, którego skutkiem może być spowodowanie zagrożenia dla życia ludzi oraz uszkodzenia mienia znacznej wartości. Informacje o skali tego typu zdarzeń nie są przekazywane do Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich gorlickiego ratusza, gdzie mieści się komórka obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego. Również Zespół do spraw Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego mieszczący się w Starostwie Powiatowym nie otrzymuje statystycznych danych dotyczących takich wypadków. Oczywiście obydwie te instytucje, jeśli tylko otrzymają takie zgłoszenie, natychmiast powiadamiają o tym policję, która podejmuje odpowiednie do zagrożenia działania.

Osoba wszczynająca fałszywy alarm bombowy m.in. na lotniskach, dworcach, szpitalach, urzędach i szkołach może zostać skazana na karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Wykrywalność tego rodzaju przestępstw jest bardzo wysoka, a sprawcy w wielu przypadkach obciążani są również kosztami akcji służb specjalnych oraz kosztami, jakie ponoszą instytucje czy też firmy, których dotyczą tego rodzaju zdarzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska